هیولایی با نام حمله هراس (سوالات رایج در مورد حمله پانیک)

محتوای صفحه (قابل کلیک)

 حمله هراس چیست؟

حمله هراس یا حمله پانیک ترسی ناگهانی و شدید است که موجب بروز واکنش های فیزیکی شدیدی می شود، در حالی که هیچ خطر جدی و علت مشخصی برای آن وجود ندارد. حمله های پانیک می توانند بسیار ترسناک باشند. زمانی که حمله هراس دست می دهد شما ممکن است کنترل خود را از دست بدهید یا در موارد شدید حتی دچار حمله قلبی بشوید. خیلی ها هستند که در اثر حمله پانیک مرده اند.

 حمله هراس چیست؟
حمله هراس چیست؟

بسیاری از افراد تنها یک یا دو بار در طول زندگی خود حمله هراس را تجربه می کنند و مشکلشان بعد از مدتی، معمولاً پس از پشت سر گذاشتن شرایط پر استرسی که در آن قرار دارند از بین می رود. اما اگر دچار حمله های پانیک غیر منتظره و تکرار شونده شدید و مدت زمان زیادی را در ترس مداوم از یک حمله دیگر به سر بردید ممکن است دچار اختلال پانیک شده باشید.

گرچه حمله های هراس به خودی خود مرگبار نیستند اما می توانند بسیار ترسناک باشند و تأثیر بسیار زیادی روی کیفیت زندگی بگذارند. اما راهکارهای درمانی هم برای آن وجود دارد.

در ادامه بهتر است به تجربه های حمله هراس توجه کنید:

تجربه حمله پانیک

 • تو خونه نشسته بودم که حمله شروع شد و تاکنون همچین حسی نداشتم. بدترین تجربه من تو زندگی بود. قلبم داشت از سینه م بیرون میزد. نفسم خوب جا نمی خورد. مطمئن بودم که دارم خفه میشم. انگار آخرین لحظه زندگی من بود. همسرم و بچه م داشتن از ترس گریه می کردن و نفهمیدم چطور به بیمارستان رسیدم…
 • هفته پیش موقع رانندگی یه دفعه قلبم تیر کشید. احساس گز گز و مور مور تودستام پیدا کردم. در عرض چند ثانیه احساس کردم که صدای ضربان قلبمو تو سرم میشنوم. ماشینو زدم کنار. سرگیجه بدی گرفتم احساس کردم که تمام بدنم یهو داغ شد.
 • مطمئن بودم که سکته کردم و دارم می میرم. شیشه ماشینو دادم پایین وبا پدرم تماس گرفتم. جرات رانندگی مجدد رونداشتم. پدرم اومد و رفتیم بیمارستان. نوار قلب، اکو و تست ورزش و آنزیم های قلبی و دست آخر اسکن هسته ای قلب همه چیز نرمال بود. میگفتن خدارو شکر همه چیز سالمه ولی من میدونستم که چه حمله سختی داشتم. نگرانی از تکرار این حمله زندگیمو مختل کرده بود. جرات رانندگی نداشتم. تنهایی بازار نمی رفتم . مترو که اصلا حرفشو هم نزن…
 • چند شب پیش یه دفعه از خواب بیدار شدم و فکر کردم که دارم می میرم. فریاد کنان از اتاق دویدم بیرون و همه وحشت زده از خواب پریدند. همه بدنم خیس عرق شده بود. حالت تهوع داشتم . نفسم بالا نمی یومد. با گریه خواستم تا منو برسونن بیمارستان…
تجربه حمله پانیک
تجربه حمله پانیک

اینها نمونه هایی از تجربیات مراجعین از حمله ای به نام حمله هراس هستند. که مشخصه آن دوره هایی از ترس شدید است که ابتدا و انتهای مشخصی دارد و معمولا با حداقل 4 تا از علایم زیر همراهی دارند.

علائم حمله هراس

 1.  تپش قلب
 2.  لرز
 3. احساس خفگی
 4. کوتاهی تنفس
 5. کرختی یا مور مور شدن
 6. سرگیجه یا ضعف
 7.  تعریق
 8. تهوع
 9. ترس از مرگ
 10. ترس از دیوانه شدن
 11. گر گرفتگی
 12. درد قفسه سینه
 13. احساس غیر واقعی بودن محیط اطراف و یا جدا شدن از جسم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم حمله پانیک را داشتید بهتر است هرچه زودتر به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید. حمله های پانیک، گرچه بسیار ناراحت کننده هستند اما اغلب خطرناک نیستند. ولی مدیریت حمله هراس به تنهایی بسیار دشوار است و ممکن است در صورت عدم درمان این حملات بدتر هم بشوند.

علائم حمله هراس همچنین می توانند نشانه ای بر وجود مشکلات سلامت جدی دیگری مانند حمله قلبی هم باشند. بنابراین بسیار مهم است که اگر دچار حملات پانیک هستید هرچه سریعتر تحت معاینه قرار بگیرید تا پزشک علت اصلی علائم شما را پیدا کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

حمله پانیک در چه کسانی شایعتره؟

 

اختلال حمله هراس حدود 2 تا 6 درصد جمعیت عمومی رو درگیر می کنه و در زن ها 2 تا 3 برابر شایع تر از مردهاست.

در سنین مختلفی، حتی در کودکان دیده میشه ولی میانگین سن تظاهر آن حدود 25 سالگی است.

 

علت حمله پانیک چیه؟

 

1-      ژنتیک: مولفه وراثتی مشخص دارد. بطوریکه احتمال پانیک در در بستگان درجه اول فرد مبتلا4 تا 8 برابره

2-      عوامل مغزی: نقاط مختلفی از مغز مانند گیجگاهی و پیشانی را در پانیک موثر دانسته اند.

3-      عوامل محیطی: خانم های طلاق گرفته، جدایی یا مرگ والدین (به خصوص مادر) قبل از 10 سالگی فرد

اغلب حمله پانیک خودبخود رخ میدهد ولی گاهی نیز حملات بدنبال براشفتگی هیجانی، فعالیت جنسی، فعالیت بدنی، نور تند، تغییر الگوی خواب، مصرف کافئین یا الکل یا نیکوتین و … اتفاق می افتد.

علت حمله پانیک چیه؟
علت حمله پانیک چیه؟

آیا حمله پانیک قابل درمان هست ؟

سیر پانیک در افراد مختلف متفاوت است ولی خبر خوب اینکه با درمان بیش از 90 درصد افراد قابل درمان هستند.

دو درمانی که بیشترین تاثیر بر روی پانیک را دارند، دارو درمانی و درمان شناختی رفتاری هستند. ترکیب این دو در درمان فوق العاده است و دوره درمان بین 6 تا 12 ماه متفاوت است. ولی در صورت عدم درمان در 40تا 80 درصد موارد افسردگی نیز به پانیک اضافه می شود و در عده زیادی نیز گذر هراسی ( ترس از جاهای شلوغ، بازار،مترو، اتوبوس و …) به آن افزوده می شود.

آیا حمله هراس با افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال همراهی دارد؟

در گذشته در مورد ارتباط این دو با هم زیاد بحث شده است ولی مطالعات جدید نشان می دهد که ارتباط خاصی با هم ندارند

حمله هراس, هیولایی با نام حمله هراس (سوالات رایج در مورد حمله پانیک)


 

دکتر محمدرضا قاسم زاده

متخصص اعصاب و روان و شناخت درمانگر در زمینه اختلالات اضطرابی

4.2 10 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

91 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
مسعود

سلام من از چندماه پیش پانیک گرفتم .که گذرهراسی وترس از بیرون وجاهای شلوغ بهش اضافه شد .ولی باورزش و دارو علایم اصلی پانیک مثل تنگی نفس احساس خفگی .تپش قلب وکررختی وترس از بیرونم خوب شده.وحتی از خودحمله هم ترس ندارم….ولی الان چن وقته ترس از دیوونه شدن دارم.وخیلی وقتا فکرش باهامه واذیتم میکنه..اینم جزو پانیکه؟

مسعود

وخیلی وقتا ناامیدم واصلا مثل آدم قبلیم نیستم وفکرمم آشفته وشلوغه

faeze

تنگی نفس دارم خیلی عذابم میده تپشم دارم بایدچکار کنم راهنمایی کنید لطفا

سلام روز بخیر ، با توجه به علائمی که میفرمائید نیاز است جهت بررسی علائم و شدت در اولین جلسه با یک روانشناس ملاقات داشته باشید سپس ممکن است روش های درمانی دارویی و یا غیر دارویی از جمله رفتاردرمانی و بیوفیدبک ، رواندرمانی به شما پیشنهاد شود .

ارادتمند شما : مریم عبداللهی

فهیمه

سلام .آیا ممکنه تنگی نفس ناشی از اضطراب، ساعت ها طول بکشه ؟ من خیلی موقع ها مثلا از صبح که بیدار میشم نمیتونم عادی نفس بکشم تا پنج شش ساعت بعدشم به طور ممتد ادامه داره که با خمیازه کشیدن سعی میکنم نفس بکشم و اونم حتی نمیشه بعد مثلا سر ظهر ک سعی میکنم بخوابم تا خوابم ببره حسش میکنم و وقتی بعد از نیم ساعت خواب بیدار میشم،چند ثانیه بعد باز شروه میشه . پیگیری های پزشکی چهار سال پیش کردیم گفتن مشکل فیزیکی ندارم

Last edited 2 years ago by فهیمه

سلام دوست عزیز
علل متعددی می تواند موجب بروز این حالت گردد که متناسب با علت و شدت اختلال، راهکار مناسب اتخاذ می گردد.
با توجه به مواردی که ذکر کردید عوامل روحی می تواند در ایجاد این حالت موثر باشد.
توصیه می شود در این خصوص توسط روانپزشک معاینه شوید.
در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

ساناز

منم این مشکلودارم میگن ازاعصابه ولی چرا خوب نمیشه نمیدونم

مهدی

سلام خسته نباشید،ببخشید من 24 سالمه و مدتی(نزدیک به دوسال) دچار پنیک اتک شدم ابتدا متورال 50 و پراپرولول10 که به تازگی این دارو را با بیزوپرول 2.5 برایم جایگزین کردن،مشکل من پنیک اتک و ضربان قلب بالا بود،مسئله ای که نگرانم کرده آیا این دارو باعث مشکلات تنفسی میشود یا مشکلات کم شدن ادرار ؟ و اینکه من مشکل قلبی ندارم و فقط پنیک اتک دارم آیا باید نگران باشم که دارو باعث مشکلات قلبی شود ؟

سلام دوست عزیز
مواردی که ذکر کردید از عوارض مصرف این دارو در برخی افراد می باشد. چانچه دارو تحت نظر پزشک مصرف می گردد جای نگرانی نمی باشد. حین مصرف دارو چنانچه حالتی مشاهده کردید با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
از تغییر دوز مصرفی و یا قطع دارو به صورت خودسرانه پرهیز نمایید.

Saina

سلام من از نه سالگی یا ده سالگی هر وقت در موقعیت استرس زا قرار میگیرم یا بیخودی دچار لرزش در بدن و مور مور شدن بدن و احساس ترس میشم ولی خب خیلی کم پیش می‌آمد من الان سیزده سالم هست و وقتی استرس میگیرم یا حتی وقتی کاملا آرومم دچار تپش قلب ولرزش بدن یا دست،سر درد و احساس سبکی و درد در قفسه سینه و احساس مرگ دارم این یعنی من به پانیک مبتلا هستم؟

سلام دوست عزیز
با توجه به مواردی که ذکر کردید بله مساله پانیک می تواند مطرح باشد. توصیه می شود به روانپزشک مراجعه نمایید. راهکارهای متعددی متناسب با علت و میزان اختلال وجود دارد که توسط درمانگر می تواند اتخاذ گردد. در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

91
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x