همه چیز در مورد آنورگاسمی

نرسيدن به اوج لذت جنسي که در اصطلاح پزشکي از آن به عنوان «آنورگاسمي» یاد می شود، به معناي عدم توانايي در رسيدن به اوج لذت جنسي (ارگاسم) به طور مداوم و پس از تحريک جنسي مناسب است؛ به طوري که باعث ناراحتي جسمي و رواني فرد شود.

همه چیز در مورد آنورگاسمی
شدت ارگاسم در ميان زنان بسيار متفاوت است، زنان از لحاظ تعداد ارگاسم‌ها يا ميزان تحريک مورد نياز براي رسيدن به ارگاسم نيز با يکديگر متفاوت هستند. در واقع کمتر از  یک سوم زنان جهان از ارگاسم دائمی لذت می برند.

_ علائم

ارگاسم،  به معناي احساس  شديد لذت جسمي و رهايي از تنش است که با انقباض‌هاي غيرارادي و موزون عضلات کف لگن همراه است. البته هميشه هم به اين صورت نيست. برخي از زنان احساس انقباض عضلات کف لگن يا لرزش رحم حين ارگاسم را دارند اما برخي از زنان  ارگاسم را به صورت احساس گرمايي در همه بدن توصيف و برخي ديگر آن را به صورت احساسي مانند مورمور شدن بيان مي‌کنند.

 بر اساس تعريف، نشانه‌هاي عمده آنورگاسمي شامل ناتواني در تجربه ارگاسم يا تاخيرهاي طولاني در رسيدن به ارگاسم است.

انواع متفاوتي از آنورگاسمي وجود دارد:

♦ آنورگاسمي اوليه: اين وضعيت به معناي آن است که زن هرگز تجربه ارگاسم را نداشته است.

♦ آنورگاسمي ثانويه: اين وضعيت به معناي آن است که زن قبلا ارگاسم را تجربه ‌کرده اما اکنون در رسيدن به آن دچار مشکل شده است.

♦ آنورگاسمي موقعيتي: اين وضعيت به معناي آن است که زن تنها در موقعيت‌هاي خاصي مي‌تواند ارگاسم را تجربه کند. اين عارضه در زنان بسيار شايع است. در واقع، حدود 80 درصد زنان تنها در نتيجه تحريک کليتوريس، ارگاسم را تجربه مي‌کنند.

♦  آنورگاسمي عمومي: اين وضعيت به معناي آن است که زن در هيچ موقعيتي نمي‌تواند به ارگاسم برسد.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

اگر سوال یا نگرانی در مورد توانایی خود در به  ارگاسم  رسیدن دارید حتماً با دکتر مشورت کنید. او می تواند استراتژی های برای کاهش اضطراب و افزایش رضایت شما از رابطه ی جنسی ارائه دهد.

_ علت ها

اوج لذت جنسي يا ارگاسم، فرايندي است پيچيده و در واقع، واکنش به بسياري از عوامل جسمي، عاطفي و رواني است. مشکل در هر يک از زمينه‌هاي زير ممکن است رسيدن به ارگاسم را مختل کند.

□ علل جسمي
طيف گسترده‌اي از بيماري‌ها، تغييرات جسمي و داروها ممکن است ارگاسم را مختل کنند:

♦ بيماري‌ها: هر بيماري ممکن است بر بخش چرخه جنسي اثر بگذارد، از جمله ديابت، بيماري‌هاي عصب‌شناختي مانند ام‌اس و …

ارگاسم همچنين ممکن است در نتيجه جراحي‌هاي زنانه مانند برداشت رحم يا جراحي براي سرطان‌هاي زنان مختل شود. به علاوه، تجربه نکردن ارگاسم اغلب با ساير مشکلات جنسي مانند آميزش دردناک همراه می شود.

♦ داروها: بسياري از داروها رسيدن به اوج لذت جنسي را مختل مي‌کنند. از جمله اين داروها مي‌توان به داروهاي ضد فشارخون،‌ داروهاي آنتي‌هيستامين (ضدحساسيت) و داروهاي ضدافسردگي –  به ویژه داروهاي مهارکننده انتخابي بازجذب سروتونين مانند فلوکستين- اشاره کرد. داروهاي ضدافسردگي در مردان نيز ممکن است باعث عدم رسيدن به اوج لذت جنسي و اختلال نعوظ شوند.

♦  الکل و مواد مخدر: مصرف بيش از حد الکل و مواد روانگردان مي‌تواند ارگاسم را مختل کند.

♦  فرايند سالمندي: با افزايش سن، تغييراتي طبيعي در بدن، هورمون‌ها، دستگاه عصبي و دستگاه گردش خون رخ می دهد که بر فعاليت جنسي اثر مي‌گذارد. کاهش ميزان هورمون جنسي زنانه استروژن که با ورود به دوران يائسگي رخ مي‌دهد ممکن است  بر اوج لذت جنسي زنان اثر بگذارد. مقدار پايين هورمون زنانه در بدن مي‌تواند حساسيت کليتوريس، ‌نوک پستان‌ها و پوست را کاهش دهد و خون‌رساني به واژن و کليتوريس را دچار اختلال کند. با اين حال، نرسيدن به اوج لذت جنسي فقط با سالمند شدن محدود نمی شود. حتي بسياري از زنان مي‌گويند با افزايش سن، تجربه جنسي آنها رضايت‌بخش‌تر مي‌شود.

□ عوامل رواني
بسياري از عوامل رواني در توانايي به ارگاسم رسیدن يا اوج لذت جنسي دخالت دارند:

• مشکلات سلامت رواني، مانند اضطراب و افسردگي

• اضطراب حين رابطه زناشويي

• استرس و فشارهاي اقتصادي

• باورهاي فرهنگي خاص

• ترس از بارداري يا بيماري‌هاي مقاربتي

• آشفتگي و سراسيمگي

□  عوامل ارتباطي
بسياري از زوج‌هايي که دچار اختلافات زناشويي هستند،‌ در فعاليت‌هاي جنسي نيز دچار مشکل مي‌شوند. از جمله عوامل ارتباط موثر بر اوج لذت جنسي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

* نداشتن پيوند عاطفي با همسر

*  تعارض‌ها و اختلافات حل‌نشده

*  نبود ارتباط مناسب با همسر از لحاظ نيازها و ترجيحات جنسي

* عدم وفاداري و از بين رفتن اعتماد ميان زن و شوهر.

درمان
درمان آنورگاسمي ممکن است مشکل باشد. و بستگي به اين دارد که علت زمينه‌ساز علائم آن چه باشد، اما پزشک‌ ممکن است مجموعه‌اي از شيوه‌ها را براي درمان شما به کار ببندد. درمان آنورگاسمي در اغلب زنان به چيزي بيشتر از تجويز ساده دارو نياز دارد. توجه به مشکلات ارتباطي با همسر و عوامل استرس‌زاي روزمره بسيار مهم است. بعلاوه اينکه بدنتان را بشناسيد و انواع متفاوت تحريک جنسي را امتحان کنيد،‌ مي‌تواند به شما کمک کند.

♦  بدنتان را بشناسيد: درک آناتومي يا کالبدشناسي بدنتان و اينکه چه نوع تحريک لمسي رضايت جنسي بهتري براي شما فراهم مي‌کند،‌ بسيار مهم است. مي‌توانيد از دکترتان بخواهيد در مورد آناتومي دستگاه تناسلي‌ راهنمايي يا منابعي براي شناخت آن به شما معرفي کند.

♦ افزايش تحريک جنسي: بسياري از زنان به اين خاطر به اوج لذت جنسي نمي‌رسند که حين رابطه زناشويي، تحريک جنسي کافي دريافت نمي‌کنند. بسياري از زنان براي رسيدن به ارگاسم نياز به تحريک مستقيم يا غيرمستقيم کليتوريس دارند و اين موضوع بايد در فعاليت جنسي مورد توجه قرار گيرد.

♦  مشاوره و درمان: اختلافات‌ و تعارض‌ها با همسر مي‌تواند زمينه‌ساز مشکل جنسي شود. مراجعه به يک مشاور مي‌‌تواند به شما کمک کند تا اين اختلافات و تنش‌ها را حل کنيد و زندگي جنسي‌تان را به مسير عادي بازگردانيد.

متخصصان درمان اختلالات جنسي، روان‌درمانگراني‌ هستند که در زمينه درمان مشکلات جنسي تخصص دارند. اگرچه مراجعه به اين متخصصان ممکن است برايتان خجالت‌آور باشد، اما اين کارشناسان مي‌توانند در درمان آنورگاسمي، کمک زيادي به شما بكنند.

اين شيوه درماني اغلب شامل آموزش در مورد امور جنسي، تعليم دادن مهارت‌هاي ارتباطي و تمرينات رفتاري است که شما و همسرتان بايد در خانه آنها را امتحان کنيد.

درمان‌هاي پزشکی
تضميني وجود ندارد که درمان‌هاي هورموني بتوانند آنورگاسمي را درمان کنند اما ممکن است کمک‌کننده باشند. همچنين درمان بيماري‌هاي زمينه‌اي نيز به شما کمک خواهد کرد.

● درمان بيماري زمينه‌اي: اگر به بيماري خاصي مبتلا هستيد که توانايي شما در رسيدن به اوج جنسي را تحت تاثير قرار مي‌دهد، ‌درمان آن می تواند مشکل جنسي‌تان را حل کند. عوض کردن داروهاي مصرفي يا دوز آنها علايم شما را برطرف مي‌کند.

●  درمان با هورمون جنسي استروژن: درمان با استروژن به صورت قرص برچسب پوستي يا ژل، مي‌تواند اثر مثبتي بر کارکرد مغزي و خلق داشته باشد و بر پاسخ جنسي شما اثر مي‌گذارد. درمان موضعي با استروژن- به شکل کرم واژن يا شياف‌ها يا حلقه‌‌هايي که به آهستگي مواد خود را آزاد مي‌کنند- ممکن است جريان خون واژن را افزايش دهد و به بهبود ميل جنسي کمک کند. در برخي موارد پزشکتان ترکيبي از هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون را به طور خوراکي تجويز مي‌کند.

●  درمان با هورمون تستوسترون: هورمون‌هاي جنسي مردانه مانند تستوسترون که به مقدار اندکي در بدن زنان توليد مي‌شوند، ممکن است نقشي در کارکرد جنسي زنان داشته باشند. بنابراين تجويز تستوسترون مي‌تواند به برطرف کردن مشکل ارگاسم زنان کمک کند،‌ به خصوص اگر درمان با هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون موثر نباشد.

البته استفاده از تستوسترون براي درمان زنان  هنوز مورد اختلاف است و به وسيله سازمان‌هاي پزشکي تاييد نشده است. به علاوه تستوسترون گاهي باعث عوارض جانبي ناخواسته‌اي مانند آکنه،‌ پرمويي و تغييرات خلق و شخصيت مي‌شود.  به نظر مي‌رسد تستوسترون بيش از همه در زناني موثر باشد که ميزان اين هورمون در بدن آنها در نتيجه برداشتن تخمدان یا جراحي افت کرده است. در صورتي که پزشک اين درمان را انتخاب کند، با دقت شما را تحت‌نظر قرار خواهد داد تا مطمئن شود که دچار عوارض جانبي نمي‌شويد.

منبع:

mayoclinic

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

8 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز در مورد آنورگاسمی»

 1. سلام،همسر من چند وقتیه اصلا ارضا نمیشه ، دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟؟(بیماری خاص نداره، هیچ دارو یا مخدری هم استفاده نمیکنه)

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز نیاز به بررسی و معاینه وی می باشد. علل اختلالات انزال می تواند مشکلات جسمی یا روحی باشد. توصیه می شود ابتدا توسط اورولوژیست بررسی های لازم صورت گیرد، در صورت عدم مشکل جسمی بهتر است با روانپزشک در میان گذاشته شود. در صورت تمایل می توانید از طریق صفه تماس با ما، با مرکز سکس تراپی قلهک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 2. سلام خسته نباشید یهسوال داشتم چرا بدن من در رابطه جنسی تحربک نمبشه وبعد از رابطه جنسی تا چندین ساعت خوابم نمیبره تو رو خدا کمکم کنید ممنون

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که اولین علت ان میتواند مربوط به مشکلات جسمی و فیزیولوژیک شما باشد برای بررسی بیشتر بهتر است برای جناب دکتر قاسمی شعبه شریعتی روانپزشک و سکس تراپیست نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 3. با سلام.
  همسر من به ارگاسم میرسه اما نه با دخول.
  فقط با لمس و مالش آلت جنسی ش.
  با دخول (حتی طولانی) لذت میبره اما به اوج لذت نمیرسه.
  این یعنی چی؟

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   نحوه ارصای جنسی هر فرد متفاوت بوده در این مورد کاملا طبیعی است.

 4. با سلام
  من بعضی وقتها موقع رابطه با همسرم ب لرزش میوفتم لرزش تو تمام پام هست و کاملا حس میشه، مطمئن هستم ک این لرزش از استرس و ترس نیست، ولی این لرزش زیاد هست، آیا این خطرناکه؟

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   برای بررسی علائم خود بهتر است با یک پزشک اعصاب و وروان (خانم دکتر محمدی ) و اطمینان از سلامت خود ملاقاتی داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *