نکات کلیدی در مورد داروی سیتالوپرام

در این مقاله نکات کلیدی توسط دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر در مورد داروی سیتالوپرام  به صورت مکانیسم اثر دارو، زمان مصرف و عوارض آن برای خوانندگان محترم سایت ذکر شده است.سیتالوپرام هیدرو برومید برای درمان افسردگی استفاده می شود. این دارو به بهبود سطح انرژی و بروز احساس خوشایند در فرد کمک می کند. سیتالوپرام به عنوان بازدارنده بازجذب سروتونین یا SSRI شناخته می شود. این دارو از طریق بازگشت تعادل به یک ماده شیمیایی خاص به نام سروتونین serotonin در مغز عمل می کند.

 

نکات کلیدی در مورد داروی سیتالوپرام
نکات کلیدی در مورد داروی سیتالوپرام

مصرف داروی سیتالوپرام

اطلاعات دارویی و بروشور همراه با دارو را با دقت مطالعه کنید و هر بار که دارو را خریداری می کنید این مطالعه را انجام دهید. اگر سوالی در مورد دارو دارید، از پزشک داروخانه یا پزشک معالج خود بپرسید.

این دارو را همراه با غذا یا بدون غذا و درست طبق دستور پزشکتان مصرف کنید. سیتالوپرام معمولا یک بار در روز صبح یا بعد از ظهر مصرف می شود. میزان مصرف دارو بر اساس شرایط پزشکی شما، واکنش بدنتان نسبت به درمان، سن و سال شما، آزمایش های انجام شده و دیگر داروهایی که ممکن است در حال مصرف آنها باشید، تعیین می شود.

حتما در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، اعم از داروهای با نسخه و بدون نسخه و مکمل های گیاهی، با پزشک خود صحبت کنید. حداکثر میزان مصرف سیتالوپرام 40 میلی گرم در روز است.

[button color=”red” size=”small” link=”https://gyrusclinic.com/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84%D9%88%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D9%85/” target=”blank” ]همه چیز درمورد داروی سیتالوپرام[/button]

شربت سیتالوپرام

اگر در حال مصرف شکل مایع داروی سیتالوپرام هستید، در میزان مصرف آن دقت کنید و از قاشق های مخصوص استفاده کنید و برای مصرف از قاشق های معمول خانگی استفاده نکنید، ممکن است در میزان مصرف دچار اشتباه شوید.

نکات کلیدی در مورد داروی سیتالوپرام
نکات کلیدی در مورد داروی سیتالوپرام

نکات مهم قبل از مصرف دارو

قبل از شروع مصرف سیتالوپرام اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.ین دارو ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعال باشد که ممکن است باعث بروز واکنش های حساسیتی یا مشکلات دیگر شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

قبل از مصرف سیتالوپرام در مورد سوابق پزشکی خود با پزشکتان صحبت کنید، به ویژه اگر هر یک از این مشکلات را داشته اید:

 • سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به افسردگی دو قطبی
 • سابقه شخصی یا خانوادگی اقدام به خودکشی
 • بیماری کبد
 • تشنج
 • کاهش سدیم خون
 • زخم یا خونریزی روده یا زخم معده
 • مشکلات خونریزی
 • سابقه شخصی یا خانودگی ابتلا به گلوکوم یا آب سیاه

طریقه مصرف

برای کاهش خطر عوارض جانبی احتمالا پزشک به شما توصیه می کند مصرف دارو را به میزان کم شروع کنید و به تدریج میزان مصرف را افزایش دهید. توصیه های پزشک را به دقت دنبال کنید. میزان مصرف را فزایش ندهید یا تعداد وعده های مصرفی را تغییر ندهید. با افزایش میزان مصرف بیماری سریعتر بهبود پیدا نخواهید کرد، اما خطر عوارض جانبی بیشتر می شود. دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از دارو دریافت کنید.

بسیار مهم است که مصرف دارو را حتی با وجود بهبود ادامه دهید. مصرف داروی سیتالوپرام را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. با قطع ناگهانی این دارو برخی شرایط بدتر خواهد شد. به علاوه در این شرایط ممکن است علائمی را مشاهده کنید، از جمله نوسانات خلقی، سردرد، خستگی، احساساتی شبیه به شوک الکتریکی. پزشک برای پیشگیری از این علائم میزان مصرف دارو را به تدریج کاهش می دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید. هر گونه تغییر یا بدتر شدن علائم را به پزشک گزارش دهید.

زمان تاثیر سیتالوپرام

اثربخشی دارو بین 1 تا 4 هفته طول می کشد و تاثیر کامل دارو نیز چند هفته طول خواهد کشید. اگر شرایط شما بهبود پیدا نکرده یا بدتر شده است به پزشک اطلاع دهید.

عوارض مصرف سیتالوپرام

برخی عوارضی که با مصرف سیتالوپرام ممکن است رخ دهند، عبارتند از: تهوع، خشکی دهان، از دست دادن اشتها، خستگی، خواب آلودگی، تعریق، تاری دید، خمیازه کشیدن

اگر هر یک از این علائم تداوم پیدا کرده یا بدتر شدند، به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک با در نظر گرفتن تمام عوارض و مزیت های دارو آن را تجویز کرده و افرادی بسیاری بدون هیچ مشکل و عارضه ای سیتالوپرام مصرف می کنند.

در صورتی که هر گونه عارضه جدی در خود مشاهده کردید، به پزشک اطلاع دهید، عوارض جدی عبارتند از:

 • لرزش دست
 • کاهش میل جنسی
 • تغییر در توانایی های جنسی
 • به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن

در صورت مشاهده عوارض خیلی جدی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، برخی عوارض خیلی جدی قرص سیتالوپرام عبارتند از:

 • ضعف
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • مدفوع سیاه
 • استفراغی که شبیه به قهوه است
 • تشنج
 • درد، التهاب یا قرمزی در چشم
 • بزرگ شدن مردمک چشم ها
 • تغییر بینایی (به عنوان مثال در اطراف چراغ ها هاله های رنگی مشاهده می کنید)

سیتالوپرام ممکن است به ندرت باعث افزایش سروتونین و بروز شرایطی بسیار جدی به نام سندروم سروتونین شود. اگر در حال مصرف دیگر داروهای حاوی سروتونین باشید، احتمال بروز این شرایط بیشتر خواهد شد. بنابراین هر دارویی که در حال مصرف آن هستید، به اطلاع پزشک خود برسانید. در صورت مشاهده هر یک از عوارض زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • ضربان قلب سریع
 • توهم
 • از دست دادن تعادل
 • سرگیجه شدید
 • تهوع، اسهال و استفراغ شدید
 • کشش عضلات
 • تب غیر قابل توضیح
 • بی قراری و هیجان غیر طبیعی

به ندرت ممکن است مردان دچار نعوظ طولانی شوند که ممکن است 4 ساعت یا بیشتر به طول انجامد. اگر این حالت برای شما اتفاق افتاد مصرف قرص را قطع کرده و هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط ممکن است مشکلات مداوم و همیشگی بروز کند.

بروز واکنش حساسیتی شدید به این دارو به ندرت رخ می دهد، با این حال در صورت مشاهده هر گونه علائم جدی مربوط به واکنش حساسیتی به پزشک مراجعه کنید. برخی علائم واکنش حساسیتی به سیتالوپرام عبارتند از:

 • جوش های پوستی
 • خارش یا التهاب (به ویژه در صورت، زبان یا گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی
 • البته موارد بیان شده لیست کامل عوارض سیتالوپرام نیستند، در صورت بروز عوارض دیگر به پزشک مراجعه کنید.

سایر عوارض

مشکلات قلبی از جمله نارسایی قلبی، ضربان قلب آرام، حمله قلبی که به تازگی رخ داده و سابقه خانوادگی برخی مشکلات قلبی یا مرگ ناگهانی ناشی از ایست قلبی.

پایین بودن سطح پتاسیم یا منیزیم در خون خطر بروز QT طولانی را افزایش می دهد. اگر از داروهای خاصی مصرف می کنید، خطر بروز این مشکل بیشتر خواهد شد یا برخی شرایط مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ خطر بروز این مشکل را بیشتر می کند.

سیتالوپرام باعث خواب آلودگی یا تاری دید می شود. الکل یا مری جوانا خواب آلودگی شما را تشدید می کند. در این شرایط از رانندگی کردن، استفاده از ماشین آلات یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، اجتناب کنید.

قبل از هر گونه جراحی به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که در حال مصرف سیتالوپرام هستید.

عوارض احتمالی سیتالوپرام در سالمند و کودک

– سالمندان نسبت به عوارض جانبی سیتالوپرام حساس تر هستند، به ویژه عوارضی مانند خونریزی، از دست دادن تعادل و QT طولانی. این افراد ممکن است دچار هیپوناترمی hyponatremia شوند. هیپوناترمی شرایطی است که بر اثر کاهش سطح سدیم در خون بروز می کند.

[button color=”blue” size=”small” link=”https://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm297391.htm” target=”blank” ]Food and Drug administration[/button]

کودکان هم ممکن است به برخی عوارض سیتالوپرام حساسیت بیشتری نشان دهند، به ویژه از دست دادن اشتها و کاهش وزن. وزن و قد کودک خود را تحت نظر پزشک معالج در زمان مصرف داروی سیتالوپرام بررسی کنید.

مصرف سیتالوپرام در بارداری
مصرف سیتالوپرام در بارداری

در زمان بارداری این دارو بهتر است تنها در صورت نیاز و حتما زیر نظر روانپزشک مصرف شود.

 

به علاوه اگر مادر در دوران بارداری به ویژه سه ماهه آخر بارداری داروی سیتالوپرام مصرف کند، احتمال بروز علائم ترک دارو در نوزاد زیاد خواهد بود. علائم ترک عبارتند از: مشکل در تغذیه و تنفس، تشنج، سفتی عضلات یا گریه مداوم. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

از آنجایی که عدم درمان مشکلات روحی (مانند افسردگی، اختلال وسواس فکری و اختلال هراس) مشکلات جدی در پی خواهد داشت، مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. اگر در زمان مصرف این دارو قصد باردار شدن دارید، یا باردار شده اید و یا فکر می کنید باردار هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید و در مورد خطرات و مزیت های مصرف این دارو در دوران بارداری با وی مشورت کنید.

مصرف سیتالوپرام در دوران شیردهی

سیتالوپرام ممکن است وارد شیر مادر شده و در صورت مصرف خودسرانه و بدون تجویز روانپزشک میتواند تاثیرات نامطلوبی بر روی نوزاد در حال تغذیه از شیر مادر داشته باشد.

نکات کلیدی در مورد داروی سیتالوپرام
نکات کلیدی در مورد داروی سیتالوپرام

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

[button color=”blue” size=”small” link=”https://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm297391.htm” target=”blank” ]Medical usage[/button]

دکتر ندا فرزانه
دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و رواندرمانگر

عضو انجمن روانپزشکان ایران

عضو انجمن رواندرمانی ایران

عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران 

عضو کمیته سکس انجمن روانپزشکان ایران


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «نکات کلیدی در مورد داروی سیتالوپرام»

 1. سلام، من سیتالوپرام مصرف میکنم، پسر شیرخوار سیزده ماهه دارم، همزمان با افزایش دوز به ۲۰ اشتهای غذا خوردن نداره، آیا به دارو مرتبط یا میتونه عامل دیگه ای داشته باشه.

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   انتظار می رود که سیتالوپرام در شیر ترشح شود. بنابراین این بهتر است در خصوص مصرف این دارو در دوران شیردهی حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
   از قطع مصرف دارو و یا تغییر دوز به صورت خودسرانه پرهیز نمایید و در این خصوص طبق نظر پزشک معالج خود عمل نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *