آیا نوروفیدبک به درمان بیماری کمک می کند؟

[toggle title=”نوروفیدبک چیست؟” state=”close” ]نوروفیدبک نوعی آموزش مستقیم عملکردهای مغز است که به وسیله آن عملکرد مغز بهبود پیدا می کند. در این فرایند فعالیت مغز را لحظه به لحظه مشاهده می کنیم و اطلاعات را به فرد برمی گردانیم. مغز در نتیجه تغییر و بهبود عملکرد خود پاداش دریافت می کند. این یک فرایند یادگیری تدریجی است. نوروفیدبک برای هر بخش از عملکردهای قابل اندازه گیری مغز استفاده می شود. این روش EEG نیز نامیده می شود، زیرا بر اساس فعالیت های الکتریکی مغز، الکتروانسفالوگرام یا EEG کار می کند.

نوروفیدبک1

نوروفیدبک نوعی آموزش تنظیم است. در حقیقت نوعی بیوفیدبک است که به طور مستقیم برای مغز استفاده می شود. تنظیم توسط خود مغز یک بخش مورد نیاز از عملکرد خوب مغز است. این نظم به سیستم کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشد. نوروفیدبک بی نظمی های مغز را مورد خطاب قرار می دهد. این مشکلات و بی نظمی ها زیاد هستند، از جمله اضطراب، افسردگی، کمبود توجه، اختلالات رفتاری، اختلالات مختلف خواب، سردرد و میگرن، PMS و اختلالات عاطفی. این روش درمانی برای برخی شرایط مغز، مانند تشنج، اوتیسم و فلج مغزی نیز موثر است. [/toggle]

[toggle title=”نوروفیدبک چطور کار می کند؟” state=”close” ]الکترودهایی به جمجمه متصل می شوند تا به این ترتیب امواج مغزی مورد بررسی قرار گیرند. این سیگنال ها و امواج به وسیله کامپیوتر پردازش می شوند و اطلاعاتی در مورد فرکانس های کلیدی امواج مغزی استخراج می شوند. فراز و نشیب ها و جریان این امواج مربوط به تلاش فرد برای تغییر سطح فعالیت هستند.

نوروفیدبک
نوروفیدبک

این اطلاعات در قالب یک بازی ویدئویی در اختیار فرد قرار می گیرد. شخص به طور موثر با مغز خود این بازی را انجام می دهد. در نهایت فعالیت های امواج مغزی به سوی عملکرد مطلوب تر و منظم تر پیش می روند. فرکانس های مورد هدف و موقعیت های خاص روی جمجمه، بخش هایی که از طریق آنها به مغز گوش می دهیم، مختص شرایط به وجود امده و فرد تحت درمان هستند. نوروفیدبک ( EEG بیوفیدبک ) معمولا توسط متخصصین سلات روان، مانند روانشناسان و مشاوران، انجام می شود. این متخصصین با افراد به طور مجزا کار می کنند. افراد اجرا کننده این روش درمانی قبلا آموزش های لازم را دیده اند. [/toggle]

[toggle title=”آیا نوروفیدبک درمان محسوب می شود؟” state=”close” ]در مورد اختلالات طبیعی موجود در مغز، مانند تشنج یا فلج مغزی، نوروفیدبک به عملکرد بهتر مغز کمک می کند و شرایط را درمان نمی کند. در مورد بی نظمی های موجود در مغز، مانند اضطراب، بیماری در مغز وجود ندارد که نیاز به درمان داشته باشد. منظم سازی مغز درمان محسوب نمی شود. [/toggle]

[toggle title=”نوروفیدبک چه مشکلاتی را بهبود می بخشد؟” state=”open” ]نگرانی اولیه بیشتر مبنی بر مشکلات مغزی در دوران کودکی است و همچنین اختلالاتی که ریشه در برآورده نشدن نیازهای کودکی دارد. این مشکلات عبارتند از تشنج، اختلالات رفتاری شدید، مانند اختلال سلوک، اختلال دو قطبی، طیف اوتیسم و تاخیر رشدی فراگیر، فلج مغزی، آسیب مغزی اکتسابی و تروما. بسیاری از کودکان هم مشکلات خواب دارند که قابل بهبود هستند، مشکلاتی مانند شب ادراری، راه رفتن در خواب، حرف زدن در خواب، دندان قروچه، کابوس و ترسیدن در خواب.

نوروفیدبک برای بسیاری از مشکلات دوران نوجوانی و بلوغ نیز موثر است، بعضی از این مشکلات عبارتند از سوء مصرف موارد، فکر به خودکشی، اضطراب و افسردگی. به علاوه می توان با بالا رفتن سن افراد، به بهبود عملکرد مغز آنها کمک کرد. خوب است بدانید هر مغزی، بدون در نظر گرفتن سطح عملکرد آن، می تواند برای عملکرد بهتر تحت آموزش نوروفیدبک قرار گیرد.

نوروفیدبک2

رفتار

دارو و مداخلات رفتاری برای درمان علائم ADD و ADHD در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، اما در عین حال نوروفیدبک هم به مغز آموزش می دهد تا کنترل و تمرکز بهتری داشته باشد. این روش به فرد کمک می کند تا بر روی توانایی های خود بهتر تمرکز کند.

استرس و اضطراب

در مقابل فشارها طبیعی است که فرد دچار اضطراب می شود و این مسئله اغلب خستگی و انزوا را در پی دارد. این روش به شما کمک می کند تا به محرک هایی که تعادل روحی و جسمی شما را مختل می کنند، پاسخ بهتری بدهید.

اوج عملکرد

تمرکز و کنترل عواطف مهمترین عوامل برای عملکرد مطلوب در تمام زمینه ها هستند. ورزشکاران و مدیران کسب و کار که بیشتر در معرض اضطراب هستند، می توانند برای استفاده از پتانسیل کامل ذهن خود و رسیدن به اوج عملکرد از این روش بهره بگیرند. [/toggle]

[toggle title=”میزان اثربخشی نوروفیدبک چگونه است؟” state=”close” ]اگر مشکل به وجود آمده در مغز مربوط به بی نظمی های موجود در آن باشد، پاسخ مغز به نوروفیدبک مثبت خواهد بود و از این جنبه نوروفیدبک زمینه های زیادی را تحت پوشش قرار می دهد. نوروفیدبک شامل یادگیری توسط مغز است و نظم و اختلال را از یکدیگر مجزا می کند ، مغز به استفاده از توانایی های خود ادامه داده و آنها را تقویت می کند.

نوروفیدبک0

اما این مسئله در مورد شرایط دژنراتیو، مانند پارکینسون یا زوال عقل و یا اوتیسم متفاوت است. در این موارد لازم است آموزش در طول زمان در یک سطح ادامه پیدا کند. حساسیت های آلرژیک و عدم تحمل مواد غذایی کار را مشکل می سازد. عملکرد ضعیف دستگاه گوارش و همچنین و تغذیه نامناسب مشکل را وخیم تر می سازند. کودکی که در یک محیط سمی زندگی می کند (هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی)، در به دست آوردن عملکرد مناسب بیشتر دچار مشکل خواهد شد. [/toggle]

[toggle title=”بیوفیدبک چیست؟” state=”close” ]بیوفیدبک از فناوری هایی استفاده می کند تا بازخوردهایی از سیستم های اصلی بدن به شما ارائه دهد. این داده ها به شما اجازه می دهد تا سلامت بدن خود را کنترل کنید و به بدن خود آموزش دهید تا عملکرد بهتری داشته باشد. به زبان ساده از طریق بیوفیدبک اطلاعاتی را در رابطه با بدن خود دریافت می کنید. برخی از این اطلاعات عبارتند از: ضربان قلب، تن عضلانی و فشار خون. بیوفیدبک برای درمان شرایط زیادی مانند درد مزمن، سردرد تنشی، میگرن و فشار خون بالا استفاده می شود. به علاوه این روش برای درمان علائم و شرایط مربوط به اضطراب موثر است. در این روش تکنیک های ریلکسیشن برای آرامش جسمی و روحی بدن و بهبود علائم ناخواسته آموزش داده می شوند.

رایج ترین انواع بیوفیدبک

  • بیوفیدبک سیگنال ضربان قلب (HRV): سرعت تنفس و ضربان قلب را اندازه می گیرد.
  • نوروفیدبک (بیوفیدبک EEG): الگوهای امواج مغزی را اندازه می گیرد.
  • الکترومیوگرافی (EMG): الگوهای تنش عضلانی را اندازه می گیرد.
  • بیوفیدبک حرارتی: درجه حرارت پوست را اندازه می گیرد. [/toggle]

[toggle title=”تفاوت بین نوروفیدبک و بیوفیدبک” state=”close” ]بیوفیدبک فرایندی است برای کنترل عملکردهای بدن (عملکردهایی مانند تنفس، ضربان قلب، فشار خون و دمای پوست) و یاد گیری تنظیم این عملکردها از طریق ریلکسیشن و تخیل. این روش با اصول و شرایطی عمل می کند و می تواند عادت ها و مشکلات ایجاد شده بر اثر اضطراب را برعکس کند. نوروفیدبک شکلی از بیوفیدبک و تکنیکی است که طراحی شده تا افراد نسبت به فعالیت های مغز خود کنترل داشته باشند. [/toggle]

 

[toggle title=”صحبت های مشاور ما در مورد نوروفیدبک و بیوفیدبک” state=”close” ]

مریم عبداللهی

روانشناس و نوروتراپیست

مریم عبداللهی[/toggle]

 

نگارنده: سمیه محمدی 

منابع مورد استفاده برای این مقاله:

eeginfo.com

get.brainadvantage.com

neurocorecenters.com


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *