نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود
نقشه مغز و تاثیر آن بر ادراک ما از بدن خود

بخش هایی در مغز وجود دارند که به دست ها، پاها و قسمت های مختلف بدن اختصاص داده شده اند. طریقه پخش شدن این بخش ها در مغز را نقشه بدن می گویند و بین نقشه بدن انسان های چپ دست و راست دست تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. اکنون شواهدی وجود دارد که نشان می دهند این نقشه ها بر روی چگونگی ادراک ما از بدن خود تاثیر می گذارد.

نقشه بدن در مغز ما ممکن است تحت تاثیر چگونگی درک ما از جسم فیزیکی مان باشد – به عنوان مثال اگر بخش های متعددی در مغز ما در ارتباط با دست راستمان وجود دارد، ما آن را در مقایسه با بازوی چپ بلندتر می بینیم.

روانشناسانی از دانشگاه ویرجینیا، دانشگاه پوردو و کالج ویلیام و مری خواستند این مسئله را مورد بررسی قرار دهند که آیا تفاوت در نقشه بدن منجر به تفاوت در چگونگی درک ما از ظاهر بدنمان می شود یا خیر؟

برای انجام این بررسی داوطلبانی به آزمایشگاه آورده شدند و طول بازوی خود را تخمین زدند. برای برآورد طول بازو داوطلبان بازوهای خود را به سمت بیرون نگه داشته و محقق در حالی که روبه روی آنها ایستاده یک نوار اندازه گیری را تنظیم می کرد. سپس داوطلبان آنچه در مورد طول بازوی خود تصور می کردند، با توجه به نوار اندازه گیری بیان می کردند.

نتایج این تحقیق نشان داد که درک افراد راست دست و چپ دست نسبت به دست ها و بازوها خود متفاوت است. افراد چپ دست تصور می کنند هر دو دست دارای طول یکسان می باشند، اما افراد راست دست تصور می کنند دست راستشان بلندتر و دست چپشان کوتاه تر است. به علاوه راست دست ها تصور می کنند دست راستشان بزرگتر است، در حالیکه هر دو به یک اندازه هستند.

به همین دلیل راست دست ها تصور می کردند توانایی رساندن دست راست خود به فواصل دورتر را دارند و این تصور بین چپ دست ها وجود نداشت. این یافته ها نشان دادند که نقشه بدن در مغز ما بر روی چگونگی درک روانی ما از بدنمان تاثیر می گذارد.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *