میگرن و رژیم غذایی(1)

رژیم میگرنی

 

متخصصان در خصوص ارتباط بین رژیم غذایی و میگرن توضیح میدهند.

میگرن به دلیل ویژگیهای متمایزش جدا از سردرد در نظر گرفته میشود  و نوعی درد ضربان مانند در یک طرف سر ایجاد میکند که ممکن است تا 3 روز شما را وادار به استراحت کند.حدود 20 درصد از افراد مبتلا به میگرن،پیش از اغاز درد علائمی را تجربه میکنند مانند:

  • تاری دید
  • بروز نقاط و یا زیگزاگهایی در دید فرد
  • نور چشمک زن و غیر ثابت

این علائم میتواند شامل بی حسی و یا سوزش یک طرف بدن هم باشد و حتی افرادی میگرن های بدون سردرد را تجربه میکنند.

معمولا میگرن به دلایل زیر بروز میکند:

  • استرس های روحی
  • خواب بیش از اندازه و یا کمبود خواب
  • رژیم غذایی

در این پست میخواهیم به نقش رژیم غذایی در بروز سردرد بپردازیم.

چرا شناسایی غذاهای موثر در بروز میگرن دشوار است ؟

غذاهای ویژه ای باعث بروز میگرن میشوند ولی هنوز هیچ دلیل علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد و یا این شواهد پراکنده هستند.

الیزابت لودر نویسنده راه حلهای میگرن میگوید:ممکن است رژیم غذایی باعث بروز میگرن شود و هر فردی با یک رژیم غذایی ممکن است به میگرن مبتلا شود بنابراین نمیتوان یک لیست کلی از غذاهای موثر در بروز میگرن را تهیه نمود.

دلایل دیگری هم وجود دارند که شناسایی این مواد غذایی را دشوار میسازند. غذاها در صورتی میتوانند در بروز میگرن موثر باشند که با استرس و تغییرات هورمونی همراه باشند که خود از دیگر عوامل محرک میگرن هستند.

داون مارکوس نویسنده ی جعبه ابزار میگرن خانمها و استاد دانشگاه پیتسبورگ میگوید:اگر شما استرس دارید و صبحانه نمیخورید و سپس برای وعده ناهار هات داگ را انتخاب میکنید،نمیتوان گفت که دلیل بروز میگرن شما هات داگ بوده است.

غذاهای محرک همیشه عامل بروز میگرن نیستند و میزان مصرف انها هم بسیار مهم است، بنابراین غیر ممکن است که شما به دلیل مصرف یک ماده غذایی محرک بین چند ساعت تا چند روز به میگرن دچار شوید.

گردآورنده: مریم عمادی

مشاور تغذیه و رژیم درمانی

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - میگرن و رژیم غذایی(1)

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

1 نظر
  1. کوروش می گوید

    باسلام من خواهری دارم ساله در سالگی ازدواج نمود 2 هفته بعد از ازدواج همسرش سرطان لنفوم گرفت بعد از 18ماه فوت نمود از آن به بعد سردرد شروع شد 2 سال بعد برادر دیگرم فوت شد 2 سال بعد برادر دیگرم و 1 سال بعد یکی دیگر از خواهرها فوت کرد 2 سال بعد برادر دیگرم فوت کرد که خیلی با خواهرم خوب بود و سال گذشته هم مادرم که خیلی برایمان گرامی بود فوت کرد و اکنون سردردش آنچنان پیشرفت کرده که دائما سردرد شدید دارد از نظر مغزی سالم است مایع نخاعی اش مشکلی نشان نداد بالا 50 الی 60 عدد عکس رادیو لوژی و ام آر آی و سی تی اسکن گرفته مشکلی دیده نشده خلاصه اینکه همیشه سردرد شدید دارد که دکترها متخصصین انواع داروهای ضد افسردگی دو قطبی و جنون و شیروانی و اسکیزوفرنی را امتحان کرده که تا کنون اثر بخش نبوده خواستند که شوک استفاده کنند که موافقت نکردم پدر ومادرم فوت نمودند و من فقط دو خواهر دارم که یک از آنها شرح حالش را گفتم عاجزانه نقاشی راهنمایی ودرمان دارم شماره تلفن من مباشد لطفاً ال لطف کرده با تماس ویا سپس باپیام کوتا و سپس با ایمیل مرا راهنمایی نمایید باشد تا پاداش خود را از حق تعالی دریافت نمایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: