میگرن قاعدگی چیست و چگونه درمان می شود؟

سردرد

انواع میگرن قاعدگی و درمان آن

میگرن معمولا قبل از بلوغ در بین دو جنس شیوع یکسانی دارد ولی بعد از بلوغ در خانمها سه برابر میشود.که علت آن میتواند تغییرات هورمونی در زمان بلوغ،قاعدگی،بارداری،مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری و یائسگی باشد.

انواع میگرن قاعدگی:

1-میگرن قاعدگی واقعی سیکلی: حملات میگرن از دو روز قبل از قاعدگی تا سه روز بعد از آن اتفاق میافتد،که این نوع تقریبا 7 درصد سردردهای میگرنی قاعدگی را شامل میشود.

2- میگرن قاعدگی غیر سیکلی: نوعی از سردردهای میگرنی قاعدگی که در سرتاسر یک سیکل ماهانه دیده میشود ولی تعداد و شدت حملات حین قاعدگی افزایش می یابد.که این نوع تقریبا بیشترین شیوع (60 درصد)را بین سردردهای میگرنی قاعدگی دارد.

3-میگرن پره منسچورال: که معمولا از هفت روز قبل تا سه روز قبل از قاعدگی رخ میدهند،که در واقع میتوانند جزء سندرم پره منسچورال باشند ، که از دیگر علایم این سندرم افسردگی، تحریک پذیری، خستگی،تغییرات اشتها،درد سینه ها،درد پشت،وتهوع میباشد.

علت این سردردها میتواند ناشی از کاهش استروژن بدن در انتهای فاز لوتئال سیکل قاعدگی یا کاهش ملاتونین بدن و یا افزایش پروستوگلاندینها باشد که بر این اساس داروهای حاوی استروژن و ملاتونین وداروهای مسکن ضد التهابی مثل ژلوفن یا ایندومتاسین یا مفنامیک اسید در درمان این نوع میگرن کاربرد دارد.

درمان:

1-فاز حمله سردرد: که با درمان میگرن غیر مرتبط با قاعدگی تفاوتی ندارد وبه این صورت میباشد:

اگر سردرد خفیف باشد از استامینوفن و یا مسکنهایی ضد التهابی مثل مفنامیک اسید یا ژلوفن یا ایندومتاسین یا دیکلوفناک میتوان استفاده کرد.

اگر سردرد خیلی شدید باشد از قرص سوماتوتریپتان میتوان استفاده کرد.در صورت تهوع و استفراغ شدید از داروهای تزریقی مثل دهیدروارگوتامین و یا سوماتوتریپتان تزریقی وضدتهوع استفاده میشود.

2- درمان پیشگیرانه :

در صورتی که سیکل قاعدگی منظم باشد که به تبع آن زمان میگرن هم قابل پیش بینی باشد یا در موارد نوع اول میگرن قاعدگی که توضیح داده شد از چند روز قبل از قاعدگی داروهای مسکن ضد التهابی، سوماتوتریپتان ،ارگوتامین یا ملاتونین کاربرد دارند.

در صورتی که سیکل قاعدگی نامنظم باشد بهتر است میگرن قاعدگی به صورت انواع میگرنهای غیر مرتبط با قاعدگی درمان و پیشگیری شود مثلا از قرص پروپرانولول به همراه نورتریپتیلین استفاده شود.

از دیگر درمانهای پیشگیرانه درمانهای هورمونی مثل ژل استروژن یا چسبهای حاوی استروژن است که این بیشتر در انواع اول وسوم سردردهای میگرنی مرتبط با قاعدگی استفاده میشود که در بالا توضیح داده شد.

[divider]

♦  دکتر زینب طاهری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات -فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *