مقایسه جامعه ستیز و بیمار روانی

جامعه ستیز و بیمار روانی

ممکن است شنیده باشید که دیگران شخصی را به عنوان جامعه ستیز یا بیمار روانی توصیف می کنند، اما تفاوت این دو واژه چیست؟ تعریفی از این دو واژه در کتاب های رسمی وجود ندارد. پزشکان افراد را به عنوان بیمار جامعه ستیز یا بیمار روانی مورد معاینه قرار نمی دهند، بلکه از عبارت دیگری استفاده می کنند: اختلال شخصیت ضد اجتماعی.

اکثر کارشناسان معتقدند که افراد مبتلا به بیماری های روحی و روانی و افراد اجتماع ستیز دارای مجموعه ای از صفات و ویژگی های مشابه هستند. این افراد درک ضعیفی از درست و نادرست دارند. به علاوه آنها توانایی درک احساسات دیگران را نیز ندارند. اما چند تفاوت نیز در ویژگی های این افراد وجود دارد.

آیا این افراد وجدان دارند؟

تفاوت اصلی بین یک بیمار روانی و فرد جامعه ستیز وجود وجدان است، وجدان صدای درونی که درست و غلط بودن یک کار را به ما می گوید.

یک فرد مبتلا به بیماری روانی وجدان ندارد. اگر این فرد به شما دروغ می گوید و می تواند دزدی کند،  به این دلیل است که از لحاظ اخلاقی به هیچ عنوان دچار تردید نمی شود، هر چند ممکن است تظاهر به تردید کند؛ این بیمار دیگران را مشاهده می کند و مانند آنها رفتار می کند.

فرد جامعه ستیز دارای وجدان ضعیفی است. این فرد می داند که برداشتن اموال دیگران اشتباه است و حتی ممکن است احساس گناه کند، اما این احساس مانع او نمی شود.

هر دوی این افراد، بیمار روانی و فرد جامعه ستیز، فاقد حس همدردی هستند و نمی توانند خود را به جای دیگران بگذارند. اما فرد مبتلا به بیماری روحی توجه کمتری به دیگران دارد. فردی با این ویژگی شخصیتی دیگران را ابزاری برای منافع خود می بیند.

آنها همیشه خشن نیستند

در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی بیماران روانی و افراد جامعه ستیز معمولا خائنانی هستند که عادت به کشتن و شکنجه افراد بی گناه دارند. در زندگی واقعی برخی افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی ممکن است افراد خشنی باشند، اما اکثر آنها اینطور نیستند. در عوض این افراد برای رسیدن به آنچه می خواهند رفتار بی پروا از خود نشان می دهند.

در بدترین حالت این افراد قاتلان محاسبه گر هستند، به این معنا که این مهارت را دارند که حتی به قیمت صدمه زدن به دیگران به آنچه می خواهند برسند. اما به یاد داشته باشید که خودخواه بودن یا رذل بودن دیگران لزوما به معنای ابتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی نیست.

بیمار روانی محاسبه گر و جامعه ستیز بی فکر

تشخیص یک فرد مبتلا به بیماری روانی کار آسانی نیست. این افراد باهوش و جذاب هستند و در تقلید احساسات به خوبی عمل می کنند. آنها تظاهر می کنند که به شما علاقمند هستند، اما در واقعیت اینگونه نیست. آنها بازگیران ماهری هستند که تنها ماموریتشان رسیدن به منافع شخصی خودشان است.

افراد جامعه ستیز مهارت کمتری در بازگیری دارند. آنها به سادگی نشان می دهند که به هیچ چیز دیگر به جز منافع خود علاقمند نیستند. این افراد دیگران را سرزنش می کنند و برای رفتار خود نیز بهانه دارند.

برخی متخصصان افراد جامعه ستیز را افراد بی فکر می دانند. این افراد بدون فکر کردن به تاثیر رفتارشان بر روی دیگران عمل می کنند.

بیمار روانی بیشتر اهل محاسبه می باشد. این افراد تمام فعالیت های خود را با دقت برنامه ریزی می کنند و در مسیر رسیدن به هدف خود از خشونت نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال در راه رسیدن به هدف خود برای برداشتن موانع برنامه ریزی می کنند، حتی اگر این موانع کار یا اعتبار شخص دیگری باشد.

تفاوت مغزها

تحقیقات اخیر نشان داده اند که مغز یک بیمار روانی شبیه به مغز دیگران نیست. مغز این افراد دارای تفاوت های فیزیکی است که تشخیص ناراحتی و پریشانی فرد دیگر را برای وی سخت می کند.

این تفاوت ها حتی ممکن است عملکردهای اصلی بدن را نیز تغییر دهد. به عنوان مثال وقتی اکثر افراد خون یا خشونت در یک فیلم مشاهده می کنند، ضربان قلب و تنفسشان سریع تر می شود و کف دست هایشان عرق می کند. این در حالیست که یک بیمار روانی واکنش متفاوتی نشان می دهد. این فرد آرام تر واکنش نشان می دهد و تفاوت های مغز وی به او کمک می کند تا بدون ترس درگیر رفتارهای پرخطر شود. این افراد از عواقب رفتارهای خود نمی ترسند.

منبع:

http://www.webmd.com/mental-health/features/sociopath-psychopath-difference?ecd=wnl_spr_052616_AM&ctr=wnl-spr-052616-AM_nsl-promo-3_title&mb=f0crAvSFnMwQkzFgOShaz%40HnVev1imbCGB%2fpBEfdzfI%3d

نگارنده: سمیه محمدی

جهت کسب نوبت ویزیت در شعبه کرج اینجا را کلیک کنید

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *