مردسالاری، یکی از علل بروز مشکلات روحی و روانی در مردان

مردسالاری، یکی از علل بروز مشکلات روحی و روانی در مردان
مردسالاری، یکی از علل بروز مشکلات روحی و روانی در مردان

طبق تحقیقات انجام شده توسط سازمان روانشناسی امریکا مردانی که خود را جوانان خوش گذران می دانند یا معتقدند مردان قدرتمندتر از زنان هستند، بیشتر از مردانی که به تساوی زن و مرد اعتقاد دارند، در معرض ابتلا به بیماری های روحی و روانی هستند.

دکتر جوئل وانگ از دانشگاه ایندیانا و یکی از نویسندگان تحقیق ذکر شده می گوید: به طور کل افرادی که به شدت به هنجارهای مردانه تمایل دارند، دارای سلامت روانی ضعیف تری هستند و به علاوه تمایلی به کمک ها و درمان های روانشناسی ندارند.

دکتر وانگ و همکارانش 78 نمونه تحقیقاتی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که این نمونه ها شامل 19453 شرکت کننده می شد که محققان بر روی ارتباط بین سلامت روان و قبول 11 هنجار تمرکز کردند. به اعتقاد کارشناسان این هنجارها انتظارات جامعه از مردسالاری سنتی را منعکس می کرد، که عبارتند از:

 • میل به پیروزی
 • نیاز به کنترل عاطفی
 • ریسک پذیری
 • خشونت
 • تسلط
 • میل به رابطه جنسی با شرکای جنسی مختلف
 • خوش گذرانی و عیاشی
 • اعتماد به نفس
 • اهمیت دادن به شغل
 • قدرت و تسلط بر زنان
 • اهانت به همجنسگرایی

محققان به طور خاص بر روی سه نوع سلامت روان تمرکز کردند: سلامت روان منفی (مانند افسردگی)، سلامت روان مثبت (مانند رضایت از زندگی) و تمایل به کمک های روحی و روانی (به عنوان مثال رفتن به دنبال خدمات مشاوره).

نتایج این تحقیقات نشان داد که تمام ناهنجاری های روحی در شرکت کنندگان در تحقیق با هنجارهای مردسالاری در ارتباط بود، به ویژه این سه هنجار: اعتماد به نفس، عیاشی و خوش گذرانی و قدرت و تسلط بر زنان.

وانگ می گوید: تفکر به خوش گذرانی مردان و قدرت بر زنان با نگرش تبعیض جنسی به شدت در ارتباط می باشد. این یافته ها و ارتباط آنها با مردسالای نشان می دهد که تبعیض جنسی صرفا یک بی عدالتی اجتماعی نیست، بلکه نشان دهنده مشکلات روحی و روانی در افرادی است که دارای چنین نگرشی می باشند.

وانگ خاطر نشان کرد مردانی که به شدت به این هنجارها پایبند هستن، نه تنها سلامت روحی ضعیف تری دارند، بلکه کمتر به دنبال درمان مشکل خود هستند.

محققان قادر به توضیح یکی از هنجارهای ذکر شده نبودند. اهمیت دادن به کار با هیچ یک از سلامت های ذکر شده ارتباط نداشت، شاید این مسئله انعکاسی است از پیچیدگی کار و پیامدهای آن برای رفاه. تمرکز بیش از حد بر روی کار بر روی سلامت فرد و روابط شخصی وی تاثیر می گذارد، اما برای افراد بسیاری نیز کار منبع معناست.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *