مدل پنج عاملی شخصیت و اعتیاد به کار

 

پنج عاملی

 

یکی دیگر از مدل های غالب و متداول در عرصه ی سنجش و ارزیابی شخصیت “big five” یا مدل پنج عاملی شخصیت است، این مدل ابتدا شامل سه بعد روان رنجوری- برون گرایی- گشودگی میشد . سپس دو بعد وظیفه شناسی و سازگاری نیز به آن اضافه شد.

 

افراد برون گرا :  اجتماعی ، خوش مشرب و قاطع هستند، در حالیکه افراد درون گرا : خود دار ، ترسو ، کم حرف،کم رو و محتاطند.

سازگاری، اشاره به احترام به دیگران دارد. افراد سازگار دارای روحیه همکاری، صمیمی و قابل اعتمادند. در مقابل افراد ناسازگار سرد ، رقابتی و ستیزه جو هستند، وظیفه شناسی و با وجدانی به قابل اعتماد بودن فرد دلالت دارد.

افراد با وجدان مسئولیت پذیر ، پایدار، ساختار یافته و قابل اطمینانند در حالیکه افراد کم وجدان تر یعنی کسانیکه در این بعد نمره پایینی میگیریند غیر ساختار مند ، غیر قابل اعتماد و پریشان احوالند.

 

روان رنجوری – ثبات احساسی ، به توانایی فرد در تحمل محرک ها ی استرس و عوامل تنش زا اشاره دارد، افراد دارای ثبات احساسی ایمن ، دارای اعتماد به نفس ، استوار و آرامند.

 

 

آن طرف طیف ثبات احساسی ، عصبی بودن و روان رنجوری است . افرادیکه در این طیف قرار دارند، عصبانی ، نا مطمئن ، نا امن ، افسرده و مضطربند، گشودگی و استقبال از تجربه به علاقه و شیفتگی فرد به پدیده ها و تجربیات جدید دلالت دارد. چنین افرادی، خلاق ، کنجکاو و حساسند.

 

افرادیکه در آن طیف قرار میگیرند پیرو سنت بوده، در شرایط آشنا راحت ترند، بنا براین از این ابعاد به منظور سنجش اثرات شخصیت بر اعتیاد به کار استفاده میشود.

 

نتایج تحقیقات انجام شده نشان میدهد که ویژگی های شخصیتی چون وظیفه شناسی ، برون گرایی و گشودگی، رابطه مثبتی با اعتیاد به کار دارد، در حالیکه بین ابعاد شخصیتی روان رنجوری و سازگاری با اعتیاد به کار رابطه معنا داری مشاهده نشده است.

 

مرکز تخصصی مغزو اعصای و روان آلومینا ، مرکز تخصصی ترک هر گونه مواد به صورت غیر دارویی و دارویی بدون بستری

مرضیه آقامحمدی

مرضیه آقا محمدی ، روانشناس بالینی و درمانگر اعتیاد


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *