سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

مدل پنج عاملی شخصیت و اعتیاد به کار

 

پنج عاملی

 

یکی دیگر از مدل های غالب و متداول در عرصه ی سنجش و ارزیابی شخصیت “big five” یا مدل پنج عاملی شخصیت است، این مدل ابتدا شامل سه بعد روان رنجوری- برون گرایی- گشودگی میشد . سپس دو بعد وظیفه شناسی و سازگاری نیز به آن اضافه شد.

 

افراد برون گرا :  اجتماعی ، خوش مشرب و قاطع هستند، در حالیکه افراد درون گرا : خود دار ، ترسو ، کم حرف،کم رو و محتاطند.

سازگاری، اشاره به احترام به دیگران دارد. افراد سازگار دارای روحیه همکاری، صمیمی و قابل اعتمادند. در مقابل افراد ناسازگار سرد ، رقابتی و ستیزه جو هستند، وظیفه شناسی و با وجدانی به قابل اعتماد بودن فرد دلالت دارد.

افراد با وجدان مسئولیت پذیر ، پایدار، ساختار یافته و قابل اطمینانند در حالیکه افراد کم وجدان تر یعنی کسانیکه در این بعد نمره پایینی میگیریند غیر ساختار مند ، غیر قابل اعتماد و پریشان احوالند.

 

روان رنجوری – ثبات احساسی ، به توانایی فرد در تحمل محرک ها ی استرس و عوامل تنش زا اشاره دارد، افراد دارای ثبات احساسی ایمن ، دارای اعتماد به نفس ، استوار و آرامند.

 

 

آن طرف طیف ثبات احساسی ، عصبی بودن و روان رنجوری است . افرادیکه در این طیف قرار دارند، عصبانی ، نا مطمئن ، نا امن ، افسرده و مضطربند، گشودگی و استقبال از تجربه به علاقه و شیفتگی فرد به پدیده ها و تجربیات جدید دلالت دارد. چنین افرادی، خلاق ، کنجکاو و حساسند.

 

افرادیکه در آن طیف قرار میگیرند پیرو سنت بوده، در شرایط آشنا راحت ترند، بنا براین از این ابعاد به منظور سنجش اثرات شخصیت بر اعتیاد به کار استفاده میشود.

 

نتایج تحقیقات انجام شده نشان میدهد که ویژگی های شخصیتی چون وظیفه شناسی ، برون گرایی و گشودگی، رابطه مثبتی با اعتیاد به کار دارد، در حالیکه بین ابعاد شخصیتی روان رنجوری و سازگاری با اعتیاد به کار رابطه معنا داری مشاهده نشده است.

 

مرکز تخصصی مغزو اعصای و روان آلومینا ، مرکز تخصصی ترک هر گونه مواد به صورت غیر دارویی و دارویی بدون بستری

مرضیه آقامحمدی

مرضیه آقا محمدی ، روانشناس بالینی و درمانگر اعتیاد

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: