قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در دوران بارداری و اوتیسم کودکان

ور%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1-%da%af%d8%b1%d9%81%d8%aa%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%b1%d8%b6-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af

تولید گروهی از ترکیبات به نام organochlorine در دهه 1970 در امریکا ممنوع شد. این ترکیبات برای سلامت انسان مضر بودند. بررسی های جدید مشخص کرده است که احتمال قرار گرفتن در مقابل این مواد شیمیایی همچنان بالاست و خطر اوتیسم را در کودکان به طور چشم گیری افزایش می دهد.

این ماده شیمیایی بین دهه های 1950 و 1970 به طور گسترده ای به عنوان آفت کش، روان کننده و عایق مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 1973 استفاده از ددت ممنوع شد و تولید PCB ها نیز در سال 1977 متوقف شد، زیرا شواهدی به دست آمده که نشان می داد این مواد شیمیایی برای حیات وحش و محیط زیست و سلامت انسان خطرات زیادی دارند.

طبق تحقیقات انجام شده قرار گرفتن در معرض PCB ها در دوران بارداری باعث اختلال در تکامل عصبی در نوزاد می شود و همچنین منجر به غیر طبیعی شدن سطح هورمون تیروئید در مادر و جنین می شود که در رشد جنین تاثیر گذار خواهد بود.

گرچه ارگانوکرین حدود 40 سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت، اما این ماده شیمیایی تا دهه ها در محیط باقی می ماند. اولین و اصلی ترین منبع قرار گرفتن انسان در معرض این ماده شیمیایی از طریق رژیم غذایی می باشد – به ویژه مصرف گوشت و ماهی – چرا که این ترکیبات در خاک، رسوبات دریاچه و چربی حیوانات تجمع می کنند.

80 درصد افزایش خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض PCB ها

در پژوهش های جدید استادیار در موسسه درکسل اوتیسم در دانشگاه درکسل در فیلادلفیا و همکاران وی به بررسی تاثیر قرار گرفتن در معرض ارگانوکلرین در دوران بارداری و ارتباط آن با اوتیسم پرداختند. آنها معتقد بودند که این مسئله خیلی کم مورد توجه قرار گرفته است.

این تیم داده های گسترده ای از برنامه های غربالگری آلفا فیتوپروتئین را که پیش از تولد انجام گرفته بود، جمع آوری کردند، این داده ها مربوط به 1144 کودک می شد که بین سال های 2000 و 2003 در جنوب کالیفرنیا به دنیا آمده بودند.

از بین این کودکان 545 نفر از آنها به اوتیسم مبتلا بودند، 181 نفر دچار ناتوانی های ذهنی بدون اوتیسم بودند و 418 کودک نیز نه مبتلا به اوتیسم و نه ناتوانی های ذهنی بودند.

میزان قرار گرفتن مادران در معرض PCB ها و دیگر آفت کش های گروه ارگانوکلرین (OCP) – از جمله ددت – از طریق گرفتن نمونه خون آنها در سه ماهه دوم بارداری مورد بررسی قرار گرفت. در مقایسات انجام شده کودکانی که بیشتر در معرض این مواد شیمیایی قرار می گرفته اند، تا 80 درصد بیشتر در معرض ابتلا به اوتیسم بودند.

محققان معتقد بودند که وجود این مواد شیمیایی یا عدم وجود آنها ملاک نیست، بلکه آنچه مهم است میزان قرار گرفتن کودک در معرض این مواد شیمیایی می باشد.

تیم تحقیقاتی دو ترکیب را کشف کرد که بیشتری ارتباط را با بروز اوتیسم داشتند – PCB 138/158 و PCB 153؛ کودکانی که به میزان بالایی در معرض PCB ها قرار می گرفتند، بین 79 تا 82 درصد بیشتر در معرض ابتلا به اوتیسم بودند (در مقایسه با کودکانی که در سطح کمتری در معرض این مواد شیمیایی بودند.).

قرار گرفتن در معرض PCB ها و OCP ها و بروز معلولیت های ذهنی

در مورد معلولیت های ذهنی نیز تیم تحقیقاتی دریافتند که قرار گرفتن هر چه بیشتر در معرض PCB ها خطر ابتلا به معلولیت های ذهنی را دو برابر می کند و هر چه میزان مقابله با این مواد شیمیایی کمتر باشد، خطر ابتلا نیز کمتر خواهد شد.

یافته های مربوط به تحقیقات انجام شده نشان می دهند که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی از حد معینی بیشتر بر روی تکامل سیستم عصبی تاثیر منفی می گذارد.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات رفتاردرمانی کودکان اوتیسم  با روش سان رایز در مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *