علائم اعتیاد به مصرف دارو

علائم جسمی و روانی اعتیاد به مصرف دارو
علائم جسمی و روانی اعتیاد به مصرف دارو

اعتیاد به مصرف دارو یک مشکل فراگیر روانی و ذهنی است که به صورت خوگیری و اعتیاد قوی به انواع داروهای مجاز و غیر مجاز نمایان می شود. این خوگیری و عادت قوی ممکن است به صورت فیزیکی، روانی یا هر دو در فرد بروز پیدا کند. در ابتدا طبق توصیه های پزشک مربوطه،  فرد مقدار معینی از داروی به عنوان مثال مسکن را برای کاهش درد های ناشی از عمل جراحی مصرف می کند. گاهی اوقات، جوانان برای رهایی از شرایط دشواری که در آن قرار دارند یا یکنواختی زندگی به صورت تفریحی از داروهای غیر مجاز، بعنوان مثال شیشه و … استفاده می کنند. افراد معتاد به مصرف انواع داروهای مجاز و غیر مجاز متحمل علائمی میشوند که درذیل بدانها اشاره خواهیم کرد. برخی از نشانه های اعتیاد به راحتی قابل تشخیص بوده، در حالی که برخی از آنها تنها برای فرد مبتلا شناخته شده است.

قدرت تحمل

کاهش تاب تحمل فرد بیمار در زمان قطع مصرف دارو
کاهش تاب تحمل فرد بیمار در زمان قطع مصرف دارو

میزان مقاومت و تاب تحمل فرد می تواند یکی از نشانه های اعتیاد به مواد مخدر یا مصرف بیش از اندازه دارو باشد. در این شرایط، با وجود اینکه فرد بیمار مقدار معینی از دارو را در طول درمان دریافت می کند، اما میزان اثربخشی دارو پس از مدتی از بین می رود و فرد نیاز شدیدی به مقدار بیشتری از دارو پیدا می کند تا هم اثر را بر او داشته باشد. بی قراری و کاهش قدرت تحمل فرد به صورت بی خوابیو فشار خون پایین بروز پیدا می کند.

 ترك اعتياد (ترك دارو يا ماده ى معتادكننده كه معمولا با دشوارى هاى جسمي وروحي همراه است )

ترک اعتیاد و دشواری های فیزیکی و جسمی
ترک اعتیاد و دشواری های فیزیکی و جسمی

فردی که به مصرف بیش از اندازه انواع دارو خو گرفته است، به هنگام دست کشیدن ناگهانی از آن دچار دشواری های جسمی ور وحی می شود. لرزش دست، تعریق زیاد، ضربان قلب شدید، حالت تهوع و بی خوابی از علائم اولیه ترک اعتیاد است. علائم فیزیکی و روحی نیز بسته به نوع دارو و میزان و طول مصرف برای هر فرد مبتلا متفاوت است. به ندرت ترک اعتیاد با تلفات جانی بعلل مختلف، چون سکته قلبی و … همراه است.

ميل شديد و پايدار

نیاز شدید به دارو
نیاز شدید به دارو

یکی دیگر از علائم اعتیاد به مواد مخدر و مصرف بیش از اندازه دارو نیاز شدید به خود دارو است که همین عامل باعث کاهش تمرکز و توجه فرد به فعالیت هایی که انجام می دهد و نیز زودرنجی او می شود.

فعالیت های غیر اخلاقی و یا غیر قانونی

436294-handcuffscriminalrobbertheiftheftcrime-1347589216-930-640x480

اعتیاد می تواند فرد را به انجام کارهای غیر قانونی و غیر اخلاقی وادار کند. به عبارت دیگر فرد بیمار برای بدست آوردن دارو هر کاری را انجام می دهد، برای مثال دزدی دارو، یا حتی  دزدی پول و اشیاء گران قیمت  برای  تهیه هزینه خرید دارو. اغلب افراد بیمار به پزشکان مختلف مراجعه می کنند تا از راه به اصلاح قانونی نسخه داروی بیشتری دریافت کنند و بدون بروز هیچ گونه مشکلی داروی خود را تهیه کنند.

رفتار مخاطره آمیز و یا غیر معمول

پرخاشگری فرد بیمار در زمان اعتیاد به دارو
پرخاشگری فرد بیمار در زمان اعتیاد به دارو

بسیاری از داروهای غیر مجاز باعث معیوب شدن مغز و ذهن و تغییر سیستم عصبی فرد مصرف کننده می شوند و همین عامل سبب مب شود که فرد اعمال و رفتاری را از خود بروز دهد که نابهنجار و غیر عادی محسوب میشود، برای مثال رانندگی کردن در زمان مصرف دارو و توجه و بروز احساسات نسبت به کودکان. اعضای خانواده به آسانی متوجه علائم تغییر رفتار فرد مصرف میشوند، علائمی چون: غیبت از محل کار، پرخاشگری، ناسازگاری و دعوا با اطرافیان و  انجام رفتارهای نامتعارف.

ظاهر خشن و نامرتب

stock-photo-sleepy-or-drowsy-young-girl-isolated-on-white-unkempt-tired-girl-218013247

اعیاد به دارو سبب می شود که فرد زمان و توجه کمتری را به تمیزی و مرتب بودن ظاهر خود اختصاص دهد. برای مثال کمتر به آراسته بودن خود توجه می کند یا کمتر به حمام می رود یا به ندرت لباس های تمیز و مرتب به تن می کند. این مورد در میان جوانان و نوجوانان که توجه بیشتری به وضع ظاهری خود می کنند، به راحتی قابل تشخیص است.

منبع:

http://www.livestrong.com

 

نگارنده:حدیث بختیاری

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *