صمیمیت چیست؟

صمیمیت

صمیمیت و انس گرفتن چیست؟ صمیمیت اشاره به روابط نزدیک مانند ازدواج و روابط بین دوستان نزدیک دارد . همچنین گاهی اوقات این واژه برای اشاره به روابط جنسی نیز استفاده می شود.

صمیمیت معمولا نشان دهنده دوست داشتن متقابل، باز بودن متقابل، و به اشتراک گذاری  متقابل است. به عنوان مثال، به اشتراک گذاری ترس خود با   همسر نوعی تمرین صمیمیت است. صمیمیت نقش مهمی در زندگی بیشتر افراد بازی می کند چرا که انسان موجودی اجتماعی است که مایل به پیشرفت در روابط شخصی نزدیک با دیگران است.

صمیمیت در بیشتر مواقع در روابط عاشقانه دیده می شود اما روابط بین دوستان نزدیک، پدر و مادر و فرزندان ، خواهران و برادران و خویشاوندان نیز ممکن است نشاندهنده یک الگوی قوی صمیمیت باشد.

صمیمیت در یک رابطه معمولا در طول زمان ساخته شده است و در روابط کوتاه مدت بدست نمی آید. روابط جدید ممکن است لحظاتی صمیمی داشته باشند، اما صمیمیت طولانی مدت که مشخصه روابط شخصی نزدیک است چیزی است که نیاز به یک روند طولانی تعاملی بین طرفین دارد.

بیشتر افراد برای قضاوت در مورد کیفیت روابط خود بر اساس عمق صمیمیت و درجه ای که آنها احساس نزدیکی به شرکای خود می کنند اظهار نظر می کنند.

روانشناس کودک

صمیمیت و سلامت روان

صمیمیت می تواند به افراد کمک کند تا کمتر احساس تنهایی کنند، دوست داشتنی تر باشند و کمتر آسیب پذیر باشند. اما صمیمیت نیز نیاز به درجات بالای اعتماد دارد و همچنین شخص را آسیب پذیر می کند (به دلیل وابستگی و احساس دوست داشتن) و بهمین علت نیز بعضی از افراد از صمیمی شدن ترس و وحشت دارند.

یکی از کارهایی که در مشاوره زوجین یا مشاوره های فردی انجام می شود اینست که درمانگر سعی می کند به فرد در رسیدن به احساس صمیمیت با اعضای خانواده یا دوستان و همسرش کمک کند و در این راه ترس های اورا مرتفع سازد.

مشاوره روابط بین زوجین،روابط بین فردی و حل مشکلات خانوادگی یکی از حیطه های تخصصی در کلینیک آلومیناست.

1 دیدگاه دربارهٔ «صمیمیت چیست؟»

  1. صمیمت در واقع یعنی هیچ نوع مانع حسی در تبادل حسی وجود نداشته باشه. این یعنی ما هم احساسات مثبت و هم منفی را به راحتی به فردی که با او صمیمی هستیم ابراز کنیم (چ کلامی و چ رفتاری) و هیچگونه ترسی از طرد شدن نداشته باشیم….

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *