شوخی های نا بجا

بعضی از کودکان یا حتی بزرگسالان ، ممکن است انقدر شوخی کرده که به بی مزه گی بینجامد، جک های کوتاه بی مزه ای را بیان می کند که خودش اولین فردی است که شروع به خنده می کند.

خندیدن

گاهی از نظر بزرگ ترها این رفتار بچه شان غیر طبیعی بوده و نگران میشوند، اما والدین باید مد نظر داشته باشند که در سن حدود 9 سال ، این رفتارها اقتضای سنشان است ، گاهی هم خنده های بی جای آنها به دلیل خجالتشان است وبا خنده ،خجالت شان را پنهان می کنند.

برای این مشکل چه باید کرد؟

به فرزندتان طرز برخورد و احترام گذاشتن به دیگران را بیاموزید:

به او بیاموزرید که حرفها و جوک هایش می تواند برای هم سن و سالهایش جالب و برای بعضی دیگر جالب نباشد و ممکن است خندیدن بی جای او باعث آزار دیگران شود.

تماشای بعضی از برنامه های تلویزیون را محدود کنید:

به علت اینکه همه افراد خانواده با هم برنامه هایی را تماشا می کنند و به علت ساخت بعضی از برنامه ها که اصلا اهداف آموزشی و تربیتی در انها رعایت نشده است ، فرزندان شما به راحتی از طریق رسانه های اجتماعی این رفتار ها و شوخی های نابجا را فرا خواهند گرفت بهتر است این برنامه ها را شناسایی کرده و محدودیت هایی را در تماشای این برنامه ها برای فرزندانتان ایجاد کنید.

حل مشکل

کارهایی را که باید انجام دهید:

– تظاهر کنید که متوجه حرکات اشتباه فرزندتان نشده اید.

– تکرار کلمات: وقتی فرزندتان چیزی را که شما دوست ندارید تکرار می کند بهتر است برای تنبیه از او بخواهید همان کلمه را با صدای بلند و سریع به مدت 5 دقیقه ان را تکرار کند.

از کودک بخواهید عذر خواهی کند و عذر خواهی کردن را ابتدا خودتان با انجامش به او بیاموزید.

کارهایی که نباید انجام داد:

– در مقابل رفتار و حرفهای فرزندتان عکس العمل نشان ندهید.

– او را تنبیه نکنید.

[divider]

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست
  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی مرکز آلومینا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *