شفای مغز با چاشنی تغییر شخصیت و حذف خاطرات!

سلول های بنیادی

دانشمندان  و فلاسفه در دانشگاه جانز هاپکینز اخطار داده اند که  ممکن است در درمان با سلول های بنیادی در اختلالات عصبی ما دچار تغییرات شخصیتی عمیقی شویم.

در استفاده از سلول های بنیادی برای درمان اختلالات مغزی ، دانشمندان ممکن است به دستکاری ناخواسته عمیق ترین تجربه انسانی بپردازند : شخصیت ما ، خلق و خو و رفتار ما و  شاید حتی احساس ما از خود ممکن است پس از پیوند سلول های بنیادی تغییر کند.

در اوایل سال جاری ، شرکت  زیست فناوری کالیفرنیا  تاییدیه استفاده از سلول های بنیادی جنینی برای درمان آسیب های نخاعی را دریافت کرد. همچنین آزمایش سلول های بنیادی برای درمان سکته مغزی،بیماری پارکینسون و بیماری هانتینگتون در حال انجام است.

در هر کارآزمایی بالینی ، ایمنی اولین شرط انجام مطالعه توسط  محققان است اما آیا تغییر شخصیت و حافظه ایمنی مطالعه را خدشه دار نمی کند؟!

در شماره ماه می مجله آمریکایی اخلاق زیستی متیو و همکارانش نشان دادند که پیوند سلول های بنیادی به مغز یک فرد ممکن است به فراموش کردن خاطرات مهم و حقایق اصلی زندگیش منجر شود، شخصیت فرد به یک شخصیت بیشتر تهاجمی یا آرام تغییر کند ، یا میل جنسی فرد زیادتر یا کم تر شود.

با توجه به اینکه اکثر مطالعات روی موشها انجام می شود،قضاوت کردن در مورد احساسات موشها  بعد از پیوند سلول های بنیادی کاری بسیار دشوار است.

تغییرات عمیق شخصیتی در مصرف داروها و حتی در بعضی روش های دیگر مانند تحریک عمیق مغناتیسی مغزی نیز دیده می شوند و ما هنوز در گام های نخست برای شناخت این تغییرات هستیم.

[divider]

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *