سردرد مزمن روزانه در اثر مصرف داروی مسکن!

سردرد

در ایران مصرف خودسرانه دارو تقریبا از همه جای دنیا بیشتر است و این موضوع شاید بیش از هرچیزی باعث مزمن شدن دردهای بدنی و سردرد شود. این موضوع که مصرف داروهای مسکن خود می تواند عامل بروز سردرد باشد سالهاست که شناخته شده است اما متاسفانه در ایران حتی در میان قشر پزشکان نیز این موضوع تاحد زیادی ناشناخته مانده است. لذا برای افزایش آگاهی عمومی مردم و پزشکان محترم این مقاله نگاشته شد.

سردرد ناشی از مسکن ها به سردردی گفته می شود که به دنبال مصرف مسکن برای 15 روز یا بیشتر در ماه برای حداقل 3 ماه و بیشتر شروع شود و ادامه پیدا کند. معمولا این نوع  سردرد به دنبال مسکن های ساده،ارگوتامین،تریپتان ها (مثل سوماتریپتان) و…دیده می شود. ممکن است با مصرف مسکن به مدت 10 روز در ماه نیز این نوع سردرد ها آغاز شود ولی در مصرف مسکن به میزان کمتر از 10 روز درماه این نوع سردرد معمولا دیده نمی شود.

سردرد دارویی سومین علت شایع سردرد بعد از میگرن و سردرد تنشی است . این نوع سردرد بسیار شایع است و در 1 نفر از هر 50 نفر در جامعه دیده می شود و در میان زنان سن بین 30 تا 40 سال شایعتر است.

سردرد ناشی از مسکن به دلیل یک دور باطل بوجود می آید. دور باطل  “سردرد-دارو-سردرد-دارو” باعث می شود که پس از مدتی اثر دارو در کنترل سردرد کمتر و کمتر شود و شما برای کنترل درد نیاز به داروی بیشتری داشته باشید و این موضوع نیز به مرور به دلیل ایجاد تغییراتی در بیوشیمی مغزی باعث ایجاد نوع جدیدی از سردرد  علاوه بر سردرد های قبلی شود.

مسکن هایی که باعث این نوع سردرد می شوند:

  • ترکیبات حاوی کدئین معمولا در راس علل قرار دارند و در بیشتر موارد مقصر اصلی این نوع سردردها هستند.
  •  آسپیرین ، ایبوپروفن، ناپروکسن ، دیکلوفناک ، و غیره
  • تریپتان ها مانند  ناراتریپتان ، ریزاتریپتان rizatriptan ، سوماتریپتان، و زولمی تریپتان
  • ارگوتامین ها مانند ارگوتامین سی

 درمان سردردهای ناشی از دارو

مرحله اول در درمان این مشکل شناخت این نوع سردرد است. پزشک شما ممکن است استفاده از داروهای مسکن را کاملا قطع نماید تا پس از حدود 1 ماه تشخیص دهد که آیا سردرد شما ناشی از مسکن ها بوده است یا میگرن شما مزمن شده است.

پس از قطع بسیاری از مسکن ها علائم ترک مسکن شامل سردرد، احساس بیماری ، اضطراب، یا خواب بد ممکن است ظاهر شود که این علائم معمولا پس از مدت کوتاهی از بین می روند.

در نهایت توصیه می کنم در صورتی که برای سردرد هایتان نیاز به مصرف بیش از 10 روز مسکن در ماه دارید جهت بررسی سردرد دارویی به پزشک مراجعه نمایید.

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

 دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *