زولپیدم و توهم

عوارض عجیب زولپیدم از توهم گرفته تا غذا خوردن!

 

 Ambien

زولپیدم برای درمان کوتاه مدت بی خوابی و دیگر اختلالات خواب در کوتاه مدت تجویز می شود. زولپیدم دارای اثرات آرام بخشی و خواب آور می باشد و به افراد کمک می کند تا سریع تر بخوابند و به علاوه خواب آنها در طول شب تداوم داشته باشد. گرچه این دارو در کوتاه مدت به خوبی اختلالات شیمیایی موجود را برطرف می کند، اما به هرحال دارای اثرات جانبی جدی نیز می باشد.

معرفی دارو

زولپیدم باعث مجموعه ای از رفتار و افکار غیرطبیعی در فرد می شود. از جمله این رفتارهای عجیب عبارتند از برونگرایی بیش از حد در فرد، اضطراب، رفتارهای عجیب و غریب و توهم بصری یا شنوایی. افرادی که دچار توهمات بصری شده اند، اشیا، نور و یا حتی اشخاصی را می بینند که وجود ندارند. متداول ترین نوع توهم شنوایی اینگونه است که فرد در زمان تنهایی صداهایی را می شنود. این افراد حتی صدای موسیقی، قدم برداشتن و یا باز و بسته شدن در را می شنوند.

عوارض غیرعادی مصرف زولپیدم

توهمات بصری و شنوایی

یکی از عوارض جانبی عجیب زولپیدم ایجاد توهم است. برخی از افراد گزارش داده‌اند که پس از مصرف این دارو، چیزهایی را می‌بینند یا صداهایی را می‌شنوند که وجود خارجی ندارند. این توهمات می‌توانند تجربه‌ای سردرگم‌کننده و گاهی ترسناک برای فرد باشند. فردی که دچار توهم شنوایی شده است، ممکن است به خاطر صداهایی که می شنود، دست به فعالیت های خطرناکی بزند و به خود و دیگران آسیب برساند.

رفتارهای خودکار در حالت نیمه‌هوشیاری

یکی از عوارض جانبی غیرمعمول دیگر زولپیدم، رفتارهای خودکار در حالت نیمه‌هوشیاری است. این شامل رفتارهایی مانند رانندگی، خوردن، یا حتی برقراری ارتباطات اجتماعی بدون به یاد آوردن این فعالیت‌ها پس از بیدار شدن می‌شود. گزارش‌هایی وجود دارد که افراد در حین خواب و بدون آگاهی کامل، به آشپزخانه رفته و شروع به خوردن می‌کنند.

غذا خوردن بی‌اختیار در شب

مورد خاصی از رفتارهای نیمه‌هوشیار، غذا خوردن بی‌اختیار در شب است. برخی از افرادی که زولپیدم مصرف می‌کنند، ممکن است به صورت ناخودآگاه در طول شب به خوردن غذاهای غیرمعمول یا مقادیر زیادی از غذا روی آورند. این رفتار می‌تواند منجر به افزایش وزن ناخواسته یا مسائل بهداشتی دیگر شود.

ملاحظات در مورد زولپیدم

افرادی که زولپیدم مصرف می کنند، رفتارهای پیچیده ای از خود نشان می دهند. این افراد دائم در حال آماده کردن غذا و خوردن آنها می باشند، در اطراف خانه و یا خارج از منزل قدم می زنند، تمایل بیشتری به برقراری رابطه ی جنسی از خود نشان می دهند. وقتی این رفتار عجیب در کنار توهمات شنیداری و بصری قرار می گیرند، خطرناک تر می شوند.

هشدارهای مصرف زولپیدم

افرادی که نوشیدنی های الکلی و یا داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدتشنج، قرص های خواب آور و آرام بخش و مواد مخدر  مصرف می کنند، بیشتر در معرض دچار شدن به توهم می باشند. این افراد به میزان زولپیدم کمتری نیاز خواهند داشت، علاوه بر اینکه مصرف این مقدار کم باید تحت نظارت دقیق باشد.

بهترین زمان برای خوردن زولپیدم، قبل از خواب می باشد تا حداقل هفت ساعت بخوابند و خطرات مربوط به عوارض جانبی را کاهش دهند. فقط به انداره ای که تجویز شده از این دارو مصرف شود و هرگز به خاطر سریع تر خوابیدن میزان مصرف را افزایش ندهید. هرگونه توهمات بصری و شنیداری که مشاهده شد، فورا با پزشک در میان گذاشته شود.


زولپیدم، دارویی مؤثر برای درمان کوتاه‌مدت بی‌خوابی، می‌تواند در برخی موارد باعث بروز توهمات بصری یا شنوایی و رفتارهای غیرطبیعی شود. این عوارض جانبی، هرچند نادر، باید جدی گرفته شوند و نیازمند آگاهی و احتیاط هستند.

اثرات آرام‌بخشی و خواب‌آور

زولپیدم با کاهش سرعت سیستم عصبی مرکزی، به افراد کمک می‌کند سریع‌تر به خواب بروند و خوابی عمیق‌تر و مداوم‌تر داشته باشند. این اثرات به‌واسطه تأثیر بر گیرنده‌های GABA در مغز حاصل می‌شوند.

رفتار و افکار غیرطبیعی

زولپیدم می‌تواند منجر به رفتارها و افکار غیرطبیعی شود، از جمله برونگرایی بیش از حد، اضطراب، رفتارهای عجیب و غریب، و توهمات بصری یا شنوایی. این توهمات می‌توانند شامل دیدن یا شنیدن چیزهایی باشند که وجود خارجی ندارند.

مشخصه‌ها و ملاحظات مهم در مورد زولپیدم

توهمات می‌توانند فرد را به انجام فعالیت‌های خطرناک وادار کنند و باعث ترس، اضطراب یا واکنش‌های عصبی شوند. برخی از افراد ممکن است در حین توهم، رفتارهای پیچیده‌ای مانند آماده‌سازی و خوردن غذا، قدم زدن بی‌هدف یا برقراری روابط جنسی نشان دهند.

هشدارهای زولدم

افرادی که همزمان با مصرف زولپیدم، الکل یا داروهای دیگری مانند ضدافسردگی‌ها، ضدتشنج‌ها، دیگر خواب‌آورها یا آرام‌بخش‌ها و مواد مخدر مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر بروز توهم هستند.

چند نکته برای مصرف ایمن

 • زولپیدم باید فقط قبل از خواب و زمانی که فرد امکان دارد حداقل هفت ساعت بخوابد، مصرف شود.
 • مصرف دارو باید دقیقاً مطابق دستور پزشک باشد و بدون مشورت با او، نباید دوز آن افزایش یابد.
 • هرگونه توهم بصری یا شنوایی باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

مصرف زولپیدم نیازمند آگاهی کامل از احتمال بروز عوارض جانبی و رفتارهای غیرعادی است. افراد باید در طول درمان با این دارو، نظارت دقیق پزشکی داشته باشند تا از سلامتی و امنیت خود اطمینان حاصل کنند.


زولپیدم، دارویی مؤثر برای درمان بی‌خوابی، گرچه به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا شب‌ها بهتر بخوابند، اما مانند هر داروی دیگری ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. در این مقاله به بررسی عوارض جانبی رایج و جدی زولپیدم و همچنین نادر اما خطرناک می‌پردازیم و راهنمایی‌هایی برای مدیریت آن‌ها ارائه می‌دهیم.

عوارض جانبی رایج زولپیدم

 

 • طعم تلخ یا فلزی در دهان: برخی از افراد ممکن است طعم تلخ یا فلزی را تجربه کنند.
 • خواب‌آلودگی یا خستگی در طول روز: احساس خواب‌آلودگی یا خستگی پس از مصرف زولپیدم شایع است.
 • سردرد: در صورت بروز سردرد، نوشیدن آب فراوان و مشورت با داروساز برای انتخاب یک مسکن مناسب توصیه می‌شود.
 • سرگیجه: احساس سرگیجه یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی است.
 • تهوع یا استفراغ: برخی از افراد ممکن است احساس تهوع کنند یا استفراغ کنند.
 • اسهال: اختلالات معده، از جمله اسهال، ممکن است رخ دهد.
 • درد پشت: برخی از کاربران ممکن است درد پشت را تجربه کنند.

اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه یافت یا شما را آزار داد، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

عوارض جانبی جدی زولپیدم

 

 • فقدان حافظه (آمنزیا): زولپیدم ممکن است منجر به فقدان حافظه شود.
 • توهمات: دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند.
 • وهم‌زدگی: فکر کردن به چیزهایی که حقیقت ندارند.
 • سقوط: به ویژه برای افراد بالای 65 سال نگران‌کننده است.
 • احساس غم یا ناراحتی: این ممکن است نشانه‌ای از افسردگی باشد.

اگر با هر یک از این عوارض جانبی جدی روبرو شدید، فورا مصرف زولپیدم را متوقف کرده و به دنبال کمک پزشکی بروید.

واکنش‌های آلرژیک نادر

 

در موارد نادر، واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) به زولپیدم ممکن است رخ دهد. اگر با علائم زیر روبرو شدید، بلافاصله به دنبال کمک پزشکی بروید:

 • تورم لب‌ها، دهان، گلو یا زبان.
 • تنفس سریع یا دشواری در تنفس.
 • گلوی تنگ یا دشواری در بلع.
 • پوست کبود یا پریده.
 • گیجی، خواب‌آلودگی یا سرگیجه.
 • بی‌هوشی یا عدم پاسخ‌گویی.
 • راش پوستی متورم، برجسته، خارش‌دار، تاول‌زده یا پوسته‌پوسته.

این واکنش‌ها نیاز به توجه فوری پزشکی دارند.

سایر عوارض جانبی

 

عوارض جانبی دیگری نیز وجود دارد که در اینجا ذکر نشده‌اند. برای فهرست جامع، به بروشور داخل بسته داروی خود مراجعه کنید.

همیشه دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کرده و هرگونه علامت غیرعادی را به سرعت گزارش دهید. سلامتی شما از اهمیت بالایی برخوردار است!


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

14 دیدگاه دربارهٔ «زولپیدم و توهم»

 1. سلام.
  ۱۲سال است که زولپیدم می خورم اگر آن را ترک کنم یک گوسفند قربانی می کنم در کمک هستم
  مصطفی امانی از اردبیل باز نشسته فرهنگی

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   در این خصوص باید تحت نظر روانپزشک باشید. در صورت تمایل می توانید با یکی از مراکز تهران تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند و برای یکی از متخصصین این حوزه تایم ویزیت اخذ نمایید.
   با ارزوی سلامتی و موفقیت شما

 2. ۲۳سالمه و ۵،۶ ساله زولپیدم مصرف میکنم ولی جدیدا از روش تدخین استفاده میکنم، عوارض خاصی داره؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   این دارو باید تحت نظر پزشک و در صورت لزوم مصرف گردد. سوء مصرف زولپیدم میتواند سبب بروز عوارض جانبی خطرناکی شود. بنابراین مصرف خودسرانه این دارو به هر طریقی به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

 3. سلام خسته نباشید..
  من پدرم 5 سال هست زولپیدم مصرف میکنه نمیدونم شبی چند تا گاهی اوقات 4 یا 5 تا گاهی اوقاتم 2 یا 3 تا
  شب ها خیلی میره تو توهم..خیلی پرخاشگر شده…نور اذیتش میکنه..از کار های دیشبش هیچی یادش نمیاد..یه سری رفت دکتر ولی کاری انجام نداد.. نمیتونم در مورد این مسائل باش حرف بزنم..گاهی اوقات از رفتاراش متنفر میشم..میترسم وقتی خوابیم یه بلایی سرمون بیاره..چیکار کنم؟ کمکم کنید

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   نیازاست که حتما تحت نظر متخصص روانپزشکی ویزیت شوند.

 4. سلام
  من حدود یک هفته ست بی خواب شدم با احساس خستگی و خواب شدید در حد سوزش و سرخی چشمام خوابم نمیبره همش استرس دارم ضربان قلبم بالاست و پریشان میشوم تا 7صبح بیدار هستم بعدش به زور خوابم میبره نیاز به قرص دارم الان دو شبه 3تا قرص نوافن ادویفن و ژلوفن رو باهم میخورم بازم اثر نداره دکترم دوست ندارم برم لطفا کمکم کنید

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   مصرف اینگونه قرص های ضد درد ممکن است باعث مشکلات جدی کلیوی شود. بهتر است توسط پزشک ویزیت شوید تا علت مشخص شود و درمان مناسب انجام شود.

  2. ژلوفن و ادویفن هر دو ابوپروفن لیکوئید هستند و نقششون مسکن هست و کمک چندانی به خواب شما نمیکنه و بدتر از همه نوافن مصرف میکنید که داخلش دوز بالایی کافئین داره و خودش بی خوابی میاره

 5. با سلام
  من هر شبانه روز حدود۴۰تا زولپیدم ۱۰ مصرف میکنم.۳۲سالمه حدود ۳ ساله مصرف میکنم.اوایل مصرفم یکی دو تا بود.
  زندگی و کارمو به هم ریخته.
  کمکم کنید.

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   برای دکتر قاسم زاده وقت بگیرید
   ممکن است نیاز به بستری کوتاه مدت برای ترک وجود داشته باشد.

  2. من 19 سالمه روزی 70تا 80 تا درروز قرص زولپیدم میخورم خابمم کلا کمه یک ساله مصرف کردم و 6 ماهه حدودا به این حد رسیدم تمام پولامو خرج این دارو میکنم و حالات شدید عصبی گرفتم قبلا مواد مخدر هم مصرف داشتم یعنی اعتیاد به اونا اما این دارو اویل حسی که داره شبیه خوشحالی و سرخوشی شیشس امیدوارم هیچکس باهاش شوخی نکنه اگه دکترم گفت نخورید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *