رژیم درمانی برای کودکان بیش فعال/کم توجه

بیش فعالی

 

 

 مداخلات تغذیه ای برای صدها نفر از کودکان مبتلا به بیش فعالی ونقص توجه در طول 24 سال گذشته انجام شده است. در بسیاری از موارد، تغییرات در رژیم غذایی نه تنها به بهبود علائم بیش فعالی، تمرکز و تکانشگری منجر شده است، بلکه رفتاری آرام را نیز در بر داشته است. در این نوشتار سعی شده است شما را با غذاهای مفید و مضر برای این کودکان آشنا کنیم.

 

 

غذاهای مفید:

 

پروتئین با کیفیت غذایی بالا مانند گوشت، مرغ، سویا، و حبوبات ( به خصوص عدس و لوبیا)

مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند ماهی های چرب، مغزها (آجیل) و دانه های روغنی

مواد غذایی حاوی روغن های گیاهی طبیعی مانند گردو، زیتون، تخمه آفتابگردان و کنجد

منیزیم نیز تاثیری آرامش بخش بر روی سیستم عصبی دارد برای درمان بیماری بیش فعالی می‌توان موادی را که حاوی کلسیم و منیزیم هستند مصرف نمود. شیر و فرآورده‌های آن منبعی غنی از کلسیم هستند. گیاهان سبز نظیر کلم بروکلی و کاهو و همه دانه‌ها حاوی این ماده می‌باشند. سبزیهایی مانند اسفناج و مواد غذایی مانند لوبیا، آجیل، و همه دانه‌ها نیز منبعی بسیار خوب برای منیزیم به حساب می‌آیند.

دانه های غلات مانند جو، حاوی اسید آمینه تریپتوفان هستند که به طور طبیعی خواب را تنظیم می کنند. توصیه می شود این قبیل مواد غذایی در عصرانه یا شام کودکان و نوجوانان بیش فعال گنجانده شود.

 

غذاهای مضر :

 

قند و مواد غذایی حاوی قند و شکر مانند بیسکویت، کیک، شیرینی، شکلات و نوشابه‌های شیرین می‌توانند موجب افزایش سریع قند خون و بروز بیش‌فعالی در بعضی از کودکان شوند.

 افزودنی‌های خوراکی و رنگ‌های مصنوعی مثل: ادویه‌های معطر، آب‌نبات‌ها، کیک‌ها، دسرها و نوشابه‌ها.

کاکائو، شکلات‌های حاوی قهوه و نسکافه، نوشابه‌های رنگی، چیپس و پفک، غذاهای تند و سوسیس و کالباس.

 

 

و در نهایت اینکه:

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *