رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرن

%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%da%af%d8%b1%d9%86%db%8c

محققان دریافته اند که برای درمان دردهای مزمن مانند میگرن، ترکیب رویکردهای دارویی و رفتاری مفیدتر از هر یک از این رویکردها به تنهایی می باشد.

مداخلات رفتاری برای کنترل میگرن مزایای زیادی دارند. این مداخلات ارزان و مقرون به صرفه هستند و می توانند به تنهایی یا در ترکیب با دارو و بدون عوارض جانبی استفاده شوند. به علاوه مداخلات رفتاری فعالیت های شخصی و خود درمانی هستند که افراد را در مدیریت بیماری تشویق می کنند.

ریلکسیشن که یکی از مهم ترین روش های رفتار درمانی است، شامل تغییر تعادل از شاخه سیستم عصبی خودکار به شاخه پاراسمپاتیک می باشد. برخی روش های مربوط به ریلکسیشن عبارتند از تکنیک های تنفس عمیق، تمدد اعصاب و آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR) که آرامش به بخش های مختلف عضلات قرار می گیرند و تنش موجود در گروه عضلات مورد نظر را از بین می برند. تحقیقاتی در سال 2013 نشان داد که ترکیبی از این تکنیک ها به کاهش شدت، مدت و طول سردرد کمک می کند و ناتوانی های ناشی از سردرد را در بین بزرگسالان بهبود می بخشد.

رویکردهای روان درمانی برای کنترل درد عبارتند از شناخت رفتار درمانی (CBT) با آموزش مدیریت استرس، بیوفیدبک و آموزش آرامش در میان دیگران. این روش ها عبارتند از تغییر در الگوهای فکری ناکارآمد که احساسات، ادراک و رفتار را تحت تاثیر قرار می دهند و در نتیجه باعث تغییر در تجربه درد می شوند. به علاوه بیوفیدبک کارآیی بالایی برای بهبود اختلالات درد داشته است، به ویژه بر روی سردردهای میگرنی و تنشی. در این روش بیماران یاد می گیرند براساس وضعیت جسمانی خود واکنش خود را در مقابل حالات مختلف تغییر دهند.

برای روش های بیوفیدبک و CBT ارجاع به متخصص لازم است. متخصصان در این رویکردها به بیماران اطمینان می دهند که شرایط موجود نوعی شرایط بیولوژیکی است و فرد قرار است با یک تیم درمانی کار کند.

رفتار درمانی روش موثر و مقرون به صرفه ای است که دارای عوارض جانبی نیز نمی باشد.این روش برای خانم های باردار، شیرده و یا خانم هایی که تصمیم دارند باردار شوند، موثر است. برای مدیریت بهینه میگرن ترکیبی از روش های دارویی و غیردارویی نسبت به حالت مجزای هر یک از این  موثرتر است.

منبع:

http://www.empr.com/painweek-2016/combined-pharmacologic-and-behavioral-approach-may-improve-migraine-management/article/521138/

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *