رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرن

%d8%b3%d8%b1%d8%af%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%da%af%d8%b1%d9%86%db%8c

محققان دریافته اند که برای درمان دردهای مزمن مانند میگرن، ترکیب رویکردهای دارویی و رفتاری مفیدتر از هر یک از این رویکردها به تنهایی می باشد.

مداخلات رفتاری برای کنترل میگرن مزایای زیادی دارند. این مداخلات ارزان و مقرون به صرفه هستند و می توانند به تنهایی یا در ترکیب با دارو و بدون عوارض جانبی استفاده شوند. به علاوه مداخلات رفتاری فعالیت های شخصی و خود درمانی هستند که افراد را در مدیریت بیماری تشویق می کنند.

ریلکسیشن که یکی از مهم ترین روش های رفتار درمانی است، شامل تغییر تعادل از شاخه سیستم عصبی خودکار به شاخه پاراسمپاتیک می باشد. برخی روش های مربوط به ریلکسیشن عبارتند از تکنیک های تنفس عمیق، تمدد اعصاب و آرام سازی پیشرونده عضلانی (PMR) که آرامش به بخش های مختلف عضلات قرار می گیرند و تنش موجود در گروه عضلات مورد نظر را از بین می برند. تحقیقاتی در سال 2013 نشان داد که ترکیبی از این تکنیک ها به کاهش شدت، مدت و طول سردرد کمک می کند و ناتوانی های ناشی از سردرد را در بین بزرگسالان بهبود می بخشد.

رویکردهای روان درمانی برای کنترل درد عبارتند از شناخت رفتار درمانی (CBT) با آموزش مدیریت استرس، بیوفیدبک و آموزش آرامش در میان دیگران. این روش ها عبارتند از تغییر در الگوهای فکری ناکارآمد که احساسات، ادراک و رفتار را تحت تاثیر قرار می دهند و در نتیجه باعث تغییر در تجربه درد می شوند. به علاوه بیوفیدبک کارآیی بالایی برای بهبود اختلالات درد داشته است، به ویژه بر روی سردردهای میگرنی و تنشی. در این روش بیماران یاد می گیرند براساس وضعیت جسمانی خود واکنش خود را در مقابل حالات مختلف تغییر دهند.

برای روش های بیوفیدبک و CBT ارجاع به متخصص لازم است. متخصصان در این رویکردها به بیماران اطمینان می دهند که شرایط موجود نوعی شرایط بیولوژیکی است و فرد قرار است با یک تیم درمانی کار کند.

رفتار درمانی روش موثر و مقرون به صرفه ای است که دارای عوارض جانبی نیز نمی باشد.این روش برای خانم های باردار، شیرده و یا خانم هایی که تصمیم دارند باردار شوند، موثر است. برای مدیریت بهینه میگرن ترکیبی از روش های دارویی و غیردارویی نسبت به حالت مجزای هر یک از این  موثرتر است.

منبع:

http://www.empr.com/painweek-2016/combined-pharmacologic-and-behavioral-approach-may-improve-migraine-management/article/521138/

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - رویکردهای دارویی و رفتاری برای درمان میگرن

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: