سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

روش های درمانی جایگزین برای بیش فعالی

درمان بیش فعالی

اگر کودکی دارید که به بیش فعالی و نقص توجه یا ADHD مبتلاست، ممکن است علاوه بر مصرف دارو یا رفتار درمانی به دنبال روش های درمانی دیگری نیز باشید.

درمان های جایگزین برای بیش فعالی عبارتند از رژیم غذایی مناسب، مصرف مکمل های حاوی امگا 3، آموزش والدین، نوروفیدبک و آموزش حافظه. در ادامه به روش های مختلف می پردازیم که برخی از آنها ثابت نشده اند.

آیا تغییر رژیم غذایی به درمان بیش فعالی کمک می کند؟

نظریات و بحث های مختلفی در مورد قند و علائم ADHD وجود دارد. آیا قند منجر به بیش فعالی می شود؟ هیچ مدرکی در رابطه با اینکه قند منجر به بیش فعالی می شود، وجود ندارد.

پس چرا وقتی کودکان قند زیادی مصرف می کنند، به شدت بیش فعال می شوند؟ تحقیقات انجام شده نشان داده اند که قند و کربوهیدرات می توانند بر روی سطح فعالیت کودک تاثیر بگذارند. شکر تصفیه شده به سرعت وارد جریان خون می شود و این باعث می شود کودک احساس هیجان شدید داشته باشد. ورود سریع شکر به جریان خون به سرعت باعث افزایش قند خون می شود. در این شرایط ممکن است کودک فعال تر شود. انفجار انرژی در کودک ناشی از بالا رفتن آدرنالین می باشد که در نتیجه افزایش قند خون رخ می دهد.

شما چه می توانید انجام دهید؟ متخصصان تغذیه معتقدند که افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی کودک می تواند سطح قند خون را ثابت نگه دارد. غذاهای حاوی فیبر بالا عبارتند از توت ا و میوه های دیگر، غلات و بلغور جو دو سر.

آیا رژیم غذایی فینگولد می تواند به علائم ADHD کمک کند؟

سال ها پیش بن فینگولد یک رژیم غذایی برای درمان بیش فعالی پیشنهاد داد. با این رژیم غذایی برخی غذاها برای کودک ممنوع شدند تا تاثیر آن بر روی رفتار کودک بررسی شود.

در رژیم غذایی فینگولد رنگ های مصنوعی، طعم دهنده ها و مواد نگهدارنده حذف شدند تا علائم بیش فعالی کاهش پیدا کند. گرچه بسیاری از مطالعات و نظریه های علمی رژیم غذایی فینگولد را رد کرده اند، اما برخی والدین پس از انتخاب این رژیم برای کودک خود متوجه پیشرفت هایی در رفتار کودک خود شده اند.

اما برخی متخصصان فکر می کنند تغییر در رژیم غذایی کودک تاثیری در رفتار او نخواهد داشت. یک نظریه محبوب در این مورد این است که بهبود رفتار کودک به این دلیل است که والدین در زمان اعمال یک رژیم غذایی خاص با کودک خود به طور متفاوتی رفتار می کنند.

در صورت امتحان کردن رژیم غذایی حذفی خیلی مراقب باشید. مطمئنا شما قصد آسیب زدن به کودک خود را ندارید. بنابراین احتیاط کنید که مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی را از رژیم غذایی وی حذف نکنید و رژیم را بیش از حد محدود نکنید.

قبل از هر اقدامی برای کودک خود بهتر است با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند یک برنامه غذایی سالم مناسب با کودک برای شما تنظیم کند. یا اینکه شما را به متخصص تغذیه معرفی خواهد کرد. توجه داشته باشید که کودک در محیط ها و مراسم مختلف، مانند جشن تولدها، مهمانی، اردو با دوستان یا خانه یکی از دوستان، چه چیزهای می تواند بخورد. این مسئله تعیین رژیم غذایی را سخت تر می سازد.

در یک بررسی مشخص شد که کودکان مبتلا به بیش فعالی نسبت به کودکان عادی دارای سطح کمتری از اسیدهای چرب امگا 3 در خون خود هستند. در نتیجه برخی پزشکان پیشنهاد می دهند که این کودکان مکمل های امگا 3 مصرف کنند. کودکانی که امگا 3 مصرف می کردند، بهبود کمی در علائم خود داشتند.

در ادامه:مداخلات رفتاری

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: