روانکاوی چیست؟

برای اغلب ما پیش آمده است که کاری کنیم که دست خودمان نباشد،حسی در وجود ما شکل گیرد که علت انرا ندانیم ،چیزی را بخواهیم که باعقلمان جور نباشد.باصطلاح عقل ودلمان با هم بجنگند.برای بسیاری از احساساتمان،افکارمان ورفتارمان توجیه منطقی نداریم وپیش آمده که یک اشتباه را بارها و بارها تکرار می کنیم وانگار اصلا از آن درس نمی گیریم.

از بیش از صدسال پیش دانشمندان به این فرض رسیدند که بخشی در ذهن ما وجود دارد که به طور معمول از آن آگاهی نداریم .این قسمت ذهن که انرا ناخودآگاه نامیدند مسئول بیشتر احساسات ،افکار و رفتار ماست.انگار ما بطور آگاهانه تاثیر کمی بر روند زندگی خود داریم .یا به عبارتی دیگر،ما ظاهر زندگی مان را آگاهانه تغییر می دهیم و زیر بنای احساسی و فکری ما در طول زمان کمتر تغییر می کند.

شاید عبارات زیر برای شما آشنا باشد:

واقعا از این رابطه خسته شده بودم ،هر دفعه که می خواستم تمام شود اتفاقی می افتاد که نمی شد،یک روز تصمیم اساسی را گرفتم وهمه چیز را تمام کردم .خیلی احساس سبکی وراحتی می کردم .فقط برای دو ساعت .نمی دانم چطور شد که گوشی تلفن را برداشتم و…

این جملات را بارها وبارها در کلینیک شنیده ام .انگار نیرویی جادویی وجود دارد که دوست دارد چیزی اتفاق بیفتد.انگار تمام منطق وعقلمان تحت نفوذ قدرتی دیگر است که ما را وا می دارد کاری بکنیم که دوستش نداریم .این نیروی جادویی همان ناخودآگاه ماست.همان قدرتی که وقتی با عضلات دیگر درگیر می شود نتیجه اش چیزی جز اذیت شدن ما نیست.

 ناخوداگاه چیست ؟

 

ما از زمان تولد وقتی به عقیده بعضی دانشمندان در دوران جنینی-احساس داریم .همه ما نوزادانی راکه با وحشت گریه می کنند دیده ایم .شیرخوارانی  که لبخند می زنند و انگار در شادی خاصی به سر می برند. کودکانی که عروسک هایشان را پرت می کنند ونغ میزنند انگار خشم عظیمی از آن دارند.بشر از بدو تولدخشم،شادی،غم،وترس را درک می کندوهر چند برای آنها تعریفی ندارد و کلمه ای نمی داند که آنها را بیان کند یا برای خودش معنی کند.کودک (منظور کودک شیرخواره ایست که هنوزکلمات را نمی شناسد )احساسات درونی اش را به وقایع محیط ارتباط داده وازآن قانونی در ذهنش شکل می گیرد.

برای اغلب کودکان در ابتدای زندگی “مادر”موجودیست که تغذیه اش می کندیعنی از درد گرسنگی خلاصش می کند،پوشکش را تعویض می کند یعنی رنج سوزش پوست را از بین می برد، نوازشش می کندیعنی احساس آرامش در او بوجود می آورد و…در اصطلاح روانکاوی برای اغلب افراد اولین ابژه    عشقی (love-object) مادر است .یعنی حس عمیق دوست داشتن برای اولین بار نسبت به مادر شکل می گیرد.به نظر میرسد بخش بزرگی از اتفاقات بعدی زندگی ریشه در همین رابطه مادر وکودک دارد.مثلا درکودکی که در زمان گرسنگی مادرش در کنارش نبوده است شاید در ذهنش این قانون بوجود بیاید که مادر موجود یست که هنگام نیاز حضود ندارد یا به عبارتی ” کسی را که دوست دارم مرا ترک می کند”. در ذهن کودک دیگری شاید این قانون شکل بگیرد که من موجود ضعیفی هستم و اگر مادرم نباشد من میمیرم. یا به عبارتی “کسی را که دوست دارم باید به هر ترتیبی حفظ کنم”.

این قوانین به ظاهر ساده وغیر منطقی گاهی چنان در اعماق ذهن ما جا خشک می کنند که تمام زندگیمان را متاثر می سازند.جا لب اینجاست که این قوانین هرگز به صورت کلمات در حافظه مان ثبت نشده اند بلکه فقط به شکل عواطف و احساسات ثبت شده اندبلکه فقط به شکل عواطف واحساسات ثبت شده اند و به همین شکل خودشان را نشان می دهند.

مثلا اگر در ذهن کودک این قانون باشد که “کسی را که دوست دارم مرا ترک می کند” ممکن است در بزرگسالی فرد از نزدیکی رابطه احساس اضطراب ودلشوره پیدا کند.دوست نداشته باشدباکسی صمیمی شود.فکر کند حق ندارد وابسته شودو همه اینها بهه دلیل همان یک قانون “ناخوداگاه” باشد.

وقتی قانون ذهنی ناخوداگاه این باشد که” کسی را که دوست دارم باید به بر ترتیبی حفظ کنم” در بزرگسالی خود را به صورت حفظ یک رابطه ناسالم به قیمت تحقیرشدن،رنج کشیدن،و… نشان می دهد.هرچند قوانین ناخوداگاه ما می تواند متعدد باشد والبته سازوکارهای ناخوداگاه وچگونگی تاثیر روی زندگی به این سادگی نیست اما کلیات موضوع این است که ما محصول ناخوداگاهمان هستیم.آیا می توان ناخوداگاه را تغییر داد؟

پاسخ به این سوال آن چیزی است که امروزه به صورت روانکاوی و یا انواع رواندرمانی های تحلیلی عرضه می شود.روانکاوی هنر کشف ناخواگاه وتغییر تدریجی آن است.

دکتر سینا قاسمی. متخصص اعصاب و روان و روانکاو

روانکاوی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

36 دیدگاه دربارهٔ «روانکاوی چیست؟»

 1. سلام، همسر من ۲۹ ساله هستش و یه فرد به ظاهر خیلی اروم،به طوری که تو محیط کار و اطرافیان همه خیلی دوستش دارن، در مدت شش سال زندگی مشترک گاهی از لحاظ روحی به هم میریخت و گاهی میگفت که از گذشته خودش و تو سری خور بودنش متنفره، اما الان چند ماهه شرایط خوبی نداره به شدت بی حوصله، عصبی و زود رنج شده، شبها تو خواب حرف میزنه و راه میره، مرتب حرفها و فکرهای منفی و نا امید کننده داره،از خودش خیلی نا امیده و میگه از همه ادمها متنفرم، بو و صدای ادمها حالم و بد میکنه، از خودکشی حرف میزنه و… خیلی مشکلات وحشتناک دیگه، من نمی دونم واقعا به چه دکتری مراجعه کنم، روانکاو؟ روانشناس؟ اعصاب و روان؟ اگه ممکنه راهنماییم کنید.

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

   سلام دوست گرامی، توصیه میشود وی را نزد روانپزشک ببرید. در صورت تمایل از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگرید تا برای یکی از روانپزشکان حاذق تایم ویزیت هماهنگ شود. امیداورم به زودی مشکل همسرتان رفع شود.

 2. سلام من 34 سالمه 9 ماهه با مردی که قبلا ازدواج کرده و از زنش جدا شده نامزد کردم تازگیها میگه من از تو روحیه نمیگیرم نمیتونم باهات ارتباط برقرار کنم اون دوست داشتنی که اوایل ازدواجمون بود به جای اینکه زیاد تر بشه داره کم رنگ تر میشه من وقتی به حرفاش عمیقا فکر کردم احساس کردم مشکل از منه تو ارتباط برقرار کردن مشکل دارم یه بار دوستم بهم گفت که یه چیزی تو وجودت هست که نمیذاره کسی بهت نزدیک بشه باهات ارتباط بگیره راستم میگفت میدونم مشکلم چیه ولی نمیدونم چیکار باید بکنم باید به یه روانکاو مراجعه کنم ؟ تا اون چیزی که توی ضمیر ناخود آگاه منه و نمیذاره با کسی ارتباط برقرار کنم از بین بره لطفاً راهنماییم کنین در ضمن من تو تبریز زندگی میکنم اگه میشه یه روانکاو خوب و مجرب بهم معرفی کنین ازتون ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین دوست ندارم زندگیم شروع نشده تموم بشه

  1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

   با سلام و احترام
   در ابتدا نیاز به بررسی وضعیت موجود واقع گرایانه وجود دارد و قدم بعدی احتمالز میز شاید اقدامات طولانی مدت تر زوج درمانی و یا روان درمانی فردی میباشد.
   برای بررسی و درمان میتوانید به دکتر فرزانه در کلینیک شریعتی مراجعه نمایید.

 3. سلام
  من ۳۲ سالمه و دو ساله که ازدواج کردم زندگیم خوبه و دوستش دارم ولی موقع ارتباطمون به همه ی اتفاقای بد و نقاط منفی زندگیم فکر میکنم و نمیتونم حس خوبی توی نزدیکی هامون داشته باشم ، البته یکی ز دلایلش اینه که همسرم موقع اینکار هیچ حرفی نمیزنه و ههه چی توی سکوت میگذره ، به نظر شما چه دکتری میتونه به ما کمک کنه؟

 4. سلام.
  اقایی هستم 42 ساله مدت 18 ساله ازدواج کردم .بغیر از دوست داشتن هیچ گونه تفاهمی با همدیگر نداریم هر دو احساس می کنیم دیگری بی منطقه و هر کدوممون احساس می کنیم که خودمون درست می گیم ،یک بار از هم جدا شدیم ولی بعد 6دوباره برگشتیم سر زندگیمون،الانم مدت 2 ساله از هم جدا زندگی می کنیم ولی نه می تونیم تمومش کنیم ونه ادامه بدیم .اگر راه حل یا متخصصی که بتونه کمکم کنه معرفی کنید ممنون می شیم

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   جناب دکتر شیبانی ( زوج درمانگر ) در کلینیک شریعتی

 5. سلام من ٣٥سالمه جدا شدم يه پسره ٥ساله دارم خيلي زود عصباني ميشم و كنترل خودمو از دست ميدم ولي خيلي زود پشيمون و آروم ميشم عصبانيت در حده دعوا و مرافس ولي براحتي و با كوچكترين چيز عصبي ميشم مشكلاتي از كودكي داشتم وارد رابطه اي كه ميدونم مسمومه ميشم و رنج و عذاب ميكشم ولي قدرت قطع اون رابطه رو ندارم براحتي تحت تاثيره حرف قرار ميگيرم قدرت تصميم گيريم خيلي ضعيفه خودم فكر ميكنم به روانكاو احتياج دارم ميشه لطفا راهنماييم كنيد پيشه كدوم دكترتون بايد برم

 6. باسلام دختری هستم که بسیار استرس دارم .همیشه منفی بافی میکنم .وبسار از اینده میترسم. و اصلا اعتماد به نفس ندارم.منفی فکر کردم بیچاره ام کرده.میشه لطف کنید بگید به کدوم متخصص مراجعه کنم؟باسپاس

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   در صورت درمان دارویی خانم دکتر محمدی در کلینیک شریعتی و در صورت درمان غیر دارویی برای خانم امیری نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 7. سلام .
  حدود 20 ساله ازدواج کردم دو تا بچه دارم دبیرستانی هستن.با اینکه بچه هام خوبن همسرم هم در کل خوبه ولی خواسته ها و ارزشهامون متفاوته … نگران آینده خودم با همسرم هستم.مثلا آیا وقتی بچه هام ازدواج کنن من اصلا میتونم با همسرم شادزندگی کنم چون تفاوتها در افکار و خواسته هامون تا حالا فقط منو یک زن مطیع و گاهی غر زن تبدیل کرد ولی هر کی ما رو ببینه فک میکنه خوشبختبم از دلم که خبر دار میشن میشگه چطور تا حالا زنده موندم.دلواپس شدید به آینده بی اعتمادی به خوب و آروم موندن همسرم هستم و این افکار بدداره کلافه ام میکنه بعضی ها میگن داری غصه چیزی رو میخوری که پیش نیومده ولی من فک می کنم اتفاق افتاده و من فقط دارم مدارا میکنم بخاطر بچه ها. راستش اصلا حس خوبی ندارم.لطفا کمکم کنین آیا مریضم یا احتمالا طلاق عاطفی که میگن همینه؟

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   بله ممکن است این شرایط به دلیل اختلافات عمیق بین شما و همسرتان بوجود آمده باشد و به نوعی دچار افسردگی شده باشید ولی بهرحال نمیتوان اظهار نظر دقیق کرد و در این مرحله شما نیازمند کمک حرفه ای هستید.برای اینکار میتوانید برای آقای دکتر شیبانی در کلینیک شریعتی یا آقای دکتر صلحی در کلینیک آزادی یا رسالت نوبت ویزیت بگیرید
   سپاس

 8. سلام
  بیماری عجیبی دارم وقتی کسی به چشمانم نگاه میکنه یاچشمام روگرد میکنم یا اخمام تو هم میره به صورت ناخوداگاه و چشمام میسوزه خواستم ببینم بیماریم چیه و ایا درمان داره

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   امکان تشخیص به صورت غیر حضوری امکان پذیر نمی باشد در صورت تشخیص درست بهتر است به صورت حضوری برای جناب دکتر قاسمی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 9. سلام،من بعد از یه دوره 2 ماهه که سر کار میرفتم و کارم تزیین لباس عروس بود به شدت کلر پر لسترسی بود و در همون حین درگیر رابطه جنسی عاطفی شدم که بد فرجامی رسید، و بعد از اون ماجراها و استرسها دچار بیماری روده شدم و گاهی وقتی میخوام برم کولونوسکوپی تمام عضلاتم میلرزه، انا خودم احساس استرسی ندارم و ارومم، میشه بهم بگید باید پیش چه متخصصی ویزیت بشم؟

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   برای خانم دکتر محمدی می توانید در کلینیک شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 10. سلام من 31 سالمه از شيراز شاغل هستم (پرستار) و يك پسر 3 ساله دارم با وجود اينكه 8 سال است ازدواج كردم ولي هنوز هنگام اينتركورس دچار ترس و اسپاسم عضله ميشوم كه كاملا غير ارادي است و واقعا دليلش رو نميدونم
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   این مشکل میتواند ناشی از تعارضات حل نشده،اضطراب درونی، مشکلات فیزیولوژیک و… باشد و توصیه میکنیم توسط یک متخصص اعصاب و روان در شهر خودتان ویزیت و بررسی شوید.
   سپاس

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   خیر در حال حاضر در کرمان نمایندگی نداریم و در صورتی که نمایندگی در شهر کرمان باشد مشخصات و ادرس را بر روی صفحه تماس با ما خواهیم گذاشت

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

 11. سلام من 25ساله ومجرد وبیکار هستم بسیار خشن هستم وهرروز خواهر ومادرمو چندبار کتک میزنم به طور شدید که که دیگه جون ندارن سرپا بایستن خصوصا مادرم حدود یک ساله زیر نظر دکتر علی ناظری هستم مطبش توی پاسدارانه ولی داروهاش کمکم نکرد دوماهه که داروهارو قطع کردم به طور بسیار وحشیانه کتکشون میزنم دارم دیوونه میشم تورو به خدا بگید پیس کی برم روانکاو یا روانشناس یا روانپزشک یا……. تورو به خدا کمکم کنید درضمن من خوزستان هستم

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   بهتر است در همان استان خودتان مداوا شوید چرا که پروسه درمان طولانی است.با نمایندگی ما در اهواز تماس بگیرید.
   سپاس

 12. سلام. خانمی هستم ۳۴ ساله و متاهل. زندگی بسیار خوبی دارم، اما از بعضی خصوصیاتم رنج می برم. گاهی احساس تنهایی میکنم و خیلی زود گریه میکنم. مدام از دست خانواده ام(خانواده پدری خودم) ناراحتم و احساس میکنم دیگه دوستشون ندارم. از این احساسات میترسم. همسرم همیشه همراه و همدم منه، اما درونم یه خلا احساس میکنم. میشه لطفاً بفرمایید در خصوص از بین بردن اینهمه احساس بد، به کدوم یکی از پزشکانتون باید مراجعه کنم؟؟ درصورتیکه امکان داره هزینه ویزیت رو هم بفرمایین ، ممنون میشم

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   مینای عزیز بهترین روش درمانی برای شما ، آنالیز و رواندرمانی است که بهتر است برای جناب دکتر قاسمی ندر شعبه شریعتی وبت ویزیت تهیه فرمائید.

 13. باسلام وعرض خسته نباشید،
  همسربنده درکودکی شاهد دعواهای بسیارزیاد پدرومادرش بوده ودر سن9 سالگی مادرش توسط دونفرکه اجیرکرده پدرشُ به قتل میرسونن،مادرش بعدازدوماه به زندان می افته وهمسرم وخواهرش به منزل عمویشان منتقل میشوند،ازیک زندگی مجلل ومرفه به یک زندگی ساده وکارمندی واکنون که همسرم یک مرد34ساله است هنوز ذهنش درگیر مسائل کودکیست وبخاطر فکرش که مرتب درگیر این موضوع دچار دل درد مزمن شده که سونوگرافی و آندوسکوپی چیزی نشون نداده لطفا یک روانپزشک بسیار خوب به ما معرفی کنین تا ایشونُ تحت درمان قراربدیم
  باتشکر وسپاس قبلی

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است جهت رواندرمانی برای جناب دکتر صلحی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 14. سلام پسری ۱۷ساله دارم که هنوزمشکلاتی درمورداجابت مزاج داردوعلی رغم مشاوره باروانپزشک وبه توصیه ایشان روانشناس مشکل ان هنوزپابرجاست اگرواقعامتخصصی دراین زمینه میشناسیدخوشحال میشوم معرفی نمایید.

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   متاسفانه در کلینیک آلومینا در این زمینه بصورت تخصصی و جداگانه فعالیت نمیشود
   سپاس

 15. سلام
  من به شدت عصبي ميشم به طوري كه به هيچ عنوان نميتونم خودمو كنترل كنم و از جلد خودم خارج ميشم و حركاتي ميكنم و حرفايي ميزنم كه براي خودم نيست ( به شدت خشونت به خرج ميدم ) من به چه متخصصي بايد مراجعه كنم روانكاو؟؟؟ اعصاب و روان روانپزشك !!؟؟؟؟ كدام؟؟؟؟؟ خواهش ميكنم جواب من رو سريع بدين تا بدونم به كداميك از پزشكان شما بايد مراجعه كنم چون انقدر شرايطم حاده كه ديگه براي خودم فرصتي نميبينم همه زندگيم تحت تاثير اين وضعيتم قرار گرفته ! ميخوام زودتر اقدام كنم !!!

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   آقای دکتر قاسمی یا دکتر صلحی
   این دوپزشک هردو روانکاو و روانپزشک هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *