سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

رابطه میان قمار بازی بیمار گونه و سوء مصرف مواد

قمار

قمار بازان بیمار گونه، یک جمعیت پنهان در میان افراد دچار مشکلات روانی و سوء مصرف کنندگان مواد هستند که اغلب درمان مناسب و مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند.

حدود ده تا بیست درصد از سوء مصرف کنندگان مواد، دچار قمار بازی بیمارگونه نیز هستند. با این وجود، در حال حاضر برنامه های درمانی محدودی برای این افراد مظرح شده است.

مطالعات پیشین بر این موضوع دلالت دارند که ارتباط عمیقی میان قمار بازی بیمار گونه و سوء مصرف مواد وجود دارد. همچنین شواهد موجود گواه بر این هستند که این دسته از قمار بازان، که به مواد هم اعتیاد دارند، کمتر از دیگر قمار بازان بیمارگونه به درمان های رایج پاسخ می دهند.

در این پژوهش مروری محققان دریافتند که قمار بازی بیمار گونه و اعتیاد با یکدیگر در ارتباط هستند و یا حتی ممکن است که یک اختلال باشند. گواه آن ها بر این ادعا، ویژگی های زمینه ای مشترک قمار بازی و اعتیاد مانند پرخاشگری بوده است. هر دو مشکل، عوامل آماده کننده ی مشابهی همچون سابقه ی سوء استفاده جنسی، افسردگی و تخلف دارند.

یک مطالعه ی انجام شده این گونه گزارش داده که در افراد دارای اختلال توام قمار بازی بیمارگونه و سوء مصرف مواد، احتمال اقدام به خودکشی و روابط جنسی مکرر و اجبار گونه ( اعتیاد جنسی) بیشتر است.

مطالعه دیگری مطرح کرده که ریسک روابط جنسی پر خطر نیز در این افراد بیشتر است. همچنین مشخص شده که قمار،یک مشوق بالقوه برای استفاده از مواد و هم چنین یک مانع در ترک آن است.

یک پژوهشگر مطرح کرده است که قمار می تواند به عنوان راهی برای تقویت و حمایت از عادت دارویی سوء مصرف کنندگان مواد باشد. هم چنین اینطور بیان شده است که استفاده از مواد، قبل یا حین قمار به دلیل افزایش توانمندی در قمار، می تواند باعث التیام درد باخت و یا تقویت لذت از برد شود.

حتی ممکن است قمار به عنوان یک جایگزین هیجانی در هنگام قطع مصرف مواد مورد استفاده قرار گیرد.

جایگزینی یک رفتار اعتیادی به جای یک رفتار اعتیادی دیگر، مساله شناخته شده ای در حوزه اعتیاد است و در واقع به عنوان مهم ترین عامل در دارا بودن هم زمان این دو مشکل و یا در رابطه علیت میان این دو و همین طور سایر رفتارهای اعتیادی، مطرح، پابرجا و حکمفرماست.

درمان ترک اعتیاد به قمار در کلینیک آلومینا انجام می شود.

[divider]

مرضیه آقامحمدی

مرضیه آقا محمدی ، روانشناس بالینی و رواندرمانگر اعتیاد

 

کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آلومینا زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد (روانپزشک و روانشناس)

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: