رابطه میان قمار بازی بیمار گونه و سوء مصرف مواد

قمار - رابطه میان قمار بازی بیمار گونه و سوء مصرف مواد

قمار بازان بیمار گونه، یک جمعیت پنهان در میان افراد دچار مشکلات روانی و سوء مصرف کنندگان مواد هستند که اغلب درمان مناسب و مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند.

حدود ده تا بیست درصد از سوء مصرف کنندگان مواد، دچار قمار بازی بیمارگونه نیز هستند. با این وجود، در حال حاضر برنامه های درمانی محدودی برای این افراد مظرح شده است.

مطالعات پیشین بر این موضوع دلالت دارند که ارتباط عمیقی میان قمار بازی بیمار گونه و سوء مصرف مواد وجود دارد. همچنین شواهد موجود گواه بر این هستند که این دسته از قمار بازان، که به مواد هم اعتیاد دارند، کمتر از دیگر قمار بازان بیمارگونه به درمان های رایج پاسخ می دهند.

در این پژوهش مروری محققان دریافتند که قمار بازی بیمار گونه و اعتیاد با یکدیگر در ارتباط هستند و یا حتی ممکن است که یک اختلال باشند. گواه آن ها بر این ادعا، ویژگی های زمینه ای مشترک قمار بازی و اعتیاد مانند پرخاشگری بوده است. هر دو مشکل، عوامل آماده کننده ی مشابهی همچون سابقه ی سوء استفاده جنسی، افسردگی و تخلف دارند.

یک مطالعه ی انجام شده این گونه گزارش داده که در افراد دارای اختلال توام قمار بازی بیمارگونه و سوء مصرف مواد، احتمال اقدام به خودکشی و روابط جنسی مکرر و اجبار گونه ( اعتیاد جنسی) بیشتر است.

مطالعه دیگری مطرح کرده که ریسک روابط جنسی پر خطر نیز در این افراد بیشتر است. همچنین مشخص شده که قمار،یک مشوق بالقوه برای استفاده از مواد و هم چنین یک مانع در ترک آن است.

یک پژوهشگر مطرح کرده است که قمار می تواند به عنوان راهی برای تقویت و حمایت از عادت دارویی سوء مصرف کنندگان مواد باشد. هم چنین اینطور بیان شده است که استفاده از مواد، قبل یا حین قمار به دلیل افزایش توانمندی در قمار، می تواند باعث التیام درد باخت و یا تقویت لذت از برد شود.

حتی ممکن است قمار به عنوان یک جایگزین هیجانی در هنگام قطع مصرف مواد مورد استفاده قرار گیرد.

جایگزینی یک رفتار اعتیادی به جای یک رفتار اعتیادی دیگر، مساله شناخته شده ای در حوزه اعتیاد است و در واقع به عنوان مهم ترین عامل در دارا بودن هم زمان این دو مشکل و یا در رابطه علیت میان این دو و همین طور سایر رفتارهای اعتیادی، مطرح، پابرجا و حکمفرماست.

درمان ترک اعتیاد به قمار در کلینیک آلومینا انجام می شود.

[divider]

33901 copy 224x300 - رابطه میان قمار بازی بیمار گونه و سوء مصرف مواد

مرضیه آقا محمدی ، روانشناس بالینی و رواندرمانگر اعتیاد

 

کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آلومینا زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد (روانپزشک و روانشناس)

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x
()
x