رابطه میان قمار بازی بیمار گونه و سوء مصرف مواد

قمار

قمار بازان بیمار گونه، یک جمعیت پنهان در میان افراد دچار مشکلات روانی و سوء مصرف کنندگان مواد هستند که اغلب درمان مناسب و مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند.

حدود ده تا بیست درصد از سوء مصرف کنندگان مواد، دچار قمار بازی بیمارگونه نیز هستند. با این وجود، در حال حاضر برنامه های درمانی محدودی برای این افراد مظرح شده است.

مطالعات پیشین بر این موضوع دلالت دارند که ارتباط عمیقی میان قمار بازی بیمار گونه و سوء مصرف مواد وجود دارد. همچنین شواهد موجود گواه بر این هستند که این دسته از قمار بازان، که به مواد هم اعتیاد دارند، کمتر از دیگر قمار بازان بیمارگونه به درمان های رایج پاسخ می دهند.

در این پژوهش مروری محققان دریافتند که قمار بازی بیمار گونه و اعتیاد با یکدیگر در ارتباط هستند و یا حتی ممکن است که یک اختلال باشند. گواه آن ها بر این ادعا، ویژگی های زمینه ای مشترک قمار بازی و اعتیاد مانند پرخاشگری بوده است. هر دو مشکل، عوامل آماده کننده ی مشابهی همچون سابقه ی سوء استفاده جنسی، افسردگی و تخلف دارند.

یک مطالعه ی انجام شده این گونه گزارش داده که در افراد دارای اختلال توام قمار بازی بیمارگونه و سوء مصرف مواد، احتمال اقدام به خودکشی و روابط جنسی مکرر و اجبار گونه ( اعتیاد جنسی) بیشتر است.

مطالعه دیگری مطرح کرده که ریسک روابط جنسی پر خطر نیز در این افراد بیشتر است. همچنین مشخص شده که قمار،یک مشوق بالقوه برای استفاده از مواد و هم چنین یک مانع در ترک آن است.

یک پژوهشگر مطرح کرده است که قمار می تواند به عنوان راهی برای تقویت و حمایت از عادت دارویی سوء مصرف کنندگان مواد باشد. هم چنین اینطور بیان شده است که استفاده از مواد، قبل یا حین قمار به دلیل افزایش توانمندی در قمار، می تواند باعث التیام درد باخت و یا تقویت لذت از برد شود.

حتی ممکن است قمار به عنوان یک جایگزین هیجانی در هنگام قطع مصرف مواد مورد استفاده قرار گیرد.

جایگزینی یک رفتار اعتیادی به جای یک رفتار اعتیادی دیگر، مساله شناخته شده ای در حوزه اعتیاد است و در واقع به عنوان مهم ترین عامل در دارا بودن هم زمان این دو مشکل و یا در رابطه علیت میان این دو و همین طور سایر رفتارهای اعتیادی، مطرح، پابرجا و حکمفرماست.

درمان ترک اعتیاد به قمار در کلینیک آلومینا انجام می شود.

[divider]

مرضیه آقامحمدی

مرضیه آقا محمدی ، روانشناس بالینی و رواندرمانگر اعتیاد

 

کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آلومینا زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد (روانپزشک و روانشناس)


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *