دوستی با عشق قبلی تان در فیسبوک چه تاثیری بر روی شما خواهد گذاشت؟

دوستی در فیسبوک

احتمالا یکی از دلایل استفاده افراد از فیسبوک کنترل فعالیت های دیگران باشد. به علاوه تحقیقات نشان می دهند که یک سوم افرادی که از فیسبوک استفاده می کنند، فعالیت های دوستان قبلی خود را کنترل می کنند. حال سوال این است که مشکل ناشی از اینگونه رفتارها چیست؟ آیا مزاحمتی برای دوستان قبلی ایجاد می کند یا بر روی زندگی فرد تاثیر می گذارد؟ به هرحال نگاه کردن و بررسی پروفایل دوستان قبلی صرفا به معنای کسب اطلاعات در مورد زندگی آنها نیست.

اکنون پرسش مهم تری که در این باره پرسیده می شود این است که کنترل پروفایل فیسبوک فردی که قبلا با وی رابطه عاشقانه داشته اید چه تاثیری بر روحیات فرد می گذارد؟ آیا این کار بهبود روحی فرد را پس از اتمام یک رابطه به تاخیر می اندازد؟ آیا دو نفر پس از اتمام یک رابطه عاشقانه می توانند در محیط هایی مانند فیسبوک دوست بمانند؟

تماس با پارتنر قبلی

اگر تمایل داشته باشیم با پارتنر قبلی خود تماس برقرار کنیم، به روش های مختلفی می توانیم این کار را انجام دهیم. می توانیم حضوری وی را ببینیم یا از طریق شبکه های اجتماعی با او ارتباط برقرار کنیم. حفظ تماس با پارتنر قبل به دو شکل امکان پذیر است: برقراری ارتباط قوی که از طریق ملاقات مستقیم انجام می شود و یا ارتباط ضعیف که دو نفر در فیسبوک یا محیط های مشابه با هم دوست باقی می مانند. ارتباط ضعیف به این معناست که فرد به طور مداوم با فعالیت های پارتنر سابق خود روبه رو می شود و مسلما ناراحتی ناشی از اتمام رابطه و فراموش کردن وی برایش سخت تر خواهد بود و بیشتر طول خواهد کشید.

در این باره تارا مارشال بر روی 464 شرکت کننده تحقیقاتی را انجام داد که این شرکت کننده ها بر این اساس انتخاب شدند که دارای اکانت فیسبوک باشند و همچنین در زندگی خود یک رابطه شکست خورده داشته باشند.

از تمام شرکت کننده ها خواسته شد اتمام رابطه خود را به خاطر بیاورند و از آنها در رابطه با فعالیت های پارتنرشان در فیسبوک و وضعیت آنها پس از مشاهده این فعالیت ها سوالاتی پرسیده شد. این تحقیق همچنین موارد زیر را در مورد شرکت کننده ها مشخص کرد:

 • آیا شرکت کننده با پارتنر قبلی خود رابطه ضعیف داشته است.
 • آیا درگیر کنترل فعالیت های فیسبوک پارتنر قبلی خود شده است؟ این مسئله با دو پرسش مورد ارزیابی قرار گرفت: 1. هر چند وقت یک بار به صفحه فیسبوک پارتنر قبلی خود سر می زنید؟ 2. هر چند وقت یک بار لیست دوستان پارتنر قبلی خود را در فیسبوک مورد بررسی قرار می دهید؟
 • آیا هنوز با پارتنر خود در فیسبوک دوست هستید؟

همچنین این داده موارد زیر را نیز مورد ارزیابی قرار دادند:

 • ناراحتی به خاطر اتمام رابطه
 • احساسات منفی نسبت به پارتنر قبلی
 • تمایل به برقراری رابطه جنسی با پارتنر قبلی
 • اشتیاق برای ملاقات پارتنر قبلی
 • رشد شخصی پس از فروپاشی رابطه ( رشد شخصی به این شکل تعریف می شود: میزان تغییرات زندگی و میزان تجربیات جدید پس از اتمام رابطه.).

یافته های این تحقیق چه بود؟

 1. ارتباط رو در رو

میزان این ارتباط با میزان ناراحتی فرد و اشتیاق وی برای ملاقات پارتنر خود بستگی دارد. بنابراین یک شخص هر چه بیشتر پارتنر سابق خود را ملاقات کند، نشان دهنده این است میزان اشتیاق وی برای این شخص و همچنین ناراحتی ناشی از اتمام رابطه بیشتر بیشتر است.

 1. کنترل فیسبوک

کنترل فیسبوک نیز به طور مثبت با میزان ناراحتی، احساسات منفی و اشتیاق و تمایل به پارتنر قبلی ارتباط مستقیم دارد، اما به با رشد شخصیتی نیز طور منفی در ارتباط است. به عبارت دیگر شخصی که مدام فعالیت های پارتنر خود را در فیسبوک کنترل می کند ناراحتی و پریشانی بیشتری از این شکست را تجربه خواهد کرد و اشتیاق بیشتری به در وی به پارتنر قبلی خود وجود دارد.

 1. دوستان فیسبوک

دو نفر که قبلا با هم رابطه عاشقانه داشته اند، اگر پس از اتمام رابطه در فیسبوک با هم دوست بمانند، مشکلاتی برای خود ایجاد می کنند. ادامه چنین دوستی در فیسبوک منجر به کاهش سطح رشد شخصیتی می شود. به عبارت دیگر این دوستی باعث می شود فرد تمایل کمتری به رفتن به جلو و ایجاد علائق جدید داشته باشد.

تحقیق انجام شده توسط مارشال نشان می دهد که کنترل صفحه فیسبوک پارتنر قبلی حتی از ملاقات های مستقیم تاثیر بیشتری بر روی فرد خواهد داشت.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/blog/love-digitally/201608/should-you-remain-facebook-friends-your-ex

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *