در مورد حمله اضطراب یا پانیک بیشتر بدانیم

حمله اضطراب چیست؟

 

در مقالاتی که توسط همکاران محترم روانشناس و روانپزشک ام در سایت کلینیک بیان شده است، در مورد “حمله هراس” به شایستگی مطالبی در خصوص علایم و نیز نحوه درمان این مورد بیان شده است.

در این متن سعی کردم که در خصوص نقش مکانیسم روانشناختی در موارد بروز علائم جسمانی ترس و اضطراب و اهمیت علائم جسمانی در مورد نحوه درک این سیستم از علائم جسمانی اضطراب که منجر به بروز حمله و یا بیماری پانیک میشود، بپردازم.

حمله اضطراب
ارتباط سیستم روانشناختی

تعریف حمله اضطراب

 

-تقریبا هر کسی زمانی احساس اضطراب داشته است. اما حملات پانیک با سطح شدیدی از اضطراب مشخص می‌شوند که شما ممکن است آن را به اشتباه به عنوان حمله قلبی یا سایر مشکلات پزشکی شدید تعبیر کنید و یا احساس کنید دارید دیوانه می‌شوید و کنترل از دست می‌دهید.

طی حمله پانیک شما ممکن است کوتاه شدن تنفس، احساس سوزش، ناراحتی معده، صدای زنگ در گوش، حس مرگ قریب الوقوع، لرزش، احساس خفگی، درد قفسه سینه، عرق کردن، و تپش قلب احساس کنید. باید نخست به پزشکتان مراجعه تا علت‌های پزشکی این علائم مانند هیپروتیروئیدیسم، اعتیاد به کافئین، پرولاپس دریچه میترال یا سایر علت‌ها را رد کند.

وقتی علت‌های پزشکی رد می‌شود، باید روانپزشک شما را از لحاظ اختلال پانیک ارزیابی کند. اختلال پانیک را میتوان به عنوان ” ترس از ترس” نیز نامید زیرا افرادی که از این اختلال رنج می‌برند از علائم ترس (یا یک حمله پانیک) می‌ترسند و این علائم را به معنی این که اتفاق وحشتناک قریب الوقوع برای آنها رخ می‌دهد تعبیر می‌کنند.

ترس به طور طبیعی وقتی ما در خطر واقعی هستیم رخ می‌دهد و به عنوان هشدار یا علامتی به مغز است که ما در خطر هستیم تا بتوانیم از خودمان در مقابل آن محافظت کنیم.

بیماری پانیک
بیماری پانیک

علایم حمله اضطراب

 

علائم جسمانی اضطراب و ترس مثل افزایش میزان ضربان قلب ، غیره به ما هم برای فرار و هم برای جنگیدن توان می‌دهند که به این پاسخ ها اصطلاح ” جنگ یا گریز “می گویند. برای مثال، قلب ما سریع‌تر می‌تپد وقتی که در خطریم تا خون بیشتری را پمپاژ کند و اکسیژن حمل کند. اکسیژن به ما انرژی بیشتری برای فرار یا جنگیدن می‌دهد وقتی که با خطر مواجه‌ایم.

در اختلال پانیک، بدن شما تصور می‌کند شما در خطر هستید حتی اگر هیچ خطری وجود ندارد. وقتی ترس در عدم حضور خطر ایجاد می‌شود که میتوان آن را به نوعی “هشدار غلط “نامید که البته با گذشت زمان، این هشدارهای غلط یک هشدار آموخته شده می‌شود به این معنی که از همان نشانه‌های ترس که برای محافظت از خطر واقعی ایجاد شده است ترس ایجاد میشود.

بنابراین شما گمان می‌کنید حمله پانیکی دارید که خطرناک است به این معنی که چیزی در مورد شما غلط است اما وقتی حملات پانیک را در سیستم روانشناختی به صورت خطرناک درک شود، ترس بیشتر یا حملات پانیک بیشتر در آینده به عنوان شیوه مقابله با این عامل خطرناک پنداشته شده در سیستم روانی فرد خطرناک راه اندازی می‌شود.

یکی از رویدادهای ناگوار در اختلال پانیک اینست که در بدن دقیقا از علائمی که برای محافظت در برابر خطر تعبیه شده ، به عنوان عامل خطر شناخته میشود در نتیجه با اعتقاد به این که فرد در شرایط خطر قرار دارد ، حمله پانیک ایجاد میشود.

-. افراد مضطرب ممکن است خلق و خویی داشته باشند که آن‌ها را برای ایجاد اختلال پانیک آسیب پذیرتر بسازد. همچنین تحقیق نشان داده است که اضطراب می‌تواند وراثتی باشد و ممکن است ناشی از عوامل زیستی و یا یادگیری از تجارب اولیه باشد. تجارب اولیه با ایجاد اختلال پانیک مرتبط است مثلا فرد یاد بگیرد جهان را مکان خطرناک بداند و خصوصا احساسات بدنی درونی را خطرناک بدانند.

افراد مبتلا به اختلال پانیک به طور مفرطی بر احساسات جسمی تمرکز دارند و سوء تعبیر‌های فاجعه سازی از احساسات به وجود می‌آورند. برای مثال، ممکن است آن‌ها با تمرکز بر ضربان قلبشان نتیجه بگیرند دچار حملات قلبی شدند.همچنین ممکن است حملات پانیک اولیه در افراد آسیب پذیر توسط موقعیت‌های استرس آور مانند ترک کردن خانه، مشکلات ارتباطی، جراحی، مسئولیت‌های جدید، یا بیماری جسمی فعال گردد. بعضی از افرادی که بیماری پانیک دارند، افسردگی را به عنوان پیامدی از احساس عدم کنترل و احساس عدم اطمینان درباره شیوه برخورد با مشکلاتشان تجربه می‌کنند.

باورهای نادرست در مورد حمله اضطراب


-بعضی از تصورات غلط در زمان بروز علائم جسمانی در اختلال پانیک :

-بعضی از این افراد علائم پانیک را به عنوان علامتی از بیماری پزشکی خطرناک، بیماری ذهنی جدی، یا فقدان کنترل سوء برداشت می‌کنند.
-ممکن است باور داشته باشند که واقعا بیماری قلبی یا یک بیماری روانپزشکی سخت دارند.
-آنها ممکن است تماس با واقعیت را از دست بدهند، از حال بروند، یا سکته کنند.
-ممکن است بترسند که بروز این علائم بخاطر بیماریی سخت ناشناخته ای است که میتواند منجر به مرگشان شود.
……

با توجه به این که این بیماران بر این باورند که احتمال مرگشان در زمان بروز این حمله بالاست بخصوص بخاطر مسائل قلبی، بنابراین آنها درباره داشتن حملات بعدی نگران هستند:


قلبم دچار تپش شده است پس من دچار حمله قلبی شدم.

علایم قلبی در حمله اضطراب
علایم قلبی

من احساسا ضعف و سرگیجه دارم و من ممکن هست که هرجایی که این اتفاق برام رخ بده،از حال برم و کسی نباشه که بهم کمک کنه.

 حمله اضطراب روی پل
حمله پانیک

-اگر من در مترو حمله این حالت رو بگیرم در مقابل همه از حال می‌روم.

-بسیاری از بیماران که اختلال پانیک دارند آگورافوبیا تجربه می‌کنند. افراد مبتلا به آگورافوبیا از مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که در آن‌ها فرار کردن در صورت وجود حمله پانیک ممکن است دشوار باشد می‌ترسند:

-ممکن است آن‌ها از تنها رفتن، تنها ماندن در خانه، سوپر مارکت، مترو، هواپیما، پل، ارتفاعات، تونل، فضای باز، رانندگی کردن، آسانسور، و مشابه ان‌ها اجتناب این افراد می‌ترسند که در این موقعیت‌ها دچار حمله پانیک شوند .

ترس از حضور در مکانهای عمومی به دلیل حمله اضظرابی
ترس از حضور در مکانهای عمومی

وقتی از این موقعیت‌ها نمی‌توان اجتناب کرد، افراد در سیستم روانشناختی به صورت نیمه خودآگاه معمولا شیوه‌های مختلفی برای احساس امنیت در خودشان ایجاد می‌کنند .بسیاری از افراد، با اختلال پانیک و آگورافوبیا یک «شخص ایمن» دارند کسی که آن‌ها را در مواردی که مضطرب می‌شوند و نیاز به فرار کردن دارند همراهی می‌کنند.

حمله قلبی یا اضطراب ناگهانی
در مورد بیماری هراس یا پانیک بیشتر بدانیم

علت این محدودیت‌ ها در زندگی، بعضی از افراد با اختلال پانیک متاسفانه بدون مراجعه به روانپزشک و روانشناس اقدام به خوددرمانی با داروهای آرام بخش می‌کنند که این موضوع نه تنها موجب درمان نشده بلکه خود موجب مشکلات بعدی و چه بسا اعتیاد به بعضی مواد نیز میشود.

کلیپ حمله اضطراب

 

با مشاهده این ویدئو با حمله هراس بیشتر آشنا خواهید شد:

 

گروه روانپزشکان و روان درمانگران اختلالات اعصاب و روان در جایروس

3.5 2 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
8 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
یوسف رحمت زهی

سلام ،من چند وقتی هست احساس میکنم دارم میمیرم چند دفه تا اورڗانس منو بردن فک نمیکردم تا اونجا برسم ولی وقتی دکتر فشارم رو میگرفت در کمال تعجب فشارم نرمال بود متولد پنجاه و هشت هستم ،در چند شهر همین حمله به من دست داد ولی دکتر میرفتم فشارم خوب بود البته ناگفته نماند چندوقت قبل حدود دو سال پیش یکی از دوستام جونشو از دست داده بود، من خیلی براش ناراحت بودم و منو مقصر میدونستن یه شب داشتم قلیون میوه ای میکشیدم که دیدم دست و پام سرد شد به یکی از دوستام گفتم منو فوری ببره… Read more »

سلام
بهتراست برای جناب دکتر هرمزپور و یا جناب دکر غساثوند در شعبه رسالت نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

محمد مهدی

با عرض سلام و خسته نباشید، من در اردیبهشت ماه دچار dvt پا شدم و در مهرماه دچار آمبولی ریه، داشتم می مردم! اول بهم گفتن سرطان پانکراس داری، بعد گفتن سرطان ریه داری! بعد گفتن سندروم بهجت داری که همش غلط دراومد، برای بهجت چندین و چندتا دکتر بسیار خوب رفتم، همه به اتفاق می گویند نداری! اما هر اتفاقی برایم می افتد، فکر می کنم بهجت هست! چون همه ی اون پزشکا گفتن فعلاً نداری! مثلاً یه کم چشمم بد می بینه، یا یک زاییده کوچک سفید در دهانم به وجود میاد، رفتم دکترم،گفت این اصلا آفت نیست!… Read more »

برای کاهش نگرانی در مورد بیماریها بهتر است درمان شوید. مسئله بیماری از مسئله نگرانی بیماری جداست و ایندو گاهی نیاز به درمان جداگانه دارند

امین

سلام مشکل پانیک و اگرو فوبیا شدید دارم و اصلا نمیتونم از منزل خارج بشم حتی با داروهای ارامبخش مثل الپرازولام . حتی تا مطب دکتر نمیتونم برم و تو خونه حبس شدم ایا راهی برای کمک هست ؟ مثلا تلفنی تا دارو اثر کنه و اگروفوبیا درمان بشه ؟ ممنونم

سلام، دوست گرامی قطعا باید توسط پزشک بررسی های لازم صورت گیرد. در مراکز به دلیل عدم آگاهی از وضعیت شما و قبل از بررسی نمیتوان راهنمایی تلفنی انجام شود.

رز

سلام من دچار ترس و اضطراب شدم اول ترس از تونل بود وجاهای بسته ،الان با اونا روبه رو شدم و تموم شده حالا ترس اینکه از شهر برم بیرون که مبادا دوباره تپش قلب بگیرم.باید چه کار کنم؟

سلام، دوست عزیز با توجه به مواردی که ذکر کردید باید تحت نظر روانپزشک قرار گیرید. در صورت تمایل میتوانید با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

8
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x