درمان مبتنی بر سبک زندگی برای افسردگی

 

به نظر می رسد که شیوع افسردگی بیش از سه دهه گذشته افزایش یافته است. “درمان مبتنی بر سبک زندگی” ارتباطی بین ارتقاء  بهداشت  عمومی و درمان های بالینی فراهم می­ کند که شامل استفاده از اصول زیست محیطی، رفتاری و روانی مانند ورزش کردن، اصلاح رژیم غذایی، استراحت کافی / خواب و تعامل اجتماعی، استفاده از تکنیک های مدیتیشن مبتنی بر تمرکزحواس و کاهش مصرف موادی از قبیل نیکوتین، مواد مخدر، و الکل به منظور ارتقاء سلامت جسمی و روانی است. استفاده از درمان مبتنی بر سبک زندگی باید در زمینه پایدار دراز مدت در نظر گرفته شود.

مرور و بررسی عناصر سبک زندگی و تأثیرشان در درمان افسردگی:

رژیم غذایی

 

 

بررسی ­ها نشان داده ­اند که کیفیت رژیم غذایی با سلامت روان نوجوانان مرتبط است، همچنین طبق پژوهشها بین سطح پایبندی به الگوی غذایی مدیترانه ای و خطر افسردگی یک ارتباط معکوس وجود دارد .نکته مهم اینکه، این داده ها فرضیه علیت معکوس را که افسردگی باعث انتخاب رژیم غذایی ضعیف می شود پشتیبانی نمی کند. همه اجزای یک رژیم غذایی سالم در درجه اول در غذاهایی مانند سبزیجات ، حبوبات، غلات سبوس دار، گوشت قرمز و ماهی یافت می شود. همچنین غذاهای غنی از پلی فنول ها (به عنوان مثال انواع توت ها، چای، شکلات تلخ) برای عملکرد شناختی و قلبی عروقی ارزشمند است.اصلاح رژیم غذایی باعث بهبود قابل توجهی در نیرو، هوشیاری و قناعت و خرسندی و بطور کلی خلق و خو و شناخت افراد می­شود. بررسیها اثرات مثبت اصلاح رژیم غذایی را با استفاده از مکمل هایی مانند امگا 3 و اسید چرب اشباع نشده بر خلق و خوی نشان داده اند.

ورزش و فعالیت فیزیکی

 

فعالیت فیزیکی کافی(مبتنی بر دستورالعمل های بالینی) با علایم افسردگی کمتری در ارتباط است، در حالی که فعالیت فیزیکی ناکافی ممکن است برای پیشرفت علائم افسردگی  یک عامل خطر باشد. همچنین فعالیت فیزیکی منظم در دوران کودکی با کاهش خطر ابتلا به افسردگی در بزرگسالی مرتبط است.

اثرات مثبت ورزش کردن عبارتد از:

  • بهبود خلق
  • اثرات مفید بر روی  سیستم غدد
  • افزایش خودکارآمدی و عزت  نفس (از طریق برنامه ریزی  فعالیت ها و دستیابی به اهداف)
  • افزایش تعامل اجتماعی و  بهبود تصویرذهنی فرد از بدن  خود

يافته ها نشان داده ­اند كه میزان افسردگی در بین زنان ورزشکار بطور قابل ملاحظه ای کمتر از زنان غیر ورزشکار است. همچنين تفاوت معني داري بين ميزان افسردگي ورزشكاران رشته هاي گروهي و انفرادي وجود دارد. ورزشكاران زن با سابقه ورزشي بيشتر، ميانگين افسردگي كمتري نسبت به ديگر زنان ورزشكار داشتند.

مراقبه و مدیتیشن

امواج (EEG) مطالعات الکتروآنسفالوگرافیک افزایش قابل توجهی را در فعالیت آلفا و تتا هنگام مدیتیشن نشان داده است. مراقبه از طریق افزایش سروتونین و تحریک قسمت­هایی از مغز باعث بهبود خلق می­شود.

مدیریت مصرف موادی از قبیل سیگار و کافئین

  • سیگارکشیدن خطر ابتلا به پیدایش اختلالات عاطفی و اضطراب را افزایش می دهد و به نظر می رسد یک عامل خطر بالقوه برای بازگشت دوباره افسردگی باشد .
  • کافئین در بسیاری از فرهنگ ها از رایجترین مواد روان گردان مورد استفاده است که باتوجه به پتانسیل بالابرنده خلق آن (از طریق فعال سازی مسیرهای نورآدرنرژیک و دوپامینرژیک) به شدت توجه، هوشیاری، شناخت و خلق را دربرخی از افراد با خلق ملال افزایش می دهد.

تجزیه و تحلیل داده­ های یک پژوهش طولی  کاهش خطر ابتلا به افسردگی را برای کسانی که 2-3 فنجان قهوه در هر روز مصرف می کردند در مقایسه با کسانی که  یک فنجان یا کمتر در هر هفته مصرف می کردند نشان داد. با این وجود، مصرف کافئین بالا بطور بالقوه بر بی خوابی مؤثر است و این به نوبه خود می ­تواند  خلق افسرده را تشدید کند.

خواب

  • اختلال خواب نشانه فراوان افسردگی است، و یک ارتباط علیتی قوی بین بی خوابی و افسردگی وجود دارد. این احتمال وجود دارد که این دو طرفه باشد که بی خوابی می تواند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد و بالعکس.
  • استراتژیهای درمان به طور عمده مبتنی هستند بر روش های بهداشت خواب و تکنیک های شناختی رفتاری و استفاده از داروهای خواب آور یا ضد افسردگی

تعامل اجتماعی

عامل کلیدی دیگر از نفوذ سبک زندگی موثر بر سلامت روان مربوط به محیط اجتماعی فرد است. ارتباط مثبت، حمایت، روابط صمیمی که از طریق خانواده، دوستان و یا یک رابطه، ایجاد شده است اثر مفیدی بر روی سلامت عمومی، و به ویژه برای حفظ سلامت روانی دارد.

موسیقی

یکی از شایعترین نوع تفریح ​​و سرگرمی ارزان قیمت گوش دادن به موسیقی است. یک بررسی سیستماتیک از 17 مطالعه نشان داده است که گوش دادن به موسیقی در طول یک دوره از زمان به کاهش نشانه های افسردگی در بزرگسالان کمک می کند.

در این بررسی برتر بودن هیچ نوع خاصی از موسیقی مشاهده نشد بنابراین علاقه شخصی در این زمینه توصیه می­شود.

 

براي داشتن زندگي بهتر؛جزئيات مهم اند

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *