سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

درمان بیش فعالی با استفاده از نوروفیدبک

SONY DSC

SONY DSC

برای درمان کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه (ADHD) گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد، از جمله رفتار درمانی و داروهای محرک. علائم اصلی ADHD که شامل بیش فعالی و کم توجهی می باشند، چالش برانگیزترین مشکلات برای خانواده افراد مبتلا و پزشک معالج آنها می باشد.

افراد مبتلا به ADHD اغلب در برقراری روابط اجتماعی و انجام مسائل آموزشی دچار مشکل هستند. حتی باهوش ترین کودکان مبتلا به این اختلال، به دلیل تکانشگری و کم توجهی، دچار مشکلات آموزشی می شوند. شواهد نشان می دهند که رفتار درمانی روش موثری برای درمان ADHD است، اما بسیاری از کودکان نتیجه قابل توجهی دریافت نمی کنند.

ثابت شده که داروهایی مانند محرک ها باعث بهبود فوری می شوند، اما دارای عوارض نیز می باشند. بنابراین لازم است جایگزین های دیگری برای درمان فرد مبتلا به ADHD یافت. به این منظور جرج آسموس از روانپزشکان کودک و نوجوان در بیمارستان Helse Fonna Haugesund در نروژ، تحقیقاتی را رهبری کرد که در این تحقیق نتیجه درمانی مربوط به 91 کودک مبتلا به ADHD را مورد بررسی قرار داد که تعدادی از آنها تعداد از آنها تحت درمان نوروفیدبک قرار گرفتند، برای تعدادی داروهای محرک تجویز شد و برخی دیگر نیز از هر دو درمان ترکیبی استفاده کردند. سن افراد مورد مطالعه بین 6 تا 18 سال بود.

در فرایند نوروفیدبک به افراد تحت درمان در مورد انجام برخی کارها بازخوردهای بصری یا کلامی ارائه می شد و این شانس به آنها داده می شود تا رفتارهای خود را بهبود بخشند. شرکت کنندگان نوروفیدبک طی 30 جلسه که در چند هفته انجام می شود، تحت درمان قرار می گیرند. علائم ADHD قبل از شروع درمان و پس از اتمام آن مورد بررسی قرار گرفتند.

درمان

محققان در این بررسی دریافتند که بیش فعالی و کو توجهی شرکت کنندگان در فرایند استفاده از نوروفیدبک بهبود پیدا کرده اند. میزان این بهبود در سطح مصرف داروهای محرک بود که عوارض این داروها را در پی نداشت. گرچه نتایج به دست آمده تا حدی مربوط به مدت زمانی است که کودک با پزشک خود سپری کرده، اما به هرحال نشان دهنده موفق بودن روش می باشند. این نتایج نشان می دهند که نوروفیدبک می تواند یک روش درمانی جایگزین برای اختلال ADHD باشد، به ویژه در کودکانی که به خوبی به داروها پاسخ نمی دهند.

منبع:

http://www.goodtherapy.org/blog/adhd-treatment-neurofeedback-stimulants-1015121

نگارنده: سمیه محمدی

شکوفه گنجعلی

  • شکوفه گنجعلی
  • روانشناس کودک و نوروتراپیست

جهت کسب نوبت ویزیت تنها در شعبه کرج اینجا را کلیک کنید

 گروه پزشکان جایروس

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: