درمانی برای کودکان ترسو

بازی درمانی

بازی درمانی ، استفاده نظام مند از یک مدل نظری برای ایجاد یک فرایند میان فردی است که  بازی درمانگران  آموزش دیده با استفاده از قدرت های درمانی ،از بازی برای کمک به مراجعین مخصوصا کودکان برای جلوگیری و یا حل و فصل مشکلات روانی و دستیابی به رشد و توسعه مطلوب استفاده می کنند.

بازی درمانی اگر به شکل خوبی انجام شود نوعی تثبیت درمان است که میت واند بسیاری از والدین را از سردرگمی درآورده و کودک از آنجام آن لذت ببرد.

بازی درمانی اغلب برای کودکان با داشتن ترس ( فوبیا) استفاده میشود.

روش سنتی که برای درمان فوبیا استفاده میشود عبارت است از : روش  شناختی – رفتاری که در این روش به مراجع مهارتهای کلامی بالا و خود آگاهی را آموزش می دهد،  این تکنیک متوقف کردن افکار  به طور آگاهانه و واکنش های ناخودآگاه را آموزش میدهد، البته استفاده از این روش برای کودکان زیاد مناسب نیست زیرا کودکان هنوز به سطحی از رشد نرسیده اند که بتوانند جنین روشی را بر روی آنها به کار برد و استفاده کرد.

با این حال، تحقیقات نشان داده است که کودکان تمایل دارند تا اعمال خود را در غالب بازی نشان دهند .
در بازی درمانی، درمانگر با بازی وارد دنیای کودک شده و با استفاده از محیط بازی ، یک محیطی را  جایگزین برای درمان می کند .

انواع بازی درمانی******************************انواع بازی درمانی

بازی درمانی سنتی

بازی درمانی سنتی کودک محور است . بازی به هر جهت که کودک انتخاب می کند طول می انجامد، درمانگر در هر نقشی که کودک به وی اختصاص دهد ظاهر میشود ، به جای تدریس و یا تغییر رفتار به طور مستقیم، بازی درمانی سنتی یک محیط امن برای کودک برای نشان دادن اعمال و رفتارهایش و همچنین درگیری عاطفی  وی ایجاد می کند.

 

بازی درمانی شناختی – رفتاری

بازی درمانی شناختی – رفتاری به پیروی از اصول همان روش درمان شناختی -رفتاری سنتی است ، به طور کلی یک درمان کوتاه مدت با اهداف مشخص از تغییر افکار و واکنش های خودکار کودک به منظور متوقف کردن واکنش هراس می باشد.

 

در بازی درمانی شناختی رفتاری ، درمانگر وارد دنیای بازی و دستاوردهای مورد پذیرش کودک میشود. از اسباب بازی ها برای واکنش های مختلف و آموزش روش های جدید فکر کردن به کودک استفاده می شود.

 

بازی درمانگر

اکثر بازی درمانگران دارای یک مجموعه بزرگ و متنوع از اسباب بازی هستند و از یک اتاق جداگانه به دور از هر گونه سر وصدا می باشند.

[divider]

در مراحل اولیه ، کودک به طور معمول ، خود او و به تنهایی به کشف اسباب بازی می پردازد و درمانگر تنها مشاهده کرده و هیچ گونه دخالتی نمی کند.

[divider]

 هنگامی که کودک به راحتی بازی را آغاز کرد  ، درمانگر به تدریج با پیوستن به کودک بر روی زمین با اسباب بازی  وارد کار میشود.

[divider]

بخش عمده ای از این جلسه به زمان بازی اختصاص دارد البته بسته به ماهیت رابطه کودک – درمانگر دارد ، برخی از درمانگران برای برقراری ارتباط با کودک  تقریبا به طور انحصاری از اسباب بازی استفاده می کنند .

 

اگر چه بازی درمانی ممکن است در نگاه اول عجیب و غریب به نظر برسد اما زمانی که این روش با خانواده درمانی با هم انجام شود می تواند در پیشرفت کودک و والدین کمک کند.

 

 منبع:

http://phobias.about.com/od/phobiasinchildren/p/playtherapy.htm

http://www.a4pt.org/ps.playtherapy.cfm

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «درمانی برای کودکان ترسو»

  1. سلام.سپاسگزارم از سایت بسیار خوبتان
    اطلاعات شما برایم بسیار کارآمد است و استفاده خواهم کرد
    متاسفانه لینک ها در صفحه جداگانه باز نمی شوند و این مطالعه مطالب را دشوار می کند
    اگر این موضوع، اصلاح شود سپاسگزاتان می شوم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *