داروی خواب آور زولپیدم در مقابل آلپرازولام

بی خوابی

یک بررسی انجام شده در درمانگاه پزشکی شمال امریکا در سال 2010، بیان می کند که بی خوابی یکی از شایع ترین اختلالات خواب می باشد. این مسئله اغلب در ارزیابی های معمول پزشکی نیز گزارش شده است. زمان زیادی است که قرص های خواب برای درمان مشکلات ناشی از خواب استفاده می شوند. درمان های دارویی مدرن برای بی خوابی به دو گروه تقسیم می شوند: بنزودیازپین ها و غیربنزودیازپین ها. طبق گزارشات اطلاعات تجویز دارو، محبوب ترین داروی بنزودیازپین، آلپرازولام و محبوب ترین داروی غیر بنزودیازپین، زولپیدم می باشد. این داروها دارای ویژگی های مشترک زیادی هستند، اما منحصر به فرد نیز می باشند.

تاریخچه

زاناکس نام تجاری برای داروی آلپرازولام است. این دارو در سال 1976 توسط شرکت Upjohn اختراع شد. این دارو حاوی ضداسترس، ضد تشنج و خواص آرام بخش می باشد. زاناکس توسط FDA (سازمان غذا و دارو) برای جلوگیری از استرس، مورد تایید قرار گرفته است. علاوه بر این برای درمان بی خوابی نیز به وفور تجویز می شود.

آمبین نام تجاری داروی زولپیدم می باشد. این دارو توسط شرکت سانوفی در سال 1983 ثبت شد که دارای خواص یکسانی با زاناکس می باشد. اما مشخصه ی آن برای کمک به خواب است.

محبوبیت

اطلاعات تجویز دارو، آلپرازولام و زولپیدم را در بالای لیست 200 تایی خود قرار داده است. در حقیقت، آلپرازولام پرطرفدارترین داروی جهان در آوریل سال  2010 شناخته شد. زولپیدم نیز به عنوان نودو ششمین دارو قرار گرفت. طبق خلاصه ی آمار ارائه شده در سال 2008، 44 میلیون نسخه برای آلپرازولام و 28 میلیون نسخه برای زولپیدم نوشته شد.

داروی  خواب

طبقه بندی

آلپرازولام متعلق به گروهی تحت عنوان بنزودیازپین می باشد. لیبریوم که برای اولین بار در سال 1955 ترکیب شد، اولین داروی تجویز شده از این گروه می باشد. والیوم بنزودیازپین دیگری است که اکثرا آن را به عنوان یک داروی ضروری در نظر می گیرند. گرچه دارای اثرات مشابهی با زاناکس و زولپیدم می باشد، اما از از لحاظ شیمیایی متفاوت است. زولپیدم یک داروی غیر بنزودیازپین از گروه ایمیدازوپریدین است و اولین دارو از این گروه می باشد که اکنون شامل لونستا و سونات نیز می باشد.

ترکیبات دارو

آلپرازولام و زولپیدم با تاثیر بدن به روش مشابه باعث افزایش خواب می شوند. این داروها بخش خاصی تحت عنوان گیرنده ی GABA را هدف قرار می دهند. GABA یک انتقال دهنده ی عصبی بسیار مهم در سیستم عصبی مرکزی می باشد. کمک های هر دو دارو در مغز نسبت به دیگر بخش های بدن موثرتر است. این ویژگی اجازه می دهد تا بدون تاثیرات بیش از حد، میزان خواب افزایش یابد.

تاثیر دارو

بنزودیازپین ها و غیربنزودیازپین ها دارای تاثیرات مشابه بر روی خواب می باشند و زمان رسیدن فرد به مرحله ی خواب را کوتا می کنند. به طور کل به حفظ خواب کمک نمی کنند. زولپیدم دارای یک مزیت نسبت به آلپرازولام می باشد. طبق گزارش ارائه شده در سال 2006، پیشرفت در بیولوژیک عصبی و روانی و روانپزشکی، زولپیدم مراحل عمیق تر خواب را افزایش می دهد در حالیکه آلپرازولام اینطور نیست. این افزایش میزان خواب در طول شب معمولا با هوشیاری بیشتر در طول روز همراه است.

عوارض جانبی

عوارض جانبی مربوط به آلپرازولام و زولپیدم مشابه است. هر دو دارو مربوط به مسئله ی مقاومت و یا تسلیم می باشند. علاوه بر این، هر دو دارو در مورد اعتیاد و خودکشی بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته اند.

نگران کننده ترین مسئله مربوط به مفهوم بالقوه ی غیر بنزودیازپین در سرطان است. یک گزارش ارائه شده در سال 2008 در مجله ی تحقیقات خواب، بیان می کند که افرادی که از داروهای خواب آور استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند.

این داروها، از جمله زولپیدم، ترکیبات سرطان زا در موش ها هستند. به هرحال گرچه داروهای خواب آور موثر هستند، اما باید با احتیاط وحتما تحت نظر پزشک مصرف شوند. همچنین هردو این داروها احتمال فراموشی و مرگ زودرس را نیز ممکن است افزایش دهند. همچنین این داروها بدون نسخه پزشک نباید به هیچ عنوان بیش از دوهفته مصرف شوند٬در غیراینصورت باعث اعتیاد دارویی و وابستگی غیرقابل جبران میشوند.

مرکز تحقیقات کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

3.1 10 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
46 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی

سلام اگر ی نفر قرص زولپیدم 10را با الپرازلام نیم بخوره چند ساعت میخوابه و ایا در خواب حالت بیهوشی پیدا میکنه یا نه؟
ممنون میشم اگر جوابش بهم بدین

بستگی دارد
به مصرف مزمن دارو،وزن فرد،جنسیت فرد و دهها عامل دیگر

پارسا

در کل عوارض دارویی بسیار بیشتر از خدمات یه دارو به بدن هست به نظرم درمانهای روانپزشکی واقعا خطرناک هستن و پر عارضه و هر اتفاقی هم به علت عارضه به دارو بیفته روانپزشک اصلا قبول نمیکنه برای دارو بوده و میگه علت اش چیزه دیگه ای است کاش روشهای جایگزین بهتری وجود داشت

جعفر

آقا من یه چیزی بگم بخندیم من یه بیست سالی قرص اعصاب می خوردم تمرکزش رو کلومیپرامین و انواع وام بود تشخیص پزشکی وسواس فکری داده بودن که صد در صد درست من پس از چند سال مصرف به روان شناس و مشاور مراجعه کردم برای قطع قرص همشون گفتن نمیشه خلاصه بنا بر دلایل بی ربطی پس از بیست سال مصرفم به مدت یک هفته قطع شد ولی هیچ عارضه ای جز اختلال خواب نداشتم به همین خاطر هم دیگه ادامه ندادم الان هم هر وقت اوضاعم به هم بریزه یه هفته تا ده روز می خورم بعد ول… Read more »

تابان

ایول

بدبخت

من روزی شش تا نیم میخورم الان داره خونه ها بهم نمیفروشن میگن باید تجویز دکتر باشه . دارم دیونه میشم . ساقی قرص پیدا کردم باید از اونا بخرم خسته شدم دیگه ‌‌. تو زندگیم خیلی فشار روم هست از همه طرف
فقط قرصه آرومم میکرد

سعیده عبدالحسینی

آیا مصرف هم زمان زولپیدم 5 و آلپرازولام قبل از پرواز مشکلی ایجاد نمیکنه؟
سن:22
وزن:70
خانم هستم.
توروخدا راهنماییم کنید

دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

با سلام و احترام
در صورتیکه مبتلا به ترس دایمی و همیشگی در مولرد استفاده از هواپیما هستید، نیاز به درمان اختلال فوبیا دارید و به صورت دایمی نمیتوان از این داروها استفاده کرد.برای ویزیت روانپزسکی ابتدایی و اینکه آیا نیاز به درمان دارویی اضطراب نیز دارید یا نه میتوانید به دکتر فرزانه در کلبنیک شریعتی مراجعه نمایید.

کورش

خیلی بد است زولبیدم هوشیاریت می گیره کوتا مدت

الهام

سلام کسی هست که قرص الپرازولام بخوره و چه در هنگام مصرف و چه در حین ترک دچار لرزش دل و بیقراری و فکرهای مغشوش مثل مرگ و ادم احساس میکنه الان میمیره . میخوام بدونم کسی هم مثل من میشه یا این اثرات واسه مصرف این قرص نیست

فرهاد

منم همین حالات شمارو دارم بی قراری گوشه گیری مرگ خودکشی ی حال غریب و بدی دارم وای بعد 4 یا 5 روز ک قطع کردم حالم مثل اول خوب شد ولی خطرناک خیای ب مغز اسیب میرسونه قطع وصل سرخود در کل قرص از مواد مخدر تریاک بدتر باز تریاک انقد داغونت نمیکنه من وقتی میخوردم اصلا نمیدونستم دارم چکار میکنم وقتی ک ترک میکردم خوردن قرص یاد کارام میفتادم حالم از خودم بهم میخورد البته همچیز یادم نمیاد ولی یسریاش یادم میومد خدت همهرو از شر این چیز نجات بده امین

داریوش

بهترین روش ترک قرص و یا هر مواد دیگه ای رفتن به جلسات na است واقعا خوبه

رها

دقیقا منم با قطع این قرص دچار همین حالت ها میشم.

مهدی

اره داش ممم مثل تو ام ‌هیچ موقع هم خوب نمیشی فقط مسافرت آرومم میکنه .و شنا تو اب یخ ‌

خسته

سلام من حدود ۱۷ سال قرص زاناکس و فلورازپام میخوردم اونم رو حساب عدم اعتماد به نفس ولی وقتی میخوری هوشیاریتو ازت میگیره نمیدونی چیکار داری میکنی همیشه فک میکنی کارت درسته ولی بعدا میبینی چه کار خطرناکی کردی اصن خوب نیست اصلا من نمیخورم

aminrezaie

سلام ..من از ۳۴ سالگی تا الان میخوردم ،،سخت ترکش اره همین علایم داره ولی خداروشکر تمومش شده

مرتضی

الهام خانم به احتمال زیاد شما دچار حمله هراس یا پانیک شده اید

فرهاد

باسلام و خسته نباشید ب دو ستان مخصوصا پزشکان ک وقت مهمشون در اختیار ما میزارن من نمیدونم کسی مطلب من میخونه یا شاید براش مهم نباشه من از دکتر ک افتخار بدن بدرد من و امسال گوش بدن ممنون و سپاسگزارشیم چ خانم چ اقا بریم سر اصل مطلب من حدو 6 سال پیش با دختری متاسفانه اشنا شدم ک ب الپرازولام وابسته بود ولی الان من شدیدتر شده کابستگیم ب اون من خواهش میکن از کسی اگر اطلاعی در این مورد داره راهنمایی کنه من زولپیدم 10 و الپروزلام 1 میخورم انگار ک شکلات میخورم ازتون ب عنوان… Read more »

سلام، حتما به روانپزشک مراجعه کنید. از طریق صفحه تماس با ما با یکی از مراکز مغز و اعصاب تماس بگیرید تا همکاران پزشک مناسب رو برای رفع مشکلتون به شما معرفی کنند.

امير

مصرفشو كم كن كم كم كمش كن تلپرازولام رو هم زومان با زولپيدم نخور حد اقل ٦ ساعت بعد بخور

فاطمه

سلام.من ز نی ۲۵سالی هست قرص زولپیدم میخورم‌ولی الا دیگه جوابگو بی خوابیم نیست.و گاهی به ۴ تا هم میرسه‌.علاوه بر اون دوکپسین و الانزامپین وسرترالین میخورم.به نطرتون اگا تست عدم اعتیاد بدم نتیجه چی مسشه؟
نزدیک ۳۰ روزه مخدر استفاده نکردم

سلام
بهتراست جهت رفع مشکلات خواب و ترک وابستگی به مصرف دارو از یک روانپزشک کمک بگیرید زیرا استفاده زولپیدم در دراز مدت میتواند مشکلات زیادی رابرای شما به همراه داشته باشد.

تبسم

با سلام،منم تقریبا یکدسالی میشه زولپیدم مصرف میکنم اوایل زولپیدم 5 ولی بعد زولپیدم 10،روزی 8 تا قرص میخورم تا بتونم بخوابم،خیلی دوست دارم مثل سابق دوباره بدون قرص راحت بخوابم،اگه کسی هست راهنماییم کنه بیزحمت که چجور ترک کنم

سلام، دوست گرامی مصرف خودسرانه این دارو به هیچ وجه توصیه نمیشود چون با گذشت زمان قطعا موجب بروز مشکلات جدی خواهد شد. توصیه میشود حتما با یک روانپزشک صحبت نمایید تا راهکار مناسب برای قطع مصرف اتخاذ گردد. از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

شاهرخ

باسلام
من هرشب 1/4 قرص زولپیدم میخورم و راحت میخوابم . هفته ای 5 شب ..اگه نخورم خوب نمیخوابم و تا صبح 100 بار بیدار میشم .. بنظرتون مشکل پیش میاد برام

سلام، دوست گرامی مصرف این دارو احتمال فراموشی و مرگ زودرس را ممکن است افزایش دهد. همچنین این دارو بدون نسخه پزشک نباید به هیچ عنوان بیش از دو هفته مصرف شود٬در غیر اینصورت باعث اعتیاد دارویی و وابستگی غیرقابل جبران میشود. توصیه میشود حتما تحت نظر رونپزشک قرار گیرید تا درمان مناسب برای مشکل اختلال خواب اتخاذ گردد.

باسلام و خداقوت
دستتون درد نکنه .
انقد ترسیدم دیگه اصلا سمتش نمیرم . اتفاقا دیشب بدون قرص خوابم برد ..به بدنم اجبار کردم که بدون قرص دیگه باید بخوابی ..
خدا خیرتون بده

سپاس از توجه تان دوست عزیز

مسعود

با سلام لتره من متوجه نشد زولپیدم و با الپرازولام بخوریم مشکل ساز یا نه تاثیری نداره الان یه ساعت قرص دستمه موندم بخوزم یا نه

به دلیل تشدید عوارض جانبی توصیه نمی شود. هردو دارو عوارض جانبی نزدیک به هم دارند

میلاد

باعرض سلام وخسته نباشید خدمت اساتید محترم عاجزانه تقاضای کمک دارم من ۷سالی هست آلپرازلام مصرف میکنم هرچقدر دوزشو کمتد میکنم بیشتر سرگیجه دارم الان که نصفه نیم رو میخورم به شدت سرگیجه دارم ولی یه نیم بخورم سرگیجم خوب میشه لطفا یه راهنمایی کنید بادوز دارو خوب نمیشم اینکارو کردم کارم به بیمارستان کشید فشاربالا عروق کف دست وپا اگه راه دیگه هست بگید تا ازشرش خلاص بشم ممنون وتشکر

سلام دوست عزیز
مصرف دارو به صورت خودسرانه به هیچ وجه توصیه نمی گردد زیرا نه تنها حین مصرف فرد دچار مشکلات جسمی خواهد شد بلکه در صورت تغییر دوز مصرفی و یا قطع دارو نیز به دلیل عدم بررسی لازم و تنظیم دوز لازم، فرد دچار مشکلاتی خواهد شد.
توصیه می شود حتما تحت نظر متخصص مغز و اعصاب قرار گیرید تا بررسی لازم صورت گیرد.
در صورت تمایل می توانید با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.
با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

Anonymous

امتیاز بینندگان:1 ستاره

Anonymous

امتیاز بینندگان:2 ستاره

محسن

باسلام آلپرزلام مدت خواب بیشترداره یازولپیدم باتشکر دکتربرام تجویز کرده

سلام دوست عزیز
بستگی به شرایط جسمی فرد، شدت اختلال و دوزهای تجویزی این دارو دارد.
بهتر است در این خصوص با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

زههره

سلام خسته نباشید،میخواستم بدوم آلپرازولام چاق میکند

سلام دوست عزیز
به طور کلی افزایش وزن جزو عوارض مستقیم مصرف این دارو نمی باشد. اما ممکن است واکنش بدن افراد با مصرف این دارو متفاوت باشد. از طرفی با ایجاد خواب، منجر به افزایش وزن گردد یعنی به صورت غیر مستقیم. چنانچه دچار ین حالت شدید توصیه می شود با پزشک معالچ خود مشورت نمایید تا در صورت تایید، راهکار مناسب اتخاذ شود. از قطع مصرف دارو و یا تغییر دوز به صورت خودسرانه پرهیز نمایید.

فردوس

با سلام و خسته نباشید،من تقریبا ۴ ساله که مصرف شربت متادون دارم روزی ۲۰cc,وگاهی هم به صورت خودسرانه کلونازپام مصرف دارم،مصرف متادون رو تا حدی گذاشتم کنار،الانم شب ها تا صبح بیدارم و خوابم نمیبره خواهش میکنم راهنماییم کنید چیکار بکنم ممنونم

سلام دوست عزیز
جهت بررسی این موضوع و ارائه اهکار مناسب، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد.
در صورت تمایل با مرکز شماره یک تهران، تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

Gharibe

سلام خسته نباشید برادرم حشیش مصرف میکنه وخوابش خیلی کم شده حتی با خوردن ۵ تا ۶ تا کلوناز پام ۲ خوابش نمیبره . میشه بگید چه قرصی مصرف کنه ؟؟؟

Last edited 5 months ago by Gharibe

سلام دوست عزیز
جهت تجویز دارو در این خصوص نیاز، به ویزیت و بررسی وی می باشد.
از طریق صفحه تماس با مراکز، با یکی از مراکز تهران تماس بگیرید و از دکتر قاسم زاده تایم ویزیت اخذ نمایید.

Gharibe

زولپیدم از کلونازپام ۲ قویتره .؟؟؟

سلام دوست عزیز
بستگی به دوز مصرف و نوع اختلال دارد.

محمدزاده

سلام من زولپیدم ۱۰والپروزولام خوردم یدونه از هرکدوم چند روزه سرم گردنم درد میکنه وپام ورم کرده وگرفته از این میتونه باشه؟

سلام دوست عزیز
جهت بررسی این موضوع نیاز به معاینه و ارزیابی طبی شما می باشد.
مواردی که ذکر کردید لزوما از عوارض معمول مصرف این داروها نمی باشد.
توصیه می شود با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

46
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x