خودپنداره چیست؟

خودپنداره

 

خود پنداره، به مجموعه ای از افکار، احساسات ونگرش هایی گفته می شود که هر کس درباره خودش در ذهن پرورش میدهد، یعنی آگاهی هر شخص از خودش به عنوان موجودی متمایز که قادر است فکر کند و وظایف و تکالیف خود را انجام دهد.

برخی از روانشناسان معتقدند ، اولین گام برای رشد خود پنداره این است که کودک قادر باشد بین خود وسایرین تفاوت بگذارد. فرایند تفاوت گذاری حدوداً از سنین 12-9 ماهگی آغاز شده و در 2 سالگی که کودک می تواند وجود خود را کاملاً مستقل از سایرین احساس کند،کامل میشود.
کودک در این سن به مفهومی از “من” و”تو” پی برده و می تواند معنای ” مالکیت” و “قلمرو شخصی” را درک کند.
در 3 سالگی که کودک قادر به صحبت کردن و برقراری ارتباط کلامی با دیگران میشود، می تواند با استفاده از واژگان شروع به توصیف خود کند.

تا 5 سالگی “خود پنداره” کودک محدود به شناخت جسمانی است. به تدریج وهم زمان با رشد عقلی،کودک می تواند بین جسم و روان خود تفاوت بگذارد و دریابد که هر فرد نه تنها به لحاظ ظاهر، بلکه به لحاظ افکار و احساسات نیز با دیگران متفاوت است.

کودک استدلال پذیر به نوجوان استدلال کننده تبدیل میشود.کودکی که نحوه استدلال کردن را کم کم از والدین واطرافیان خود می آموزد،یاد  میگیرد که خود نیز استدلال کند. او به مرور به روابط بین اشیاء وپدیده های مختلف پی برده ومی تواند افکار خود را سازماندهی کند.

هم زمان با آغاز سن مدرسه،کودکان  نحوه به کار بردن مفاهیمی چون زیبایی ، محبت و دوستی را می آموزند.حتی کم کم قادر به برچسب زدن به دوستان خود میشوند وآن ها را با القاب وعناوین مختلفی صدا می کنند.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *