خودارضایی (استمنا) و اطلاعات مهمی که کسی به شما نگفته

سرطان پروستات

خودارضایی در شرع

ابتدا بحث را با این نکته شروع می کنیم که خودارضایی در اسلام ممنوع و حرام است و از نظر شرعی هیچگاه توصیه نشده است. حتی در شرایطی که فرد امکان ازدواج نداشته باشد. و البته همیشه اینطور نیست که شرع و علم تجربی نتایج یکسان داشته باشند چون اطلاعات دانش تجربی با مطالعه و بررسی های تجربی ممکن است در طول زمان کاملا تغییر کند ولی توصیه های شرعی نسبتا ثابت می مانند.

اما شاید به همین دلیل است که اعتقادات غیر علمی و اشتباه زیادی هم بین مردم رایج است که خودارضایی باعث مشکلات جدی جسمی میشود.

افسانه‌های زیادی در مورد استمنا وجود دارد. اگر چه بسیاری از این موارد چندین بار اثبات شده‌اند که اشتباه اند اما به نظر می‌رسد که هنوز باور عمومی در برخی موارد زیر تغییر نکرده است.

اغلب ادعاهایی که در مورد استمنا میشوند توسط علم پشتیبانی نمی‌شوند.

افسانه های خودارضایی

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد خودارضایی باعث تاثیرات زیان‌آور زیر شود:

کوری و حتی کاهش بینایی

کف دست پرمو

ناتوانی جنسی

اختلال عملکرد جنسی

مشکلات نعوظ و سفت شدن آلت

انحنای آلت

تعداد اسپرم پایین

ناباروری

بیماری های روانی

ضعف جسمی

برخی از زوج‌ها نگران این هستند که اگر یکی از آن‌ها خود ارضایی کند پس ، رابطه آن‌ها باید خراب شده باشد؛ این هم یک افسانه است.

[divider]

خودارضایی عوارض

عوارض جانبی خود ارضایی

خودارضایی معمولا از نظر طبی ضرر چندانی ندارد.

ممکن است برخی افراد اگر خیلی خشن خودارضایی کنند دچار التهاب پوستی موقت شوند هستند اما التهاب معمولا در عرض چند روز التیام پیدا خواهد کرد .

اگر مردان در فواصل کوتاهی مرتبا خود ارضایی کنند، ممکن است دچار تورم خفیف آلت تناسلی به نام ادم آلت تناسلی شوند که این نوع ورم معمولا در عرض چند روز ناپدید می‌شود.

سایر عوارض جانبی بالقوه خودارضایی عبارتند از :

احساس گناه

برخی از افرادی که نگران هستند دچار تعارضات جدی خودارضایی با باورهای مذهبی، معنوی و یا فرهنگی می شوند و ممکن است احساس گناه کنند.

صحبت کردن در مورد احساس گناه با یک دوست، متخصص مراقبت‌های بهداشتی و یا درمانگر که در زمینه سلامت جنسی تخصص دارد ، ممکن است به فرد کمک کند تا احساس گناه یا شرمندگی را بهتر کنترل کند.

کاهش حساسیت جنسی

گاهی به دنبال خودارضایی مرد و زن در بستر دچار ناراحتی و درگیری می‌شوند و مشکلات ارتباطی جنسی پیدا می کنند.

 زیاده‌ روی بیش از حد در خودارضایی ممکن است

 منجر به کاهش حساسیت جنسی شود.

اگر مردان یک روش خودارضایی آسیب زننده داشته باشند که فشار زیادی به آلت آن‌ها وارد کند ممکن است احساس کاهش میل و حس جنسی داشته باشند.

تحریک پیشرفته تر، مانند استفاده از یک ویبراتور در حین رابطه جنسی، ممکن است برانگیختگی و عملکرد کلی جنسی را هم درمردان و هم زنان افزایش دهد.

زنانی که از ویبراتور در حین رابطه استفاده می‌کنند ، عملکرد جنسی و روانی بهتری را گزارش کرده‌اند در حالی که مردان بهبود عملکرد نعوظ را تجربه کرده‌اند.

اثرات خودارضایی

سرطان پروستات

در ارتباط با مساله سرطان پروستات هنوز معلوم نیست که آیا با استمنا خطر افزایش می‌یابد یا خطر سرطان پروستات کاهش می‌یابد. محققان باید قبل از رسیدن به یک نتیجه‌گیری جدی مطالعات بیشتری انجام دهند.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ نشان داد که مردانی که هر هفته بیش از پنج بار در طول دهه ۲۰ خود استمنا می‌کنند، یک سوم کم‌تر احتمال ابتلا به سرطان پروستات دارند.

محققان فکر می‌کنند که کاهش ریسک به این دلیل است که انزال مکرر ممکن است از ایجاد عوامل ایجاد کننده سرطان پروستات جلوگیری کند.

ارتباط مشابهی بین انزال مکرر و خطر پایین‌تر سرطان پروستات در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نیز کشف شد. محققان همچنین دریافتند که مردانی که حداقل ۲۱ بار در ماه انزال دارند در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

برعکس ، یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ نشان داد که فعالیت جنسی مکرر در طی دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی خطر سرطان پروستات را افزایش می دهد. پس در مجموع در مورد سرطان پروستات فعلا شواهد طبی ضد و نقیض است.

تداخل در زندگی روزمره

در موارد نادر، برخی از افراد ممکن است اعتیاد به خودارضایی داشته باشند که ممکن است:

 • باعث می‌شوند که این افراد کار، مدرسه یا رویداده‌ای مهم اجتماعی را از دست بدهند
 • یک کار روزانه مهم را قطع کنند
 • خودارضایی بر مسئولیت‌ها و روابط آن‌ها تاثیر بگذارد
 • به عنوان یک فرار از مسائل ارتباطی و یا جایگزینی برای تجربیات زندگی واقعی خودارضایی کنند
 • فردی که فکر می‌کند ممکن است بخاطر خودارضایی زندکی اش تحت تاثیر قرار گرفته ، باید با یک متخصص روانپزشکی صحبت کند.

یک پزشک یا مشاور روانشناس ممکن است درمان را برای مشخص کردن راه‌هایی که ممکن است رفتار جنسی افراد را مدیریت کند ، توصیه کند.

مشاور جنسی همچنین می‌تواند به استراتژی‌های مقابله برای استمنا بیش از حد کمک کند. برای یافتن یک درمانگر جنسی می توانید به صفحه تماس با ما جایروس مراجعه کنید.

[divider]

در مورد خود ارضایی بیشتر بخوانید:

خودارضایی و خطرات آن

راه های جلوگیری از خودارضایی کودکان

[divider]

نکات مثبت در مورد خودارضایی

استمناء دارای برخی مزایایی نیز برای سلامت جسمی و روانی است.

مطالعات اندکی در مورد مزایای استمناء وجود دارند، اما تحقیقات نشان می دهد که تحریک جنسی، از جمله تحریک با استمناء، می تواند:

کاهش استرس
آزاد سازی تنش
افزایش کیفیت خواب
افزایش تمرکز
بالا بردن خلق و خو
کاهش درد قاعدگی
کاهش درد بدن
بهبود عملکرد جنسی در برخی افراد

استمناء همچنین به عنوان یک استراتژی برای بهبود سلامت جنسی یا ترویج صمیمیت، کاهش حاملگی ناخواسته و جلوگیری از عفونت های انتقال یابنده از طریق جنسی (STI) و انتقال HIV شناخته می شود.

خودارضایی در برخی زنان مسن می تواند علائمی مانند خشکی واژن و کاهش درد در هنگام رابطه جنسی را کاهش دهد.

واقعیت این است که اکثر مردان استمناء می کنند. مردان در صورت تنها بودن، در رابطه بد بودن یا در یک رابطه عالی بودن ، بازهم استمناء می کنند. این فقط چیزی است که بیشتر انجام می دهند و هیچ ارتباطی با شرکایشان ندارد.

لوکوف می گوید استمناء در مردان تنها در مورد لذت جنسی نیست  برای بسیاری از مردان خودارضایی یک روش معمول برای از بین بردن استرس ، خالی کردن ذهن قبل از کار، و یا رفتن به خواب است.

[divider]

مشاوره ازدواج

استمناء ، مزایای رابطه جنسی واقعی را ندارد.

به نظر می رسد که همه ارگاسم ها به طور یکسان ایجاد نمی شوند.

مطالعه بعد از مطالعه نشان می دهد که مقاربت برای مردان دارای همه نوع منافعی است – برای فشار خون، سلامت قلب و پروستات، درد و بیشتر از اینها مفید است. شاید شما فکر می کنید استمناء نیز همین کار را می کند. اما این کار را نمی کند

چرا این تفاوت وجود دارد و چرا فقط این فواید در خود رابطه جنسی واقعی وجود دارد؟ کسی علتش را نمی داند!

[divider]

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

11 دیدگاه دربارهٔ «خودارضایی (استمنا) و اطلاعات مهمی که کسی به شما نگفته»

 1. سلام من ۱۳ سالمه دخترم و از کودکی خود ارضایی دارم و قدم رشد نمیکنه و رو ۱۴۷ قفله میخواستم بدونم رشد نکردن قدم ربطی به خود ارضایی دارع؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   تاکنون هیچ منبع علمی معتبری در این خصوص مطلبی ارائه نکرده است. بهتر است در این خصوص با پزشک متخصص تغذیه و ارتوپد مشورت نمایید.

 2. با سلام.خیلی ممنون از مطالب علمی و تخصصی شما.تو سایتهای مختلف ایرانی دلایل غیر علمی زیادی میارن به خاطر مسائل دینی که عوارض بسیار خطرناکی داره و … از ریزش مو بگیر تا اختلالات هورمونی.ایچ کدوم اش هم منبع تخصصی و علمی خارجی بزای اثبات حرفش نداره.خواستم یه سوال از شما که افرلد متخصص هستید بپرسم.آیا واقعا خود ارضایی یا در حالت کلی رابطه جنسی باعث میشه بدن اختلالات هورمونی داشته باشه؟و سوال مهم تر آیا باعث ریزش مو میشه؟چون من حدود ۱۲۰_۱۳۰ تا ریزش موی روزانه دارم در هنگام استحمام.یه مطالبی در مورد اینکه رابطه جنسی و یا خودارضایی باعث ترشح dht میشه که باعث ضعیف شدن فولیکول مو میشه درسته؟واقعا جواب این سوال خیلی برام مهمه.برخی میگن خودارضایی باعث افزایش خون رسانی و بهبود رشد مو میشه برخی میگن dht ازاد میکنه که مضره.کدومش علمیه؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   ریزش مو ارتباطی با خودارضایی نمی تواند داشته باشد. رابطه جنسی نیز موجب به هم خوردن هورمون ها و به اصطلاح موجب اختلال هورمون نمی گردد.

 3. ببخشید ولی چیزی که خدا گفته حرامه و برابر گناه کبیره شما میگی درسته ؟ عجیبه تازه اثبات علمی میکنی بدون هیچ منبعی ؟):

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز،
   در مقاله ای که مطالعه کرده اید تلاش شده باورهای غلط و سوالات رایج در این خصوص، پاسخ داده شود.

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   در برخی موارد با زمین خوردن و سوارکاری ممکن است آسیب ببینند .

 4. سلام خودارضایی مالشی شرید داشتم شلوار پام بود روسرمو وسط پام گذاشتم محکم فشار دادم بعد موقع ادراریه رگ خون دیدم ایا پرده بکارتم اسیب دیده از ناراحتی دارم میمیرم

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   خیر احتمالا بعد از پریود یا قبل از آن بوده و یا دلیل دیگری داشته با توجه به توضیحات شما مربوط به بکارت نمی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *