مهم ترین پیامدهای کم خوابی (بخش دوم)

خطرات کم خوابی
sleep0 - مهم ترین پیامدهای کم خوابی (بخش دوم)
خطرات کم خوابی

اگر سعی دارید حافظه خود را تقویت کنید، لازم است به اندازه کافی بخوابید. حوادثی در مغز به نام sharp wave ripples مسئول حفظ حافظه ست. این امواج اطلاعات یاد گرفته شده را از هیپوکامپ (hippocampus) به نئوکورتکس (neocortex) مغز انتقال می دهند، جایی که اطلاعات در حافظه طولانی مدت ذخیره می شوند. این مرحله در عمیق ترین دوره خواب اتفاق می افتد.

  • کم خوابی باعث افزایش وزن می شود.

در مورد وزن بدن به نظر می رسد که زمانی که می خوابید، وزن از دست می دهید. کم خوابی باعث افزایش اشتها و میزان گرسنگی و احتمالا چاقی می شود. طبق بررسی های انجام شده افرادی که کمتر از ساعت در شب می خوابند، 30 درصد بیش از دیگران در معرض چاقی هستند.

نوعی ارتباط بین خواب و پپتیدها (appetite) وجود دارد که تنظیم کننده اشتها هستند. گرلین گرسنگی را تحریک می کند و لپتین سیگنال های مغزی را خنثی می کند و اشتها را کاهش می دهد. کم خوابی باعث کاهش لپتین و افزایش گرلین می شود.

 

شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

  ویزیت متخصص اختلالات خواب و تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

کم خوابی نه تنها باعث تحریک اشتها می شود، بلکه تمایل بدن به خوردن چربی ها را نیز افزایش می دهد. بنابراین خواب منظم و کافی یکی از عوامل موثر برای کاهش وزن است.

  • کم خوابی خطر مرگ را افزایش می دهد.

بررسی ها نشان داده اند، افرادی که شب ها 6 ساعت یا کمتر می خوابند، بیشتر در معرض خطر مرگ ناگهانی هستند که ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است.

  • کم خوابی قدرت درک و قضاوت را نیز کاهش می دهد.

کم خوابی بر روی قضاوت ها و افکار ما نسبت به رویدادها تاثیر می گذارد. علت این مسئله این است که نمی توانیم موقعیت ها را به درستی ارزیابی کرده و یا عملکرد عاقلانه داشته باشیم.

متخصصین معتقدند کم خوابی بر روی تمام عملکردها و افکار شما تاثیر می گذارد و اگر فکر می کنید با وجود کم خوابی همچنان عملکرد خوبی دارید، بهتر است بدانید کاملا در اشتباه هستید.

مشکل دیگر این است که افرادی که در طول شب تنها 6 ساعت می خوابند، کم کم به این کم خوابی عادت کرده و بدن آنها با این وضعیت هماهنگ می شود. اما این هماهنگی به معنای عملکرد درست نیست. این افراد در تست های هوش و عملکردهای ذهنی به خوبی عمل نمی کنند. به این ترتیب این بی خوابی مزمن ادامه پیدا کرده و علاوه بر تاثیری که بر روی ذهن و حافظه دارد، بر روی اندام های داخلی، به ویژه قلب و مغز تاثیر می گذارد.

برای خواندن بخش اول این مقاله اینجا کلیک کنید.

 

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - مهم ترین پیامدهای کم خوابی (بخش دوم)

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است
شماره تماس های نوبت گیری سریع
به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

واحد انجام تست خواب 02122639401

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122636863

واحد مشاوره و روانشناسی  22648627_021

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166038295

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

error: