مهم ترین پیامدهای کم خوابی (بخش دوم)

مهم ترین خطرات کم خوابی
خطرات کم خوابی
  • خواب آلودگی باعث فراموش می شود.

اگر سعی دارید حافظه خود را تقویت کنید، لازم است به اندازه کافی بخوابید. حوادثی در مغز به نام sharp wave ripples مسئول حفظ حافظه ست. این امواج اطلاعات یاد گرفته شده را از هیپوکامپ (hippocampus) به نئوکورتکس (neocortex) مغز انتقال می دهند، جایی که اطلاعات در حافظه طولانی مدت ذخیره می شوند. این مرحله در عمیق ترین دوره خواب اتفاق می افتد.

  • کم خوابی باعث افزایش وزن می شود.

در مورد وزن بدن به نظر می رسد که زمانی که می خوابید، وزن از دست می دهید. کم خوابی باعث افزایش اشتها و میزان گرسنگی و احتمالا چاقی می شود. طبق بررسی های انجام شده افرادی که کمتر از ساعت در شب می خوابند، 30 درصد بیش از دیگران در معرض چاقی هستند.

نوعی ارتباط بین خواب و پپتیدها (appetite) وجود دارد که تنظیم کننده اشتها هستند. گرلین گرسنگی را تحریک می کند و لپتین سیگنال های مغزی را خنثی می کند و اشتها را کاهش می دهد. کم خوابی باعث کاهش لپتین و افزایش گرلین می شود.

کم خوابی نه تنها باعث تحریک اشتها می شود، بلکه تمایل بدن به خوردن چربی ها را نیز افزایش می دهد. بنابراین خواب منظم و کافی یکی از عوامل موثر برای کاهش وزن است.

  • کم خوابی خطر مرگ را افزایش می دهد.

بررسی ها نشان داده اند، افرادی که شب ها 6 ساعت یا کمتر می خوابند، بیشتر در معرض خطر مرگ ناگهانی هستند که ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است.

  • کم خوابی قدرت درک و قضاوت را نیز کاهش می دهد.

کم خوابی بر روی قضاوت ها و افکار ما نسبت به رویدادها تاثیر می گذارد. علت این مسئله این است که نمی توانیم موقعیت ها را به درستی ارزیابی کرده و یا عملکرد عاقلانه داشته باشیم.

متخصصین معتقدند کم خوابی بر روی تمام عملکردها و افکار شما تاثیر می گذارد و اگر فکر می کنید با وجود کم خوابی همچنان عملکرد خوبی دارید، بهتر است بدانید کاملا در اشتباه هستید.

مشکل دیگر این است که افرادی که در طول شب تنها 6 ساعت می خوابند، کم کم به این کم خوابی عادت کرده و بدن آنها با این وضعیت هماهنگ می شود. اما این هماهنگی به معنای عملکرد درست نیست. این افراد در تست های هوش و عملکردهای ذهنی به خوبی عمل نمی کنند. به این ترتیب این بی خوابی مزمن ادامه پیدا کرده و علاوه بر تاثیری که بر روی ذهن و حافظه دارد، بر روی اندام های داخلی، به ویژه قلب و مغز تاثیر می گذارد.

برای خواندن بخش اول این مقاله اینجا کلیک کنید.

 

[button color=”blue” size=”medium” link=” https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/10-results-sleep-loss#1″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]

نگارنده: سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)