تفاوت دختران و پسران در دوران بلوغ از لحاظ مشکلات روان

 

تحقیقات نشان داده است که سطح جریان خون مغز در پسران و دختران در دوران بلوغ متفاوت می باشد.

سطح جریان خون مغز در زنان افزایش و در مردان کاهش می یابد .

 

پژوهشگران می گویند یافته های آنها سرنخی برای به حساسیت خاص جنس متفاوت ( زن یا مرد) به اختلالات روانی مانند : افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی می باشد .

 

 نوجوانی

محققان به سرپرستی دکتر تئودور استارت ویت از دانشکده پرلمن پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا، تحقیقات خود را در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ( PNAS ) منتشرکردند.

آنها توضیح می دهند که در زمان سن بلوغ در دوران نوجوانی تغییرات بسیاری در بدن و مغز رخ میدهد و مطالعات دیگر نشان داده است که این دوره با تفاوت های جنسی روبرو است.

در حالی که مطالعات قبلی نشان داده اند که جریان خون مغزی ( CBF ) در دوران کودکی کاهش می یابد ولی اثرات بلوغ در فیزیولوژی مغز از جمله CBF به خوبی مورد مطالعه واقع نشده است.

 

دکتر ستارت ویت می گوید:

” ما می دانیم که زنان بزرگسال جریان خونشان بالاتر از مردان است اما این روشن نیست که این تفاوت از کی آغاز میشود بنابراین ما فرض می کنیم که این شکاف بین زنان و مردان در دوران نوجوانی آغاز و همزمان با بلوغ شکل می گیرد “.

برای بررسی بیشتر ، او و تیم وی برچسب چرخش خون بر روی مغز بیش از 900 نفر از نوجوانان بین سنین 8 تا 22 ساله MRI انجام دادند.
یافته ها نشان داد که CBF بین پسران و دختران متفاوت بوده و خطر اضطراب در زنان بالاتر از مردان با این مساله ارتباط دارد و در سن 16 سالگی ، CBF در مرد رو به کاهش و در حالی که CBF در زن افزایش یافته است.

با پایان دوران نوجوانی ، CBF زنان به طور قابل توجهی بالاتر از مردان بوده و این اختلاف در مناطقی از مغز که در رفتارهای اجتماعی و تنظیم احساسات مانند: قشر orbitofrontal است برجسته بود.

 

منبع :

Medicalnewstoday


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *