تکنیک های مقابله با استرس برای کمک به دانش آموزان

استرس  امتحان

بسیاری از دانش آموزان قبل از امتحان های خود گونه های مختلف استرس را تجربه کرده اند، اما دانش آموزان با استرس امتحان زمان سختی را پشت سر می گذارند. بروز علائم فیزیکی تمرکز بر روی امتحان را سخت می کند و ناراحتی های عاطفی نیز می تواند بر روی عملکرد وی تاثیر بگذارد که در این مواقع دانش آموز باید با مشاور مدرسه صحبت کند.

آشنا ساختن دانش آموزان با استرس امتحان

سوال این است که مشاور مدرسه چگونه می تواند در دانش آموز برای مقابله با استرس امتحان کمک کند؟ آشنا کردن دانش آموزان با استرس امتحان مسئله ی بسیار مهمی است که مشاور در مدرسه باید توانایی انجام این کار را داشته باشد. این آشنایی از طریق کلاس های  آموزشی انجام می شود. استرس امتحان باعث ایجاد احساس ترس در دانش آموز می شود و حتی ممکن است وی ترس از درخواست کمک داشته باشد.

مشاور برای دانش آموزان توضیح می دهد که استرس امتحان نوعی استرس عملکرد می باشد و علائم فیزیکی به دنبال دارد، سردرد، دلشوره، عرق کردن کف دستها و احساس لرزش برخی از این علائم فیزیکی می باشند. در این مواقع افکار بسیاری وارد ذهن دانش آموز می شود، از جمله اینکه ” اگر نتوانم به سولات پاسخ بدهم چه اتفاقی می افتد؟” و یا “اگر در امتحان قبول نشوم چه می شود؟” حتی برخی دانش آموزان تا قبل امتحان کاملا آماده و با اعتماد به نفس هستند، اما در هنگام شروع امتحان چیزی به خاطر نمی آورند.

آشنا کردن دانش آموزان با استرس امتحان یکی از روش هایی است که برای مقابله با این استرس ها موثر می باشد. این امر به دانش آموزانی که دچار استرس شده اند، کمک می کند به راحتی درخواست کمک کنند، علاوه بر این از انتقال استرس به دانش آموزان دیگر نیز جلوگیری می کند، به ویژه اگر تکنیک های مقابله با استرس و روش های درست مطالعه آموزش داده شده باشند.

آموزش تکنیک های مدیریت استرس

اغلب دانش آموزانی که دچار استرس می شوند، تکنیک های مدیریت استرس را نمی دانند که این تکنیک ها در مدرسه و توسط مشاور آموزش داده می شود. تکنیک های خوب مدیریت استرس عبارتند از روش صحیح نفس کشیدن، استفاده از افکار و الفاظ مثبت در مورد خود شخص و دیگر روش های مدیتیشن.

استفاده از الفاظ مثبت به دو روش آموزش داده می شود: اول اینکه دانش آموز می تواند در حالیکه به مسائل شجاعانه و تشویق آمیز فکر می کند، وارد محل آزمون شود. به عنوان مثال می تواند با خود بگوید ” من کاملا آماده هستم و به اندازه ی کافی مطالعه کرده ام بنابراین امتحان خوبی خواهم داشت.” به هرحال این افکار نگرانی های ذهن دانش آموز را از بین نمی برد، بلکه پاسخی است در مقابل فکر اینکه نتیجه ی امتحان چه می شود. به عنوان مثال این تفکر که ” اگر من پاسخ به سوالات را ندانم، چه اتفاقی می افتد ؟” به این شکل تغییر می کند که ” اگر من پاسخ به سوالات را بدانم چه اتفاقی می افتد؟” این گونه فکر کردن میزان افکار منفی را کاهش می دهد.

ا سترس امتحان

در هر تکنیکی تمرین کردن آن بسیار مهم است. دانش آموزان باید این تکنیک ها را قبل از آزمون تمرین کنند، طوریکه در موقعیت های استرس زا با استفاده از آنها احساس اعتماد به نفس داشته باشند.

آموزش تکنیک های مطالعه

یادگیری تکنیک ها و مهارت های مطالعه ی موثر می تواند میزان اعتماد به نفس دانش آموز را افزایش دهد. اولین چیزی که می توان آموزش داد این است که به دانش آموز القا شود که کاملا آماده است. برای احساس آمادگی، دانش آموز می تواند یادداشت هایی را آماده کرده و به طور منظم آنها را مرور کند، تکالیف مربوط به درس را کامل انجام دهد و در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با مفاهیم درس حتما با معلم درمیان گذاشته شود.

در زمان نزدیکی شدن به امتحان دانش آموزان نیاز به یک برنامه ریزی دارند، به این معنا که باید برنامه ای برای هر روز درس خواندن در یک مدت کوتاه و در یک مکان داشته باشند. مطالعه در زمان های کوتاه و مکرر موثرتر از جلسات طولانی مطالعه می باشد. تعیین یک مکان خاص برای درس خواندن مغز را عادت می دهد و با قرار گرفتن فرد در این مکان به مغز القا می شود که دوباره زمان مطالعه و درس خواندن شده است و به این شکل حواس فرد نیز کمتر پرت می شود.

در زمان مطالعه، بهتر است دانش آموز تکنیک هایی را تمرین کند که به جذب اطلاعات بیشتر کمک می کند. این تکنیک ها عبارتند از بازنویسی یادداشت ها، روش های درست حفظ کردن و تقویت هوش و حافظه از راه قیاس منطقی، استفاده از کارت های حاوی مطالب و یا آزمون های تمرینی.

حفظ اصول

برای اینکه مشاوران بدانند که چگونه به دانش آموزان در مقابل استرس امتحان کمک کنند، حفظ یک سری اصول موثر می باشد. این اصول عبارتند از داشتن تغذیه و خواب کافی برای انجام بهتر عملکرد. زمانی که استرس دانش آموز خارج از کنترل است، باید قابل تشخیص توسط مشاوران باشد.

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *