سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

تمریناتی جهت بهبود روخوانی کودکان

Education at home with parents. Reading book.

تمریناتی جهت بهبود روخوانی کودکان

Word Fluency Exercises for Learning Differences

تسلط بر کلمات، اساسی ترین ضرورت روخوانی است که در کودکان با تواناییهای یادگیری متفاوت، متغییر است. چنانچه این توانایی در کودکان پرورش داده نشود و آنها نتوانند “روان خوانی” کنند، به مرور زمان از انگیزه شان برای یادگیری و روخوانی کاسته می شود. خوشبختانه، ابزار و تمریناتی جهت کمک به والدین کودکان دارای اختلال یادگیری طراحی شده است تا اعتماد به نفس و تسلط فرزند خود را بالا ببرند.

در زیر تعدادی از این تمرینات معرفی می شوند:

 تکرار کردن

یکی از بهترین و در عین حال ساده ترین برای بهبود روخوانی “تکرار کردن”  است. متنهایی را برای کودک خود انتخاب کنبد و آنها را با هم بارها و بارها بخوانید. اولین متن نباید سخت باشد. برای بالا بردن اعتماد به نفس فرزند از متنی استفاده کنید که او با موضوع آن آشنایی دارد و برایش جذاب است. سپس، آهسته آهسته به سختی متون بیفزایید و فرزند خود را به چالش بکشید.

جفت خوانی

در این تمرین متن مورد نظر را مادر و یا پدر بلند بلند می خواند و کودک او را همراهی می کند. این کار تا زمانی ادامه پیدا می کند که از توانایی کودک در تک خوانی مطمئن شوید. سپس می گذارید که او به تنهایی ادامه دهد و شما فقط گوش می کنید. هر کجا که لغت سختی بود به او در خواندنش کمک می کنید. با متون آسان شروع و سپس به متون سخت تر را اضافه کنید.

گروه خوانی 

گروه خوانی و یا خواندن تئاتر گونه یکی از موثرترین روشهای گروهی است که در آن گروهی از کودکان متنی را با هم بلند می خوانند. کودکان با شنیدن صدای یکدیگر نحوه خواندن صحیح لغات را یاد می گیرند و استرس ناشی از تک خوانی را نیز ندارند.

 

تسلط بر روخوانی نیاز به زمان و صبر دارد. با در نظر گرفتن سطح سواد کودک متون را انتخاب کرده و با آرامش تمرین کنید.

[divider]

نگارنده: شیرین قلی زاده

کلنیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

 

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: