تفاوت بین میگرن و سردرد تنشی

تفاوت بین میگرن و سردرد تنشی

تفاوت های میگرن و سردرد تنشی عبارتند از:

  • میگرن و سردرد تنشی، هر دو باعث درد قابل توجه ایی می شوند. با این حال، شدت درد میگرن بسیار بیشتر از  سردرد تنشی است.
  • سردرد تنشی ممکن است در برخی افراد به یک بیماری مزمن تبدیل شود اما میگرن تقریبا همیشه یک بیماری مزمن و حتی در برخی موارد ارثی است.
  • میگرن و سردرد تنشی باعث حساسیت به نور و  صدا می شوند اما میگرن اغلب دارای سایر علائم فیزیکی مانند تهوع و استفراغ و یا حتی فلج موقت است.
  • سردردهای میگرنی از اطراف چشم و یا  یک طرف سر شروع شده و در کل سر پخش می شوند. سردرد تنشی از پشت سر شروع شده و سپس به جلوی سر گسترش پیدا می کند.
  • میگرن درد ضربان دار عمیق و سردرد تنشی بیشتر شبیه یک درد تحت فشار است.
  • هر دو درد تکرار شونده هستند و حتی ممکن است براساس یک الگوی خاص، در یک زمان خاص هر روز رخ دهند. با این حال، در اغلب موارد میگرن دارای پش درآمدی است که آن را “آئورا” می نامند. این پیش درآمدها ممکن است سوزن سوزن شدن و بی حسی صورت ، سوزن سوزن شدن دست، دیدن چراغ های روشن چشمک زن ، یک طعم عجیب و غریب و یا بو چند دقیقه قبل از شروع میگرن باشند.
  • فلج ناقص در یک طرف بدن، فلج عضلات چشم و یا از دست دادن هماهنگی از دیگر علائم بارز میگرن هستند که باعث تمایز قابل توجه بین میگرن و سردرد تنشی هستند.
  • سردرد تنشی اغلب به دلیل استرس، آسیب دیدگی، مصرف برخی داروها یا گرسنگی ایجاد می شود. اما سردرد میگرنی اغلب در نتیجه یک واکنش متفاوت به تغییرات هورمونی رخ می دهد.
  • تفاوت دیگر میگرن و سردرد تنشی این است که اغلب اوقات پس از فروکش کردن شرایط استرس زا سردردهای میگرنی شروع می شود.

 

  • در برخی موارد احساس بیماران به درد میگرن و سردرد تنشی، دردی بی پایان است. سردردهای میگرنی برای چندین روز متوالی ثابت و ناتوان کننده هستند. سردرد تنشی نیز طولانی و ناراحت کننده است اما ناتوان کننده نیست.

 

نگارنده: شیرین قلی زاده

مریم عبداللهی

مریم عبدالهی 

روانشناس 

درمانگر سردردهای میگرنی با روش غیر دارویی

[divider]

 

کلنیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت بین میگرن و سردرد تنشی»

  1. درود فراوان
    نوشتار بسیار مفید و پرباری است که به جای بسیار ژرفی نگاه می کند. پیشتر من سالها با برداشت اشتباه این دو از یکدیگر با درمان میگرن از بی فرجامی درمانها بستوه بوده ام و می دانم این پندهای مهم در یافتن بیماری چقدر با ارزش است. دست شما درد نکند و سپاس بیکران.
    زیباتر و درخورتر می بود اگر نوشتار را ویرایشی دوباره بفرمایید. نیاوردن فعل ها به پنهان بودن آنها در معنی از بار نوشتار کم می کند. گاهی باید هنگام خواندن فکر کرد تا دریافت کدام رخداد نشانگان کدام بیماری است. (و اینکه از این خرده گیری اگر نابجاست و به شما گران آمد پوزش می خواهم و اگر خوش ٬ بکام!)
    باز هم سپاس فراوان

    1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

      ممنون از دقت شما ، حتما اصلاح خواهد شد.
      با سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *