تشنج چیست|صرع چیست|تشنج چیست و چه تفاوتی با صرع دارد؟

تفاوت تشنج و صرع

تشنج

تشنج چیست و چه فرقی با صرع دارد؟

صرع در واقع نام یک بیماری ست که با حملات مکرر تشنج شناخته میشود. در واقع فرد مبتلا به صرع حملات متعددی از تشنج را بصورت افت گذرای هوشیاری تجربه میکند. تشنج خود انواع مختلفی دارد و ممکن است کوچک و محدود به قسمتی از بدن و یا بزرگ و عمومی بوده و کل بدن را درگیر کند. تشنج به خودی خود یک بیماری تلقی نمیگردد. بلکه تشنج یک علامت است. مثل تب که صرفا علامت بوده و به خودی خود بیماری تلقی نمیگردد. به این ترتیب تشنج ممکن است علامتی از اختلالات قند خون یا الکترولیتهای بدن بوده و یا علامتی از نارسایی کبدی یا کلیوی باشد. گاهی هم تشنج دراثر مصرف برخی داروها یا مواد دارویی غیرمجاز و یا بیخوابی یا گرسنگی مفرط ایجاد میشود. به همین دلیل وقتی فردی برای اولین بار دچار تشنج میشود باید دنبال علت این تشنج گشت. به این ترتیب شرح حال بیمار که در چه زمان و شرایطی و به دنبال مصرف چه ماده یا دارویی دچار تشنج شده و نیز سابقه ابتلای فرد به هرگونه بیماری برای پزشک بسیار مهم است. معمولا پزشک در بررسی فرد مراجعه کننده با یکبار تشنج و بدون هیچ سابقه قبلی، بعد از گرفتن شرح حال دارویی و بیماری نیاز به یک سری بررسی های ازمایشگاهی و تصویربرداری از مغز دارد. در صورتیکه همه این بررسی ها طبیعی باشند و بیمار معاینه کاملا طبیعی و نوار مغز طبیعی داشته باشد گاهی ممکن است حتی به داروی ضد تشنج هم نیاز نباشد که این تصمیم گیری بر عهده پزشک متخصص بیماریهای مغز و اعصاب است. اما درصورتیکه بیمار بیش از یکبار دچار تشنجی شود که ناشی از مصرف داروی خاص یا یک بیماری زمینه ای مثل نارسایی کبدی یا کلیوی نباشد؛ در واقع به بیماری صرع مبتلا بوده و به درمان دراز مدت با داروهای ضدتشنج نیاز خواهد داشت.

در مواجهه با فرد دچار تشنج چه باید کرد؟

وقتی با فردی مواجه میشوید که مقابل چشمان شما دچار تشنج شده چه میکنید؟‌ تا بحال با این صحنه مواجه شده اید؟ ایا چیزی در مورد اهمیت باز کردن دهان بیمار در حین حمله شنیده اید؟‌ ایا باید به زور و با تلاش فراوان و استفاده از ابزار مختلف از جمله قاشق یا وسیله ای مشابه، دهان بیمار مبتلا به تشنج را باز کرد؟
به راستی در مواجهه با فردی که بطور ناگهانی هوشیاری خود را از دست داده و بطور غیرارادی اندامهایش را حرکت میدهد و دهانش قفل شده و باز نمیشود چه کار میکنید؟
اولین کار حفظ خونسردی خودتان است. آرام باشید و به ذهنتان فرصت دهید تا با تمرکز و ارامش، اوضاع را کنترل کند. در صورت امکان و وجود فضای مناسب بیمار را بخوابانید و سر بیمار را به یکطرف بچرخانید تا در صورت وجود ترشحات بزاقی یا کف الود در دهان بیمار، این ترشحات به سمت خارج حرکت کرده و وارد مجاری تنفسی بیمار نشوند. معمولا حین تشنج، دهان بیمار قفل شده و همین موضوع منجر به گاز گرفتن زبان بیمار هم میشود ولی تلاش برای باز کردن دهان بیمار کاری بیهوده بوده و صرفا باعث اسیب بیشتر به دهان و حتی دندانهای بیمار میشود. به همین دلیل این تصور که باید در هنگام تشنج دهان بیمار را با وسیله ای مثل قاشق و به زور باز کرد، غلط بوده و هیچ جایگاه علمی ندارد. تصور غلط دیگر که از گذشته برای باز کردن دهان بیمار حین تشنج وجود داشته کمک به تنفس بیمار حین تشنج است. اما باید دانست که با توجه به اینکه راه اصلی تنفس افراد از طریق بینی میباشد و دهان راه فرعی تنفسی است، حتی بسته شدن کامل دهان هم نمیتواند باعث ایجاد خطر برای بیمار شود.


اگر بیمار در موقعیتی خطرناک مثل لبه پرتگاه یا هر گونه بلندی است سعی کنید او را به کمی دورتر از لبه که خطر سقوط دارد، حرکت دهید. اگر وسایل تیز و برنده در اطراف بیمار است، سعی کنید این وسایل را از بیمار دور کنید.
هیچ لزومی برای گرفتن محکم دست و پای بیمار و ممانعت از حرکت اندامهای بیمار حین تشنج وجود نداشته و این کار باعث اسیبهای جدی به استخوانها و مفاصل بیمار میشود. پس سعی نکنید که حرکات بیمار را مهار کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که بیمار را بخوابانید و سرش را به یکطرف بچرخانید و صبر کنید تا حرکات تشنجی بیمار تمام شود. معمولا این حرکات ۲ تا ۳ دقیقه طول کشیده و پس از ان بیمار شل میشود. ممکن است بیمار پس از حمله تشنجی تا مدتی گیج و خواب الود باشد. مانع خواب بیمار نشوید. بگذارید بیمار در محیطی ارام و ساکت استراحت نماید.
توجه داشته باشید که در صورتیکه حرکات تشنجی بیمار بیش از ۵ دقیقه طول کشید از اورژانس ۱۱۵ کمک بخواهید.

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

[toggle title=”تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله” state=”open” ]

دکتر فردوس نظری

متخصص مغز، اعصاب و عضلات[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *