تاثیر ورزش بر حافظه

تصویر ورزشی

آیا علاوه بر حفظ وزن متعادل یا سلامت جسمی برای ورزش کردن به انگیزه بیشتری نیاز دارید ؟ بررسی های بی شماری نشان داده اند که ورزش کردن منظم بهترین راه برای محافظت از مغز در مقابل خطرات ناشی از زوال عقل می باشد. به علاوه فعالیت بدنی عملکرد شناختی و میزان خلاقیت را در طول عمر بهبود می بخشد و خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.

بیش از یک دهه در مورد قدرت ورزش های ایروبیک مطالعه کردم. این ورزش ها از طریق تولید نورون های جدید حجم ماده خاکستری مغز را افزایش می دهند و اتصال بهینه مغز را تحریک می کنند. مقاله عجیب دیگری که خواندم این بود که ورزش اندازه مغز را افزایش می دهد و با بالا رفتن سن خطر ابتلا به زوال مغز و آلزایمر را کاهش می دهد.

در اوت 2016 مقاله مربوط به تحقیق “فعالیت فیزیکی، حجم مغز و خطر زوال مغز: بررسی فرامینگهام” در مجلات پیری شناسی منتشر شد. محققان در دانشگاه کالیفرنیا از این تحقیق برای ارزیابی چگونگی تاثیرات فعالیت جسمی بر روی اندازه مغز و خطر بروز آلزایمر استفاده کردند.

محققان به وجود نوعی ارتباط قوی بین کم تحرکی و خطر بالای بروز زوال عقل در افراد مسن پی بردند. این یافته ها نشان می دهند که ورزش و فعالیت منظم برای افراد مسن منجر به بالا رفتن حجم مغز شده و خطر بروز زوال عقل را کاهش می دهد.

به علاوه محققان دریافتند که ورزش کردن منظم اندازه هیپوکامپ را افزایش می دهد. هیپوکامپ بخشی از مغز است که به شدت با یادگیری و حافظه در ارتباط است. اثرات محافظت نورونی فعالیت فیزیکی متوسط در مقابل زوال عقل در افراد بالای 75 سال بسیار قوی بود. بررسی های دیگر نشان داده اند که ورزش کردن در هر مرحله ای از زندگی بر روی مغز اثرات مثبت دارد.

نتیجه اینکه ورزش کردن مهم ترین عامل برای رسیدن به عقل سالم در بدن سالم می باشد.

هزاران سال پیش نیز یونانیان باستان به مردم، به ویژه سیاستمداران خود، توصیه می کردند برای باهوش تر شدن باید ورزش کنند.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/blog/the-athletes-way/201608/the-neuropotective-powers-exercise-should-

motivate-you

افزایش عملکرد ذهنی با انجام روش غیردارویی نوروفیدبک در تمامی شعبات تهران ، کرج و سایر نمایندگی های آلومینا

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *