سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

تاثیر مثبت ویتامین ب در درمان مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده MS

images-18

محتوای صفحه (قابل کلیک)

در مطالعه ای تاثیر ویتامین ب ، بیوتن،  بر روی بیماران مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده سنجیده شده است.

در این مطالعه نوعی فرآورده کانسنتره شده بیوتن به مدت 9 ماه به بیماران ام اس پیشرونده داده شده ، و به عده ای دیگر از این بیماران دارو نما داده شد.

بعد از 9 و 12 ماه دو گروه بیماران ام اس در یافت کننده بیوتن و در یافت کننده دارو نما از نظر عملکرد مورد بررسی قرار گرفتند.

گروه دریافت کننده بیوتن وضعیت بهتری نسبت به گروه دوم داشتند.

همه می دانیم که درمان های فعلی در ام اس پیشرونده جایگاه و تاثیری ندارد ، بنابراین پیدا کردن درمان و عامل بهتر کننده عملکرد این بیماران حایز اهمیت است.

ویتامین بیوتن به عنوان کو فاکتور آنزیم دکربوکسیلاز فعالیت می کند. فعالیت این آ نزیم موجب افزایش متابولیسم چربی می شود،  و متعاقب آن افزایش روند مییلینیزاسیون است.

در ضمن فعالیت این آنزیم موجب تولید انرژی می شود و از خستگی پذیری جلوگیری می کند که در ام اس پیشرونده یکی از علل افت فعالیت و کارکرد  است.

در این مطالعه 154 بیمار مبتلا به ام اس پیشرونده وارد بررسی شدند و به صورت تصادفی با آنها دارو نما و ویتامین بدون رنگ و بدون بو داده شد . بعد از حدود 9 تا 12 ماه عملکرد این دو گروه بررسی شد و در گروه اول میزان عملکرد و افت عملکرد نسبتا ثابت مانده است و در 44 در صد این گروه یک نمره تا نیم نمره از معیار عملکردEDSS کم شده است  و وضعیت عملکرد بهتر شده اند.

images-17

در ضمن در طول این 9 تا 12 ماه در 4.2 درصد از بیماران دریافت کننده مکمل بیماری ام اس پیشرفت کرده است و در گروه دریافت کننده دارو نما 13 درصد پیشرفت بیماری مشاهده شده است.

در هر دو گروه ریسک عفونت برابر  است و درمان تاثیری بر شانس عفونت ندارد.

در گروه دریافت کننده دارو نما تعداد حمله ام اس ، مشکلات گوارشی، مشکلات عصبی عضلانی دو برابر بیشتر از گروه دریافت کننده بیوتن است.

منبع بیوتن در غذا ها شامل حبوبات و جگر و برگ سبز عده ای از سبزیجات است ولی هیچ کدام منبع غنی بیوتن محسوب نمی شود.

در مکمل ها ی مرسوم معمولا دوز بیوتن 30 تا 100 میکرو گرم است.

2015-05-16-12-12-51--1927609400

. دوز مورد استفاده در این مطالعه 3000  تا 1000میکرو گرم بود، توصیه شده که افراد باردار و یا کسانی که تصمیم به بارداری دارند این مکمل رادر یافت نکنند.

از آنجا که درمان اختصاصی برای ام اس پیشرونده وجود ندارد استفاده از این مکمل و کار تحقیقاتی بیشتری روی این مقوله به نظر مفید می باشد.

[divider]

image-c305e5f4a4587ded66a610429c9fff3edc0ff589e95c30ecdc5497b4dbf2d960-V

دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: