تاثیر مثبت ویتامین ب در درمان مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده MS

images-18

در مطالعه ای تاثیر ویتامین ب ، بیوتن،  بر روی بیماران مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده سنجیده شده است.

در این مطالعه نوعی فرآورده کانسنتره شده بیوتن به مدت 9 ماه به بیماران ام اس پیشرونده داده شده ، و به عده ای دیگر از این بیماران دارو نما داده شد.

بعد از 9 و 12 ماه دو گروه بیماران ام اس در یافت کننده بیوتن و در یافت کننده دارو نما از نظر عملکرد مورد بررسی قرار گرفتند.

گروه دریافت کننده بیوتن وضعیت بهتری نسبت به گروه دوم داشتند.

همه می دانیم که درمان های فعلی در ام اس پیشرونده جایگاه و تاثیری ندارد ، بنابراین پیدا کردن درمان و عامل بهتر کننده عملکرد این بیماران حایز اهمیت است.

ویتامین بیوتن به عنوان کو فاکتور آنزیم دکربوکسیلاز فعالیت می کند. فعالیت این آ نزیم موجب افزایش متابولیسم چربی می شود،  و متعاقب آن افزایش روند مییلینیزاسیون است.

در ضمن فعالیت این آنزیم موجب تولید انرژی می شود و از خستگی پذیری جلوگیری می کند که در ام اس پیشرونده یکی از علل افت فعالیت و کارکرد  است.

در این مطالعه 154 بیمار مبتلا به ام اس پیشرونده وارد بررسی شدند و به صورت تصادفی با آنها دارو نما و ویتامین بدون رنگ و بدون بو داده شد . بعد از حدود 9 تا 12 ماه عملکرد این دو گروه بررسی شد و در گروه اول میزان عملکرد و افت عملکرد نسبتا ثابت مانده است و در 44 در صد این گروه یک نمره تا نیم نمره از معیار عملکردEDSS کم شده است  و وضعیت عملکرد بهتر شده اند.

images-17

در ضمن در طول این 9 تا 12 ماه در 4.2 درصد از بیماران دریافت کننده مکمل بیماری ام اس پیشرفت کرده است و در گروه دریافت کننده دارو نما 13 درصد پیشرفت بیماری مشاهده شده است.

در هر دو گروه ریسک عفونت برابر  است و درمان تاثیری بر شانس عفونت ندارد.

در گروه دریافت کننده دارو نما تعداد حمله ام اس ، مشکلات گوارشی، مشکلات عصبی عضلانی دو برابر بیشتر از گروه دریافت کننده بیوتن است.

منبع بیوتن در غذا ها شامل حبوبات و جگر و برگ سبز عده ای از سبزیجات است ولی هیچ کدام منبع غنی بیوتن محسوب نمی شود.

در مکمل ها ی مرسوم معمولا دوز بیوتن 30 تا 100 میکرو گرم است.

2015-05-16-12-12-51--1927609400

. دوز مورد استفاده در این مطالعه 3000  تا 1000میکرو گرم بود، توصیه شده که افراد باردار و یا کسانی که تصمیم به بارداری دارند این مکمل رادر یافت نکنند.

از آنجا که درمان اختصاصی برای ام اس پیشرونده وجود ندارد استفاده از این مکمل و کار تحقیقاتی بیشتری روی این مقوله به نظر مفید می باشد.

[divider]

image-c305e5f4a4587ded66a610429c9fff3edc0ff589e95c30ecdc5497b4dbf2d960-V

دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *