سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

تاثیر رفتارهای والدین بر کودکان مبتلا به اوتیسم

mother and three years old boy reading book - good night

mother and three years old boy reading book - good night

آموزش مهارت هایی به والدین برای چگونگی رفتار با کودکان خود به طور چشم گیری باعث بهبود علائم اوتیسم می شود. در این آموزش والدین فیلم هایی از خود مشاهده می کنند که در حال بازی با کودک خود هستند. در حین تماشای این فیلم یک درمانگر نیز نکاتی در مورد چگونگی ارتباط با کودک به والدین گوشزد می کند.

نتایج این تحقیقات و آموزش ها بسیار قابل توجه هستند. این بررسی بر روی کودکان مبتلا به اوتیسم شدید تمرکز می کند که اغلب قادر به صحبت با والدین خود نبودند.

این روش برای پسر لویزا، مارک، پیشرفت قابل توجهی را به دنبال داشت. لویزا می گوید تا چند سال پیش مارک کاملا ساکت بود، اما اکنون با من صحبت می کند و به اطراف توجه می کند.

نظریه محققان در رابطه با این روش درمانی این بود که بهبود مهارت های پدر و مادر باعث بهبود مهارت های اجتماعی کودک می شود.

دکتر ماترین آلدرد، مشاور و گفتار درمان، در این باره می گوید: نباید والدین را سرزنش کرد. ما در حال برقراری تعامل بین والدین و کودک در سطحی فراتر از حالت معمول هستیم. کودکان مبتلا به اوتیسم به چیزی بیشتر از خوب نیاز دارند. آنها به یک قدرت استثنائی نیاز دارند.

این نوع ارتباط نیاز به تلاش زیادی دارد. والدین در حال بازی با کودک خود ثبت می شدند، کودکی که تنها بازی کردن را ترجیح می دهد. اما پس از مدتی لحظاتی در فیلم نشان داده می شود که کودک مبتلا به اوتیسم به بازی با والدین خود می پردازد.

متخصصان در این فرایند با والدین کار می کنند تا مهارت های برقراری ارتباط با اینگونه کودکان را در آنها تقویت کنند. در گام های مختلف نیز به کودک کمک می شود تا بیشتر صحبت کند.

لویزا در این باره می گوید: شما به مسائلی توجه می کنید که شاید در واقعیت به آنها توجه نکنید. به عنوان مثال منتظر ماندن، زمان زیادی منتظر می ماندم و به جای سوال پرسیدن از فرانک به او فرصت می دادم تا ارتباط برقرار کند و حرفی بزند. با سوال پرسیدن او را تحت فشار پاسخ دادن نمی گذاشتم. احساس می کنید واقعا در این زمینه مهارت پیدا کرده اید.

پس از اینکه کودکانی در محدوده سنی 3 سال مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شدند، آموزش 152 خانواده آغاز شد. طبیعی است که علائم این اختلال با افزایش سن بدتر می شود.

50 درصد از این کودکان که تحت درمان های معمول قرار می گرفتند، در ابتدا به شدت دچار اوتیسم بودند که این درصد با بالا رفتن سن کودکان به 63 درصد افزایش یافت، که البته قابل پیش بینی نیز بود.

اما در خانواده هایی که تحت آموزش های فشرده قرار گرفتند، عکس این مسئله مشاهده شد. طبق آمار به دست آمده در بین این کودکان، ابتدا 55 درصد آنها به شدت به اوتیسم مبتلا بودند و پس از 6 سال 46 درصد. طبق نظر محققان این آمار غیرعادی بود. اما آموزش به والدین باعث بهبود علائم اوتیسم می شود.

یکی از مادران که در این پژوهش شرکت کرد، پسر 12 ساله ای داشت که به اوتیسم مبتلا بود و در مورد این روش می گوید: آنچه باعث تاثیر این روش درمانی می شود این است که درمان فراتر از ساعت انجام گرفته در مطب پزشک می باشد و می توان از تمام مهارت های یاد گرفته شده در خانه نیز استفاده کرد.

این آموزش ها مهارت های مفیدی است که والدین فرا می گیرند و می توانند این مهارت ها را در اختیار مدارس نیز قرار دهند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات رفتاردرمانی کودکان اوتیسم  با روش سان رایز در مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: