تاثیر خواب بر تمرکز نوجوانان با اختلال بیش فعالی – مرکز تخصصی بیش فعالی

تاثیر خواب بر تمرکز نوجوانان با اختلال بیش فعالی 

 

نوجوانان با اختلال بیش فعالی – نقص توجه (ADHD ) ممکن است از خواب بیشتر برای کمک به تمرکز، برنامه ریزی و کنترل احساسات خود بهره مند شوند.

این یافته ها در جوانان مبتلا به ADHD  در نشست سالانه انجمن فیزیولوژیکی آمریکا (APS) در بیولوژی آزمایشگاهی 2019 در اورلاندو مورد بررسی قرار گرفته است.

 

اگر از ترسو بودنتون خجالت میکشید این مقاله را بخوانید, تاثیر خواب بر تمرکز نوجوانان با اختلال بیش فعالی – مرکز تخصصی بیش فعالی

اختلال بیش فعالی – نقص توجه و تمرکز (ADHD) یکی از رایج ترین اختلالات عصبی رفتاری در کودکان و نوجوانان است که روش های درمانی زیادی برای این اختلال وجود دارد یکی از روش های بسیار مناسب آن و بدون عارضه نوروفیدبک ( ارائه خدمات تخصصی نوروفیدبک آلومینا )می باشد .

افراد مبتلا به ADHD اغلب با عملکرد اجرایی مشکل دارند که مهارت هایی هستند که به تمرکز( تکنیک های افزایش تمرکز با نوروفیدبک الومینا )، توجه و مدیریت زمان کمک می کنند.

چالش های عملکرد اجرایی در جوانان ممکن است با عملکرد تحصیلی، مهارت های اجتماعی و رشد احساسی مواجه شوند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که فقدان خواب کافی موجب کاهش عملکرد اجرایی در نوجوانانی که به طور معمول در حال رشد هستند، اما نوجوانان مبتلا به( مرکز تشخیص و درمان اختلال بیش فعالی – نقص توجه در شمال تهران ) ADHD مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

محققان مرکز پزشکی ( روانشناسان مرکز آلومینا )بیمارستان کودکان سینسیناتی بعد از دو آزمایش جداگانه خواب، عملکرد اجرایی داوطلبان نوجوانان مبتلا به ADHD را اندازه گیری کردند.
داوطلبان هفته ای که در آن خواب آنها به شش و نیم ساعت در شب محدود می شد را پشت سر گذاشتند و پس از آن یک هفته خواب شبانه به مدت 9 ساعت و نیم داشتند.

پس از هر تست تیم تحقیقاتی، پرسشنامه رتبه بندی شده رفتاری نسخه دوم (BRIEF2) را به عنوان ابزار اندازه گیری گسترده ای از عملکرد اجرایی در کودکان زیر 18 سال ( با روانشناس کودک در تهران )مورد استفاده قرار دادند.
BRIEF2 زمینه های عملکرد اجرایی مانند حافظه کاری، برنامه ریزی و سازماندهی، کنترل احساسی، شروع و مهار را ارزیابی می کند.

این آزمایش ها در تمام بخش های ارزیابی شده پس از هفته محدود شدن خواب نسبت به هفته افزایش خواب نشان داد که کمبود قابل توجهی در تمرکز و مهارتهای اجرایی داشته اند .

محققان نوشتند: “افزایش خواب ممکن است به طور قابل توجهی (و مثبت) بر عملکرد آکادمیک، اجتماعی و عاطفی در نوجوانان مبتلا به ADHD تأثیر بگذارد و خواب ممکن است یک هدف مهم آینده برای مداخله در آینده باشد.”

 

منبع

روانشناس

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی کودکان
0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x