سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

تاثیر خواب بر تمرکز نوجوانان با اختلال بیش فعالی – مرکز تخصصی بیش فعالی

تاثیر خواب بر تمرکز نوجوانان با اختلال بیش فعالی 

 

نوجوانان با اختلال بیش فعالی – نقص توجه (ADHD ) ممکن است از خواب بیشتر برای کمک به تمرکز، برنامه ریزی و کنترل احساسات خود بهره مند شوند.

این یافته ها در جوانان مبتلا به ADHD  در نشست سالانه انجمن فیزیولوژیکی آمریکا (APS) در بیولوژی آزمایشگاهی 2019 در اورلاندو مورد بررسی قرار گرفته است.

 

اختلال بیش فعالی – نقص توجه و تمرکز (ADHD) یکی از رایج ترین اختلالات عصبی رفتاری در کودکان و نوجوانان است که روش های درمانی زیادی برای این اختلال وجود دارد یکی از روش های بسیار مناسب آن و بدون عارضه نوروفیدبک ( ارائه خدمات تخصصی نوروفیدبک آلومینا )می باشد .

افراد مبتلا به ADHD اغلب با عملکرد اجرایی مشکل دارند که مهارت هایی هستند که به تمرکز( تکنیک های افزایش تمرکز با نوروفیدبک الومینا )، توجه و مدیریت زمان کمک می کنند.

چالش های عملکرد اجرایی در جوانان ممکن است با عملکرد تحصیلی، مهارت های اجتماعی و رشد احساسی مواجه شوند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که فقدان خواب کافی موجب کاهش عملکرد اجرایی در نوجوانانی که به طور معمول در حال رشد هستند، اما نوجوانان مبتلا به( مرکز تشخیص و درمان اختلال بیش فعالی – نقص توجه در شمال تهران ) ADHD مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

محققان مرکز پزشکی ( روانشناسان مرکز آلومینا )بیمارستان کودکان سینسیناتی بعد از دو آزمایش جداگانه خواب، عملکرد اجرایی داوطلبان نوجوانان مبتلا به ADHD را اندازه گیری کردند.
داوطلبان هفته ای که در آن خواب آنها به شش و نیم ساعت در شب محدود می شد را پشت سر گذاشتند و پس از آن یک هفته خواب شبانه به مدت 9 ساعت و نیم داشتند.

پس از هر تست تیم تحقیقاتی، پرسشنامه رتبه بندی شده رفتاری نسخه دوم (BRIEF2) را به عنوان ابزار اندازه گیری گسترده ای از عملکرد اجرایی در کودکان زیر 18 سال ( با روانشناس کودک در تهران )مورد استفاده قرار دادند.
BRIEF2 زمینه های عملکرد اجرایی مانند حافظه کاری، برنامه ریزی و سازماندهی، کنترل احساسی، شروع و مهار را ارزیابی می کند.

این آزمایش ها در تمام بخش های ارزیابی شده پس از هفته محدود شدن خواب نسبت به هفته افزایش خواب نشان داد که کمبود قابل توجهی در تمرکز و مهارتهای اجرایی داشته اند .

محققان نوشتند: “افزایش خواب ممکن است به طور قابل توجهی (و مثبت) بر عملکرد آکادمیک، اجتماعی و عاطفی در نوجوانان مبتلا به ADHD تأثیر بگذارد و خواب ممکن است یک هدف مهم آینده برای مداخله در آینده باشد.”

 

منبع

روانشناس

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی کودکان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: