بيماري آلزايمر را بهتر بشناسيد!

alzheimer1

 

آلزايمر چيست؟

آلزايمر يك نوع اختلال فراموشي (دمانس) است كه سبب بروز مشكل در حافظه، فكر كردن و رفتار ميگردد. علائم اين بيماري معمولا به آرامي گسترش ميابد و به مرور زمان وخيم تر شده تا جاييكه بشدت در انجام فعاليت هاي روزمره ايجاد تداخل ميكند.

 

علائم بيماري آلزايمر چيست؟

درست مانند ساير اعضاي بدن، مغز نيز با بالا رفتن سن دچار تغييراتي ميگردد و بسياري از افراد دچار كندي در عملكرد فكر كردن و گاهي يادآوري موارد خاص ميشوند. اما ممكن است از دست دادن جدي حافظه، گيجي و تغييرات عمده ديگر در عملكرد ذهن، همگي نشانه از بين رفتن سلول هاي مغز باشند.

از شايع ترين نشانه هاي اوليه آلزايمر، مشكل بياد آوردن اطلاعاتي است كه به تازگي فرا گرفته شده است. زيرا بيماري آلزايمر معمولا در بخشي از مغز تغيير ايجاد ميكند كه بر يادگيري تاثير ميگذارد. هنگاميكه بيماري آلزايمر در مغز پيشرفت ميكند، بطور فزاينده اي منجربه علائمي چون سردرگمي، تغييرات خلق و خو و رفتاري، گيجي عميق نسبت به رويدادها، زمان و مكان، سوءظن هاي بي اساس نسبت به خانواده، دوستان و پرستاران، و همچنين ايجاد اختلال در صحبت كردن، بلعيدن و راه رفتن ميگردد.

ممكن است افراديكه حافظه خود را از دست داده اند يا علائم احتمالي آلزايمر را دارند، متوجه مشكل خود نشوند و علائم اختلال فراموشي ممكن است براي اعضاي خانواده و دوستان فرد مبتلا مشهود تر باشد. روش هاي تشخيص و اقدام زودهنگام بطور چشمگيري در گزينه هاي درمان و منابع پشتيباني مفيد و ارتقاي كيفيت زندگي موثر است.

 

مراحل تشخيص

تشخيص بيماري آلزايمر در يك فرد تنها با انجام يك تست يا آزمايش امكان پذير نميباشد. پزشكان تقريبا هميشه قادر به تشخيص اختلال فراموشي هستند، اما تعيين علت اصلي و دقيق آن امر دشواريست. تشخيص آلزايمر نيازمند انجام ارزيابي هاي دقيق پزشكي است. اين ارزيابي ها عبارتند از:

  • سابقه دقيق پزشكي
  • تست وضعيت رواني
  • معاينات فيزيكي و عصبي
  • آزمايش (آزمايش خون و تصويربرداري از مغز) جهت پيشگيري از علائم شبيه به اختلال فراموشي

مشكل داشتن با حافظه به اين معنا نيست كه شما به آلزايمر دچار شده ايد. بسياري از مشكلات مربوط به سلامتي ميتوانند منجربه بروز اشكال در حافطه و فكر كردن گردند. هنگاميكه بدليل مشكلات قابل درمان، علائمي شبيه به علائم اختلال فراموشي (مانند افسردگي، تداخلات دارويي، مشكل تيروئيد، مصرف بيش از حد الكل و كمبود ويتاميني خاص) بروز يابد، امكان اشتباه وجود دارد.

 

چه روش درماني براي بيماري آلزايمر موجود است؟

درحال حاضر هيچ درماني جهت بيماري آلزايمر وجود ندارد، اما درمان هاي داروي و غير دارويي ممكن است به كاهش علائم شناختي و رفتاري كمك كند. محققان به دنبال روش هاي درماني جديد جهت تغيير روند اين بيماري و ارتقاي كيفيت زندگي براي افراد مبتلا به اختلال فراموشي هستند.

 

چنانچه تصور ميكنيد از اين بيماري رنج ميبريد، همين امروز با مشاوران و متخصصان کلینیک فوق تخصصی آلومینا تماس حاصل نماييد. جهت برقراری ارتباط با مشاوران و متخصصان کلینیک فوق تخصصی آلومینا می توانید از شماره های تماس موجود بر روی صفحه وب سایت استفاده نماييد.

 

گردآوري و ترجمه: مينو زرفش

منبع : www.alz.org\

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *