به فرزندتان کمک کنید تا با مراحل سوگ کنار بیاید…

سوگ در کودکان

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

وقتی فرزندانتان به خاطر از دست دادن پدربزرگ یا مادربزرگ یا تاثیرات طلاق در خانواده عزادارو غمگین هستند، شما نیز در کنار آن ها غمگین می شوید. تنها راهی که می تواند به فرزندانتان کمک کند این است که با مراحل بغرنج سوگ کنار بیایند. محققان سوگ، جان بالبی و کالین موری پارکز، سوگ را به 4 مرحله ی متمایز، یا مراحل سوگ تقسیم می کنند، که افراد تجربه می کنند.

دانستن اینکه فرزندانتان در طی سوگ چه مراحلی را پشت سر می گذارند، به شما کمک خواهد کرد تا به آن ها در کنار آمدن با این فرآیند پویا کمک کنید.

 

4 مرحله ی سوگ در کودکان عبارتند از:

 1. شوک و بی حسی

زمانی که فرزندتان در حال مقابله با فقدان ناشی از مرگ، یا ناشی از اینکه شما اخیرا طلاق یا جدایی قریب الوقوعتان را اعلام کرده اید است، ابتدا حیرت زده و شوکه می شود. در ظاهر، شاید به نظر برسد که عملکرد فرزندتان خوب است. اما، در واقع، او تازه شروع به مقابله با فقدان کرده است. به همین دلیل، ممکن است در طول این مرحله از فرآیند سوگ توانایی فرزندتان برای واضح فکر کردن و تمرکز کردن آسیب ببیند. شما می توانید به وسیله ی انجام کارهایی که در زیر اشاره شده در این مرحله به فرزند خود کمک کنید:

 • صبور بودن
 • گوش دادن
 • فرصت دادن به فرزندتان برای فکر کردن در طول فقدان
 • در دسترس بودن زمانی که فرزندتان آماده ی صحبت کردن است.
 1. حسرت و جستجو

در طول این مرحله، ممکن است فرزندتان بی قراری، خشم، یا سردرگمی؛ یا ابراز احساس گناه از فقدان را نشان دهد. این احساست شدید و حل نشده ممکن است بر اقدامات کودک روی دیگران تاثیر بگذارند، یا یاعث شوند که به طور کامل از روابط خانوادگی و اجتماعی خود خارج شود. شما می توانید به وسیله ی انجام کارهایی که در زیر اشاره شده در این مرحله به فرزند خود کمک کنید:

 • به کودکتان اجازه دهید تا احساساتش را بیان کند.
 • درک کنید که احساسات فرزند شما ممکن است به شدت روز به روز تغییر کند.
 • خونسرد و آرام باشید.
 1. سردرگمی و بهم ریختگی

در طول این مرحله، فرزند شما غم یا افسردگی زیادی را به دلیل فقدان تجربه می کند. همچنین ممکن است زمانی که واقعا در فقدان فرو رفته به تجربه ی احساس گناه یا خشم ادامه دهد. این احساسات ممکن است به صورت بی اشتهایی، بی خوابی، و عدم لذت از چیزهایی که قبلا برای او لذت بخش بود، ظاهر شوند. شما می توانید به وسیله ی انجام کارهایی که در زیر اشاره شده در این مرحله به فرزند خود کمک کنید:

 • مطمئن شدن از اینکه کودکتان تغذیه و استراحت کافی دارد.
 • ادامه دادن به در دسترس او بودن.
 • فراهم ساختن فرصتی برای بیرون رفتن با یکدیگر
 1. سازمان دهی مجدد و حل مسئله

در طول این مرحله، کودک شما شروع به پذیرش فقدان و وفق دادن زندگی اش با این شرایط می کند. در این مرحله علاوه بر اینکه ممکن است متوجه شوید که فرزندتان غمگین به نظر می رسد، متوجه این موضوع نیز خواهید شد که انرژی بیشتر و توانایی مجدد برای واضح تر فکر کردن را دارد. شما می توانید به وسیله ی انجام کارهایی که در زیر اشاره شده در این مرحله به فرزند خود کمک کنید:

 • درک این موضوع که ممکن است فرزندتان مججدا به صورت نوسانی به مراحل سوگی که پشت سر گذاشته برگردد.
 • نسبت به هر تغییری در رفتار یا حالت ذهنی فرزندتان هوشیار باشید.
 • فرزندتان را تشویق کنید تا در صورت نیاز احساسات خود را مطرح کند.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://www.thespruce.com/the-stages-of-grief-in-children-2997220″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *