بهتر نیست به جای انتقاد از تشویق استفاده کنید؟

 

 اولین واکنش شما نسبت به انتقاد چیست؟ آیا  تا به حال نسبت به شخصیت شما انتقاد شده است؟

 

انتقاد

این خیلی خوب است که ما احساس خوبی جلوی دیگران داشته باشیم ،همیشه در انتقاد ما روابط دوستی را از دست می دهیم و همین انتقاد کردن دیگران را از ما دور میکند و حتی می تواند باعث شود تا دیگران نسبت به ما نگاه دیگری داشته باشند .
حتی یک بازخورد کم  از طرف شما به عنوان یک کارشناس می تواند در زمینه یادگیری به  افراد دیگر کمک کننده باشد .سعی کنید به دنبال راههای غیر مستقیم برای بیان اشتباهات دیگران باشید تا اینکه بخواهید مستقیما دیگران را مورد انتقاد و سرزنش قرار دهید.

1) انتقاد یک راه میان بر است به این معنی که کسی که انتقاد می کند دنیا را از دید خود نگاه کرده و ترجیح میدهد تا نگاه دیگران را نسبت به دنیا نبیند . این نوع انتقاد نوعی بی اطلاعی و ساده لوحی فرد منتقد است،این نوعی نیاز در فرد منتقد است که میخواهد نسبت به دیگران احساس خود برتری داشته باشد وخود را برتر بداند، با وجود این علت زمینه ای تمایل به انتقاد یک چیز بسیار ساده ای بنام عادت است ،در واقع با عادت طرز تفکری شکل میگیرد که در این نوع انتقاد کردن کاملا منطقی به نظر میرسد حتی وقتی منطقی نیست ،به عنوان مثال فردی که در یک کار تبحر دارد به دلیل مهارت و توانایی هایش کسی را که اطلاعات کمتری دارد را مورد سرزنش قرار دهد.

2) قدردانی کردن از خود و زندگیتان را یاد بگیرید،به طور عمد شروع کنید از چیزهای کوچک و بزرگی که در زندگی تان رخ میدهد قدردانی کنید، بدانید که درمان رفتار دیگران نیز نوعی درمان خودمان است.با خودتان مهربان باشید و سعی کنید به جای انتقاد از دیگران  با نگاه خوب به دیگران نگاه کنید ، اگر به همین صورت پیش بروید  به مرور نگاهتان به زندگی خود و افراد مثبت خواهد شد.

3) بین انتقاد سازنده و بازخورد صحیح و انتقاد منفی تفاوت قائل شوید،انتقاد منفی یعنی با صحبت ،  کسی را زیر سوال بردن یا کسی را خوار کردن است ،این انتقاد باعث ایجاد مقاومت در فرد مقابل میشود و باعث کاهش انرژی مثبت در وی شده ، انگیزه را از بین می برد اما ستایش و قدردانی کردن چه به صورت لفظی و چه عملی باعث ایجاد انگیزه در فرد مقابل میشود ،تشویق باعث افزایش انرژی شده و منجر به انجام وبهبود کار و فعالیت میشود.

4) دقت کنید در تعریف وتمجید کردن هم زیاده روی نکنید،زیرا اگر عملکرد خیلی ضعیف باشد و شما بی اندازه تعریف کنید باعث بالارفتن اعتماد بنفس کاذب در فرد میشود و برای اصلاح آن کار در آینده ، به سختی می توانید جلوی آن اشتباه را بگیرید واز ادامه آن جلوگیری کنید.

5) از خودتان بپرسید که چرا بعضی اوقات دوست ندارید طرف مقابل کاری را انجام دهد یا چیزی را بگوید؟

گاهی اوقات عکس العمل شما به کار یا گفته دیگران زیاد است و عکس العمل شما می تواند ناشی از حسادت شما، کم بودن استعداد ،دور شدن موفقیت از شما باشد ،از خودتان بپرسید که:

چون این فرد را دوست ندارم از وی انتقاد می کنم؟

چون دوست ندارم کسی دیگر آن کار را انجام دهد من انتقاد می کنم ؟

چون اطلاعات کافی ندارم انتقاد می کنم تا متوجه بی اطلاعی و نااگاهی من نشود؟

……
در هر مورد، پاسخ ها به شما کمک خواهد کرد تا دلیل انتقادتان را نسبت به دیگران پیدا کنید  .

6) در مورد چیزهایی که مورد انتقاد قرار میدهید فکر کنید، به افراد ،به کارها و گفته هایی که منجر به برانگیختن انتقاد در شما میشود فکر کنید.

7) قبل از اینکه از کسی انتقاد کنید فکر کنید که آیا دوست دارید چنین سخنان و انتقاداتی را کسی به شما بگوید؟ خودتان را جای دیگران قرار دهید.

8) به راههای مناسب تشویق فکر کنید مثلا می توانید بگوئید:

شما در شغلت خوب عمل کردی به این دلیل….

آفرین پیشرفت کردی در …..

 تلاش بیشتری کنی حتما موفق میشی…..

تلاشتو رها نکن مطمئن باش موفق میشی….

این چیزی نیست که من از تو انتظار دارم تو بهتر می تونی انجام بدی ….

…………

منبع:

http://www.wikihow.com/Give-Praise-Instead-of-Criticism


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *