بهترین روش برای درمان اضطراب چیست؟

پذیرش توجه آگاهانه

از شما می خواهم به صورت قائم روی صندلی خود بنشینید، پشتتان را به صندلی تکیه دهید و پاهای خود را روی زمین قرار دهید. اکثر مردم با این روش احساس هوشیاری بیشتری پیدا می کنند، بنابراین بررسی کنید و ببینید آیا برای شما هم اینگونه است. چشمان خود را ببندید یا به یک نقطه خیره شوید، هر کدام که خودتان ترجیح می دهید. چند نفس عمیق آرام بکشید، و با دقت به ورود و خروج هوا از شش هایتان توجه کنید. حالا بدنتان را از سر تا انگشتان پا مورد بررسی قرار دهید، از فرق سرتان شروع و به سمت پایین حرکت کنید. به احساساتی که می توانید در سر… دهان… گردن… شانه ها… قفسه ی سینه… شکم… بازوها… دست ها… و پاهای خود احساس کنید توجه کنید. حالا روی بخشی از بدنتان که احساس شدید تری در آن جا وجود دارد تمرکز کنید. احساس این قسمت را با دقت مشاهده کنید، درست مثل یک دانشمند کنجکاو که هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده است. این احساس را به دقت مشاهده کنید… توجه کنید که از کجا شروع و به کجا ختم می شود… آیا این احساس را در خارج از بدن شماست یا درون بدنتان، یا هردو؟ چقدر از شما فاصله دارد؟ در کجا شدیدتر است؟ در کجا ضعیف تر است؟ اگر افکارتان شما را به دام انداختند، آن ها را مشاهده، و دوباره روی احساس خود تمرکز کنید… آن را با کنجکاوی مشاهده کنید… آیا ضربان و یا لرزشی درون آن وجود دارد؟ سبک است یا سنگین؟ در حال حرکت است یا ساکن؟ دمای آن چقدر است؟ آیا نقاط داغ یا سرد در آن وجود دارند؟ به عناصر مختلفی که درون آن وجود دارد توجه کنید… توجه کنید که این فقط یک احساس نیست بلکه درون این احساس، احساسات دیگری وجود دارد… به لایه های مختلف توجه کنید.

 • زمانی که در حال مشاهده ی احساستان هستید، نفستان را به داخلش ببرید… تصور کنید نفستان در داخل و اطراف این احساس جریان می یابد…
 • فقط اجازه دهید که این احساس اینجا بماند. لازم نیست که آن را دوست بدارید یا بخواهید… فقط اجازه دهید باشد… آن را مشاهده کنید، نفستان را به داخلش ببرید، اجازه دهید همان چیزی که هست باشد. ممکن است تمایل شدیدی به مبارزه با آن داشته باشید یا بخواهید آن را دور بریزید. اگر چنین تمایلی دارید فقط از وجود آن آگاه باشید بدون اینکه اقدامی در جهت آن انجام دهید. و به مشاهده ی احساس خود ادامه دهید. سعی نکنید از شر آن رها شوید یا آن را تغییر دهید. اگر خودش تغییر کرد، خوب است. اگر تغییر نکرد هم خوب است. تغییر این احساسات یا خلاص شدن از شر آن ها هدف نیست. هدف شما این است که فقط به سادگی اجازه دهید که آن ها باشند…
 • تصور کنید که این احساس یک شی است… به عنوان یک شی، چه شکلی است؟… مایع است، یا جامد، یا گاز؟… در حال حرکت است یا ساکن؟… چی رنگی ست؟… شفاف است یا کدر؟… خشک است یا خیس؟… گرم است یا سرد؟… نرم است یا سخت؟… کنجکاوانه به این شی نگاه کنید… درونش نفس بکشید… نیاز نیست که آن را دوست داشته باشید یا بخواهید، فقط اجازه دهید که باشد… و توجه کنید که شما بزرگ تر از آن هستید… مهم نیست که چقدر بزرگ است، مهم این است که هرگز از شما بزرگ تر نمی شود.
 • این احساس اطلاعات با ارزشی به شما می گوید… به شما می گوید که شما یک فرد عادی با یک قلب هستید… به شما می گوید که از شما مراقبت می کند… که چیزهایی در زندگی وجود دارد که برای شما اتفاق می افتد… و این احساس چیزی است که وقتی شکافی بین آن چه می خواهیم و آن چه داریم وجود دارد اتفاق می افتد… شکاف بزرگ تر، احساسات بزرگ تری را به وجود می آورد.
 • یکی از دست های خود را روی قسمتی از بدنتان که این احساس را دارید قرار دهید… تصور کنید که این یک دست شفابخش است… دست یک دوست یا والد یا پرستار دوست داشتنی… و گرمایی که از دستتان به بدنتان داخل می شود را احساس کنید… نخواهید که از شر این احساس خلاص شوید بلکه برای آن جایی در بدنتان باز کنید… به آرامی از آن نگهداری کنید، انگار که یک کودک در حال گریه است.
 • زندگی مثل یک نمایش است… و همه ی افکار و احساسات شما، و هرچیزی که می توانید ببینید، بشنوید، لمس کنید، بچشید، و بو کنید روی صحنه قرار دارند… حالا وقت این است که همه ی چراغ ها را خاموش و فقط چراغ بدنتان را روشن کنید… به بازوها، پاها، سر و گردن خود توجه کنید… حالا چراغ های داخل اتاق را روشن و چشم های خود را باز کنید، به اطراف نگاه کنید و به چیزهایی که می توانید ببینید و بشنوید توجه کنید… توجه کنید که در اینجا فقط یک احساس وجود ندارد… یک احساس درون بدن شما وجود دارد، یک احساس درون اتاق، و یک احساس درون جهان…

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

منبع: Better Living with Illness (Group Protocol) By Linsay Brassington

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «بهترین روش برای درمان اضطراب چیست؟»

 1. سلام.من نزدیکه دوساله ازسردردهای مکرر ک بیشترش پشت سرم و مرکز سرم هس رنج میبرم،حافظم کاهش پیداکرده بطوریکه درنمراتم افت کردم،بیحوصله شدم و عصبی،خیلی استرسی هستم و تحت هرچیز ساده ای استرس میگیرم دوباررفتم دکترمغرزواعصاب ولی نتیجه ای نگرفتم،نظرتون چیه؟باتشکر

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی با توجه به مواردی که ذکر کردید توصیه میشود برای بررسی سردرد توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب معاینه شوید تا از بابت مشکل جسمی مطمئن شوید، میتواند این سردرد ها ناشی از حالات عصبی و استرس باشد. در صورت عدم مشکل جسمی پزشک برای کنترل و رفع استرس و بی حوصلگی و افت تحصیلی و علل سردرد، شما را به روانپزشک ارجاع خواهد داد. از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران برای دکتر زهرا وهابی یا دکتر دهقانی (متخصصین مغزو اعصاب) تایم ویزیت هماهنگ نمایند. کادر روانپزشک نیز در صفحه معرفی پزشکان درج گردیده است.به امید سلامتی شما دوست عزیز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *