بهترین راه برای کمک کردن به کودکان خجالتی

 کودک خجالتی

کودکان خجالتی ، همواره از معاشرت میترسند . آنها بیش از حد مراقب خودشان هستند و اغلب از خودشان خیلی ایراد می گیرند . آنها معمولا احساس بی کفایتی  و ترس از آنکه دیگران در مورد آنها قضاوت کنند  دارند و میل ندارند که به کودکان دیگر نزدیک شوند . وقتی بزرگترها می خواهند آنها را به زور به فعالیت جمعی وا دارند ، برخی از آنها اعتراض می کنند و در نتیجه ، ممکن است سایر کودکان به اشتباه تصور کنند که آنها نامهربان یا عجیب هستند . در حالی که وقتی سایر کودکان ، به کودکان خجالتی محبت می کنند ، آنها واکنش بسیار خوبی نشان می دهند . آنها می خواهند با سایرین ارتباط برقرار کنند ، اما به شدت می ترسند که خجالت زده بشوند .

در نتیجه کودکان خجالتی به شدت از معاشرت کناره می گیرند تا حدی که فعالیتهای طبیعی آنها ، مانند دوست پیدا کردن یا بازی کردن در حیاط مدرسه ، دچار اختلال می شود . هر چه این کناره گیری طولانی تر بشود ، کودک فرصت کمتری می یابد تا مهارت های اجتماعی را در خود پرورش دهد تا آنکه سرانجام ، به دلیل نداشتن این مهارت ها ، در مقایسه با افراد همسن خود ، رفتارش عجیب به نظر می رسد . آنها در برقراری ارتباط با سایرین شکست می خورند و چیزی که از آن می ترسیدند یعنی خجالت زده شدن سرشان می آید .

چگونه به این کودکان کمک کنیم؟

بهترین راه کمک کردن به کودکان کمرو ، برای غلبه کردن بر خجالت ، این است که به آنها کمک کنیم تا با وضعیتهای اجتماعی که از آن میترسند ، روبه رو شوند . متأسفانه این کار یک مشکل دارد :  وقتی کودک نمی داند چگونه رفتار کند ، چگونه می تواند معاشرت کند ؟

قدم اول، یادگیری مهارت های اجتماعی:

کودکان خجالتی اغلب فاقد مهارتهای اجتماعی ای هستند که در جمع لازم است . برای موفقیت در این زمینه ، خوب است آنها مهارت هایی بیاموزند ( برای نمونه قواعد بازیهای متداول را یاد بگیرند ) و در ضمن به تدریج وارد اجتماع شوند . به زور وارد کردن کودک در جمع کودکان دیگر ، معمولاً بیش از حد توان اوست . پس با آنچه کودک می تواند انجام دهد شروع کنید . دوستی کودکی با کودک دیگر نشان می دهد که او کم وبیش توانایی برقراری ارتباط فردی را دارد . بهتر است پیش از آنکه او را در جمع وارد کنیم ، ابتدا او را با کودک دیگری آشنا سازیم ( کودکی که اجتماعی تر از آن دوست ” غیر عادی ” باشد ) . پس از آنکه کودک توانست با کودکان گوناگونی رابطۀ فردی برقرار کند ، آنگاه می توانیم او را به جمعهای دو سه نفره وارد کنیم .

کودکانی که حتی این روش هم برایشان زیادی ترسناک است ، می توانند پیش از نشست و برخاست با همسنهایشان ، ابتدا با یک بزرگتر ” مهمانی بازی ” کنند . اجازه دهید کودک ، نقش کودک “ماهر” یا با اعتماد به نفس را بازی کند و شما نقش کودک مطیع تر را بازی کنید . ممولاً وقتی کودک نقش آموزگار را بازی می کند ، اعتماد به نفسش بالا می رود .

کودک خجالتی

به کاربستن این روش ها:

پس از آنکه کودک مهارت های اجتماعی ابتدایی را آموخت  ، اکنون باید او را تشویق کنید که آنها را به کار گیرد . همانطور که گفته شد ، بهتر است این کار قدم به قدم و به صورت تدریجی شکل بگیرد . تشویق یا پاداش می تواند انگیزۀ پیشروی را تقویت کند .

  • فرزندتان را تشویق کنید که دوستان جدیدش را به منزل دعوت کند یا اجازه دهید فرزندتان به خانۀ آنها   برود . به این ترتیب ، امکان بیشتری دارد که همبازیهای زنگ تفریح ، به دوستان صمیمی تبدیل شوند.
  • خودتان می توانید سرمشق خوبی از یک فرد معاشرتی باشید . اگر معاشرت نکنید و برای دوستی ارزش قائل نباشید ، احتمال آنکه فرزندتان خلاف آن را یاد بگیرد ، کم است .
  • پس از آنکه فرزندتان توانست بدون ناراحتی زیاد با چند کودک ارتباط برقرار کند ، او را تشویق کنید که دست کم در یک فعالیت بعد از مدرسه شرکت کند . ورزش یا فعالیت گروهی ، برای گسترش روابط اجتماعی بسیار مفید است ، اما توجه کنید که کودک واقعاً به آن ورزش یا سرگرمی علاقه داشته باشد .برای این منظور ، کلاسهای نمایش عالی است ؛ زیرا فرصت مناسبی به فرزندتان می دهد تا بر کمرویی خودش غلبه کند . در ضمن ، معمولاً برقراری ارتباط در قالب ” نقش بازی کردن ” ساده تر است . در این جور مواقع ، خجالت کشیدن کم وبیش فراموش می شود . اگر می بینید فرزندتان ، هر بار پس از چند جلسه شرکت در فعالیتی ، آن را کنار می گذارد ، با او قرار بگذارید که مثلاً 5 تا 10 جلسه در آن برنامه حضور یابد . سپس اگر باز هم از آن خوشش نیامد ، احتمالاً به دلیل بی علاقگی است نه اضطراب .

 

 

 

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - بهترین راه برای کمک کردن به کودکان خجالتی

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: