با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم – مرکز نوروتراپی

با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم – مرکز نوروتراپی

 

 

طبق گفته دانشمندان دانشگاه ملین مری  و گلد اسمی دانشگاه لندن، مغز انسان نیاز به سرکوب ایده های آشکار دارد تا بتواند به خلاق ترین شکل ها دست یابد.

خلاقانه با نوروفیدبک 800x480 - با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم - مرکز نوروتراپی

در داشتن خلاقیت نیاز به عقب انداختن ایده های رایج تر و راحت تر داریم، اما ما در مورد این که چگونه این اتفاقات در مغز ما اتفاق می افتد، اطلاعات کمی داریم.

یک مطالعه جدید، منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، نشان می دهد که امواج مغزی نقش مهمی در جلوگیری از حالت های تفکر عادی برای ایجاد راه و دسترسی به ایده های جدیدتر دارند.

 

محققان دریافتند که این موج مغزی یا نوسانات آلفا در محدوده زمانی مناسب مغز، هنگامی افزایش می یابد که افراد برای سرکوب افکارهای گمراه کننده در وظایف خلاقانه باید سرکوب شوند.

ارتباطات واضح در هر دو تفکر همگرا (پیدا کردن راه حل ازخارج) و همچنین در تفکر واگرا (زمانی که افراد باید با چند ایده خلاقانه ای را تلفیق کنند) وجود دارد.

 

سطوح بالاتری از موج های آلفا موجب می شود تا مردم با ایده هایی که بیشتر از استفاده های آشکار و یا شناخته شده دور هستند، بیرون بیایند.

محققان نشان می دهند که محرک بخش راست زمانی مغز در فرکانس آلفا توانایی مهار پیوندهای واضح در هر دو نوع تفکر خلاق را افزایش می دهد.

این امر با استفاده از یک جریان الکتریکی به مغز از طریق تکنیک غیر تهاجمی به نام تحریک مغزی  (tACS) که به حداقل و بدون عوارض جانبی و احساسات منجر می شود انجام شد.

 

دکتر کارولین دی برناردی لوفت، از دانشگاه Queen Mary در لندن، پژوهشگر ارشد، میگوید:

“اگر ما نیاز به تولید جایگزین یک لیوان داشته باشیم، ابتدا باید تجربیات گذشته مان را که باعث می شود ما را به یک شیشه ای به عنوان یک ظرف نگاه داریم، مهار کنیم.”

نوآوری مطالعه این است که نشان دهد که نوسانات آلفا یک مکانیزم کلیدی عصبی برای برانگیختن این ارتباطات واضح است.

 

“برای درک فرآیندهای تولید ایده های جدید و کافی، ما باید فرایندهای تشکیل دهنده آن را تجزیه کنیم، ابتدا خلاقیت را تجزیه و تحلیل کنیم و سپس آنها را ابتدا به صورت جز و در نهایت به صورت کل درک میکنیم ”

محققان مکانیسم عصبی را برای خلاقیت نشان دادند و با نظارت بر فعالیت الکتریکی مغز از طریق الکتروانسفالوگرافی (EEG) که سیگنال های الکتریکی را از طریق سنسورهای کوچک روی سر قرار می داد، نشان می داد. با استفاده از TACS نیز آنها را قادر می سازد تا نقش علیت امواج را بررسی کنند.

 

آزمایشات انجام شده در این زمینه به بررسی نحوه عملکرد مغز در یک سری از وظایف خلاق مانند پیدا کردن کلمات که به یکدیگر پیوند دارند،پرداخت.

افزایش خلاقیت و عملکرد ذهنی با روش بدون عارضه نوروفیدبک

مطالعات قبلی نشان می دهد که برخی از افراد خلاق تر از دیگران هستند؛ زیرا قادر به جلوگیری از ارتباطات قوی هستند تا بتوانند به  روش های جدیدتر دست یابند و این مطالعه نشان می دهد که موج مغزی آلفا به شدت درگیر این فرآیند است.

به گفته گلداسمیت:

“برای رسیدن به روش خلاقانه، مسیری که کمتر سفر می شود، مورد نیاز است و یافته های ما شواهدی در مورد این که در مغز ما انجام می شود، ارائه داده است.”

محققان امیدوارند درک کنند که چگونه فرآیندهای عصبی در حل مسائل خلاقانه موثر است تا هر زمان که بتوانند آن قسمت را تحریک کنند.

 

منبع

 

IMG 6401 225x300 - با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم - مرکز نوروتراپی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم - مرکز نوروتراپی

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: