با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم – مرکز نوروتراپی

با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم – مرکز نوروتراپی

 

 

طبق گفته دانشمندان دانشگاه ملین مری  و گلد اسمی دانشگاه لندن، مغز انسان نیاز به سرکوب ایده های آشکار دارد تا بتواند به خلاق ترین شکل ها دست یابد.

با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم - مرکز نوروتراپی, با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم – مرکز نوروتراپی

در داشتن خلاقیت نیاز به عقب انداختن ایده های رایج تر و راحت تر داریم، اما ما در مورد این که چگونه این اتفاقات در مغز ما اتفاق می افتد، اطلاعات کمی داریم.

یک مطالعه جدید، منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، نشان می دهد که امواج مغزی نقش مهمی در جلوگیری از حالت های تفکر عادی برای ایجاد راه و دسترسی به ایده های جدیدتر دارند.

 

محققان دریافتند که این موج مغزی یا نوسانات آلفا در محدوده زمانی مناسب مغز، هنگامی افزایش می یابد که افراد برای سرکوب افکارهای گمراه کننده در وظایف خلاقانه باید سرکوب شوند.

ارتباطات واضح در هر دو تفکر همگرا (پیدا کردن راه حل ازخارج) و همچنین در تفکر واگرا (زمانی که افراد باید با چند ایده خلاقانه ای را تلفیق کنند) وجود دارد.

 

سطوح بالاتری از موج های آلفا موجب می شود تا مردم با ایده هایی که بیشتر از استفاده های آشکار و یا شناخته شده دور هستند، بیرون بیایند.

محققان نشان می دهند که محرک بخش راست زمانی مغز در فرکانس آلفا توانایی مهار پیوندهای واضح در هر دو نوع تفکر خلاق را افزایش می دهد.

این امر با استفاده از یک جریان الکتریکی به مغز از طریق تکنیک غیر تهاجمی به نام تحریک مغزی  (tACS) که به حداقل و بدون عوارض جانبی و احساسات منجر می شود انجام شد.

 

دکتر کارولین دی برناردی لوفت، از دانشگاه Queen Mary در لندن، پژوهشگر ارشد، میگوید:

“اگر ما نیاز به تولید جایگزین یک لیوان داشته باشیم، ابتدا باید تجربیات گذشته مان را که باعث می شود ما را به یک شیشه ای به عنوان یک ظرف نگاه داریم، مهار کنیم.”

نوآوری مطالعه این است که نشان دهد که نوسانات آلفا یک مکانیزم کلیدی عصبی برای برانگیختن این ارتباطات واضح است.

 

“برای درک فرآیندهای تولید ایده های جدید و کافی، ما باید فرایندهای تشکیل دهنده آن را تجزیه کنیم، ابتدا خلاقیت را تجزیه و تحلیل کنیم و سپس آنها را ابتدا به صورت جز و در نهایت به صورت کل درک میکنیم ”

محققان مکانیسم عصبی را برای خلاقیت نشان دادند و با نظارت بر فعالیت الکتریکی مغز از طریق الکتروانسفالوگرافی (EEG) که سیگنال های الکتریکی را از طریق سنسورهای کوچک روی سر قرار می داد، نشان می داد. با استفاده از TACS نیز آنها را قادر می سازد تا نقش علیت امواج را بررسی کنند.

 

آزمایشات انجام شده در این زمینه به بررسی نحوه عملکرد مغز در یک سری از وظایف خلاق مانند پیدا کردن کلمات که به یکدیگر پیوند دارند،پرداخت.

افزایش خلاقیت و عملکرد ذهنی با روش بدون عارضه نوروفیدبک

مطالعات قبلی نشان می دهد که برخی از افراد خلاق تر از دیگران هستند؛ زیرا قادر به جلوگیری از ارتباطات قوی هستند تا بتوانند به  روش های جدیدتر دست یابند و این مطالعه نشان می دهد که موج مغزی آلفا به شدت درگیر این فرآیند است.

به گفته گلداسمیت:

“برای رسیدن به روش خلاقانه، مسیری که کمتر سفر می شود، مورد نیاز است و یافته های ما شواهدی در مورد این که در مغز ما انجام می شود، ارائه داده است.”

محققان امیدوارند درک کنند که چگونه فرآیندهای عصبی در حل مسائل خلاقانه موثر است تا هر زمان که بتوانند آن قسمت را تحریک کنند.

 

منبع

 

با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم - مرکز نوروتراپی, با امواج مغزی خلاقانه تر فکر کنیم – مرکز نوروتراپی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست
0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x