ایا آسپیرین میتواند از بروز حملات قلبی جلوگیری کند ؟

 

 

Aspirin-heart-attack_1_large

امروزه بیش از 50 میلیون نفر در امریکا و یا حدود 36 درصد از جمعیت از اسپیرین با دوز پایین برای جلوگیری از بروز حملات قلبی و سکته استفاده میکنند .

در صورتی که شما خودسرانه از این قرص استفاده میکنید ,به شما توصیه میکنیم که مصرف ان را قطع نموده و وضعیت قلبی خود را به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار دهید .

در صورتی که پزشک شما این دارو را تجویز نموده است ؛میتوانید به مصرف ان ادامه دهید .

در مطالعات انجام شده مشخص شد که از هر 10 نفر ,بیش از یک نفر به طرز اشتباهی برای مشکلات دریچه قلبی از اسپیرین استفاده میکنند .

بنا بر این تحقیقات ,اگر شما سالم باشید و در معرض خظر جدی سکته نباشید ,انگاه اسپیرین امکان بروز سکته قلبی و یا مرگ در شما را کاهش نمیدهد .

[divider]

در صورتی که از اسپیرین برای سلامتی قلب خود استفاده می کنید به این نکات توجه نمایید :

اسپیریین باید با مشورت با متخصص قلب و پس از ارزیابی وضعیت قلبی شما مصرف گردد 

تعدادی از پزشکان بدون ارزیابی وضعیت پزشکی فرد و اطمینان از مشکلات قلبی اش ,برای او اسپیرین تجویز میکنند تا از بروز سکته پیشگیری نماید .

باید توجه نمود که امکان بروز حملات قلبی در یک فرد به عوامل متعددی وابسته است که میتوانند شناخته شده و یا ناشناخته باشند و یا بر هم موثر باشند .فقط نمیتوان برای تخمین ریسک از یک الگوریتم استفاده نمود و باید دیگر موارد را نیز در نظر گرفت .

امروزه برای بررسی احتمال بروز حملات قلبی در یک فرد ,از سی تی اسکن قلبی استفاده میشود و به نتایج حاصل زا ان امتیاز کلسیم می گویند که نشان دهنده میزان پلاک های اتروسکلروزی است که در رگ های کرونر شما ساخته شده است .در واقع هر چه مقدار این امتیاز بالاتر باشد ,امکان بروز حملات قلبی در فرد بالاتر میرود .

در صورتی که شما در سومین دهه از عمر خود به سر میبرید و همچنین سابقه بروز بیماری های قلبی در شما وجود دارد ,بهتر است که وضعیت قلبی خود را مورد ارزیابی قرار دهید .

[divider]

در صورتی که قبلا به حملات قلبی دچار شده اید ,اسپیرین میتواند شما را نجات دهد 

کاهش امکان بروز مجدد حملات قلبی در دسته پیشگیری نوع دوم قرار میگیرد و برای افرادی که چنین تجربه ای داشته اند و یا مبتلا به دیگر بیماری های قلبی میباشند ,مصرف اسپیرین موثر است .

[divider]

در صورتی که شما مبتلا به دیابت هستید ,نیازی به مصرف اسپیرین ندارید 

بنا بر تحقیقات انجام شده ,از اسپیرین فقط برای بیماران مبتلا به دیابت نوع اول و دوم استفاده میشود که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی میباشند ولی امکان خونریزی در انها وجود ندارد و سابقه ی حملات قلبی هم نداشته اند مانند زنان بالای 50 سال و مردان بالای 60 سال .در بیشتر حالات برای این بیماران از ازمون ارزیابی امتیاز کلسیم استفاده میشود .

اگر امکان بروز حملات قلبی در شما بسیار بالاست ,بهتر است که به مصرف اسپیرین ادامه دهید 

اسپیرین نه مفدار کلسترول را کاهش میدهد و نه از پیشرفت پلاک ها جلوگیری میکند .بلکه فقط از افزایش حجم شدید پلاکت های جلوگیری میکند تا باعث انسداد عروق و سکته قلبی نشوند .به همین دلیل به بیماران توصیه میشود که 5 روز پیش از جراحی یا تست و یا پروسیجر های دندانی از مصرف اسپیرین بپرهیزند .

[divider]

آسپیرین بک داروی قوی است 

حتی مصرف اسپیرین بچه 81 میلی گرمی به طور روزانه میتواند خطر خونریزی مغزی و دستگاه گوارشی را به میزان دو تا چهار برابر افزایش دهد .

بنابراین اکیدا توصیه میشود که بدون مشورت با پزشک این دارو را مصرف نکنید .

در صورتی که شما خونریزی داخلی داشته باشید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

[divider]

آسپیرین یک داروی معجزه گر نیست 

در صورتی که شما یک روند غذایی سالم را در زندگی خود دنبال کنید  بهتر از مصرف اسپیرین میتوانید از بروز سکته جلوگیری نمایید .به خصوص زمانی که این روند را در جوانی اغاز کنید و بهتر است که وزن خود را متناسب نگاه دارید و ورزش کنید و غذا های سالم مصرف کنید

[divider]

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا     


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *