انعطاف پذیری روانی و 6 فرایند اصلی ACT

 

(درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (Acceptance and Commitment Therapy ) یا ACT ، موج سوم درمان های شناختی-رفتاری است)

 

فراشناخت ACT

 

  شش فرآیند اصلی در ACT عبارتند از:

                                  

1-تماس ( ارتباط ) با لحظه حال یعنی بودن به لحاظ روحی و روانی در حال حاضر به معنای اتصال آگاهانه با هر آنچه که درست همین جا و همین حالا اتفاق می افتد.

2-کنار گذاشتن به معنای یادگیری نحوه جدا شدن یا فاصله گرفتن از افکار بیهوده ،نگرانیها و خاطرات می باشد .به جای درگیر شدن یا امر و نهی شدن توسط افکار و تلاش برای خلاصی از آنها ،شما یاد می گیرید چگونه به افکارتون آگاه باشید.بطوری که به جای گیر کردن یا گم شدن در افکارتون پاسخ موثرتری به آنها بدهید.

3-پذیرش به معنای فراهم نمودن فضایی یا فرصتی برای احساسات و عواطف غم انگیز است.شما نحوه خلاصی از مواجه شدن و نیز کلنجار رفتن با آنها را یاد می گیرید و به آنها استراحت و اجازه بدهید که بدون درگیر شدن با افکار فقط آنجا باشند و شما بیشتر می توانید فرصت یا فضایی برای حرکت آنها بوجود آورید و این آسانترین راه برای ورود و خروج احساسات بدون تخلیه و مخفی کردن عواطف و احساسات می باشد.

 

4-       ABSERVING SELF این بخشی از شما است که مسئول آگاهی و توجه می باشد.ذهن انسان از دو بخش تشکیل شده است .

Thinking self یعنی بخشی که همیشه در حال فکر کردن است و نیز مسئول همه افکار ،باورها،خاطرات ،قضاوت و توهمات و غیره می باشد .

Abserving self بخشی از ذهن شما که قادر به آگاه بودن از هر آنچه در هر لحظه فکر یا احساس می کنید و یا انجام می دهید می شود.بدون این بخش شما قادر نخواهید بود آن دسته از مهارتهای تمرکز حواس را شکل دهید و شکوفا کنید.زمانیکه روی تمرکز حواس خود بیشتر تمرین کنید،از آن بخش ذهنتون بیشتر آگاه خواهید بود.

5-ارزشها ،آنچه که شما از زندگی میخواهید هستند.آنچه که شما خواستار تحمل کردنش هستید .آنچه که می خواهید با توجه به فرصت زندگیتان روی این سیاره انجام دهید وآن چیزی که در ذهن شما برجسته است و دوست دارید کسانی که شما را می شناسند شما را با آن ویژگی بشناسند.

6-به معنای اقدام کردن عملی که توسط ارزشهایتان هدایت شده است و نیز انجام آنچه که مهم است حتی اگر آن عمل ( اقدام ) مشکل یا ناراحت کننده باشد .

وقتی شما همه این کارها را با هم مطرح و ارائه می کنید در اصل انعطاف پذیری روانی را توسعه می دهید این توانایی است که با آگاهی و صراحت در حال حاضر باشیم و دست به اقداماتی بزنیم که توسط ارزشهامون هدایت و راهنمایی شده است به عبارت دیگر این خود توانایی است که باعث می شود احساس کنیم هستیم و آنچه را که اهمیت دارد را انجام دهیم .و بزرگترین تواناییهای ما انجام چیزهایی است که برای ما باارزش است و این با کیفیت ترین و با احساس ترین نوع  زندگی است.

 

[divider]

ابوالفضل خزاعی ابوالفضل خزاعی. روانشناس بالینی. درمانگر فراشناخت درمانی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - انعطاف پذیری روانی و 6 فرایند اصلی ACT

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: