افزایش صمیمیت در ازدواج

صمیمیت در ازدواج
در ازدواج2 300x188 - افزایش صمیمیت در ازدواج
صمیمیت در ازدواج

صمیمیت در ازدواج چیست؟

صمیمیت عبارت است از داشتن یک ارتباط نزدیک، عاطفی، روحی، فکری، جنسی و غیره، با همسر. صمیمیت یک هدف نهایی نیست، اما دستیابی به آن در طول ازدواج کمی طول می کشد. مشاوران خانواده معتقدند که صمیمیت در طول زمان رخ می دهد و هرگز به طور کامل به دست نمی آید. در یک زندگی مشترک هر دو نفر رشد کرده و تغییر می کنند و اگر صمیمیت را در زندگی مشترک نادیده بگیرید، دور از هم رشد خواهید کرد. بهتر است از همین امروز بر روی صمیمیت خود با همسرتان کار کنید.

[toggle title=”به صحبت های دکتر فرشاد شیبانی در رابطه با راهکارهایی برای افزایش صمیمیت گوش دهید!” state=”open” ][/toggle]

مزایای صمیمت در ازدواج

براساس بررسی های انجام شده ازدواج دارای مزیت های زیادی است. افراد متاهل از لحاظ جسمی سالمتر هستند، عمر طولانی تری دارند، از لحاظ اقتصادی زندگی کاملتری دارند و از لحاظ جنسی نیز رضایت بیشتری دارند.

مزیت های جسمی ازدواج مورد تایید بسیاری از محققان است. بررسی های اخیر تاثیر قابل ملاحظه آن را بر روی قلب، به ویژه برای مردان، نشان داده اند. در یک بررسی که بر روی ده هزار مرد متاهل انجام شد و از همه آنها این سوال پرسیده شد که آیا همسر شما عشق و علاقه خود را به شما نشان می دهد؟ مردانی که پاسخ مثبت به این سوال دادند به طور قابل ملاحظه ای کمتر از دیگران طی 5 سال اخیر دچار درد قفسه سینه شده بودند. یک تحقیق دیگر بر روی 119 مرد و 40 زن انجام شد، در این تحقیق نیز محققان دریافتند مردهایی که تحت حمایت و عشق همسر خود هستند، کمتر دچار مشکل انسداد عروق شده اند.

صمیمیت در ازدواج تاثیرات مثبت زیادی بر روی رح و ذهن افراد نیز دارد. عشق نیرویی است که باعث آرامش روحی می شود.

انواع صمیمیت

در ازدواج1 300x180 - افزایش صمیمیت در ازدواج

صمیمیت برای خانم ها و آقایان معانی مختلفی دارد، به هرحال تمام انسان ها دارای نیاز اولیه برای صمیمیت و نزدیکی به شخص دیگر هستند. گفته می شود خانم ها اغلب میل به صمیمیت عاطفی و آقایان میل به صمیمیت جنسی دارند. صمیمیت دارای اشکال مختلفی است که عبارتند از:

 • صمیمیت عاطفی که از طریق به اشتراک گذاری احساسات به دست می آید. از آنجایی که دخترها از سنین پایین تشویق می شوند تا عواطف و احساسات خود را بشناسند و آنها را بیان کنند، بنابراین به طور کل زنان بهتر از مردان عواطف را درک می کنند. متاسفانه در جامعه بیان احساسات توسط مردان نه تنها تشویق نمی شود که گاهی رد می شود. مردانی که بیان احساسات و صمیمیت را یاد گرفته اند، ازدواج قوی تر و سالمتری دارند.

اولین گام برای آگاهی عاطفی توجه کردن به احساسات، تشخیص آنها و فکر کردن به آنهاست. به تفاوت های بین احساسات قوی مانند ترس و خشم و احساسات ثابت مانند اضطراب و ناامنی دقت کنید.

صمیمیت عاطفی زمانی رخ می دهد که افراد احساسات یکدیگر را می شناسند، آنها را به یکدیگر انتقال می دهند و نگرانی و درک یکدیگر را نسبت به احساسات یکدیگر بیان می کنند.

 • صمیمیت روانی یا ذهنی که شامل درک تمام مسائل مهم در ازدواج است. تنظیم اهداف با یکدیگر راهی است برای صمیمیت ذهنی بیشتر. به عنوان مثال ممکن است تصمیم بگیرید مقدار معینی پول را با یکدیگر ذخیره کنید و یا روزانه با هم پیاده روی کنید.
 • صمیمیت روحی عبارت است از به اشتراک گذاشتن اعتقادات. زمانی که اعتقادات و دیدگاه هایتان را در مورد مسائل مختلف برای یکدیگر بیان می کنید، راحت تر می توانید در دیدگاه ها و اهداف خود به یک اتحاد برسید.
 • صمیمیت در نشاط که از طریق انجام برخی فعالیت ها با هم به دست می آید، به عنوان مثال با هم دویدن، انجام بعضی بازی ها و یا خواندن کتاب. انجام کارهای ساده ای مانند تماشای یک فیلم یا آماده کردن یک وعده غذایی به کمک یکدیگر نیز میزان صمیمیت را افزایش می دهد.
 • صمیمیت مالی یا پولی که از طریق تبادلات مالی با یکدیگر به دست می آید. اگر دارای حساب و درآمد مجزا باشید، احتمالا صمیمیت مالی در رابطه شما وجود ندارد.
 • صمیمیت جنسی که یکی از مهم ترین ابعاد صمیمیت در روابط بین زن و شوهرهاست. صمیمیت جنسی سالم شامل برقراری روابط مکرر جنسی است که هر بار هر دو طرف لذت می برند و به راحتی در مورد آن صحبت می کنند. محقق ها و مشاورین خانواده معتقدند قدرت اصلی یک ازدواج موفق از طریق کیفیت روابط جنسی آن تامین می شود. آنها دریافته اند که شایع ترین نگرانی جنسی شامل تفاوت در سطح تمایلات جنسی است. زن و شوهرهای شاد تعریف مشترکی از رضایت جنسی دارند و نگرانی های آنها در مورد روابط جنسی کمتر است. مشکل این است که بیش از نیمی از زوجین در صحبت کردن در مورد مسائل جنسی دچار مشکل هستند.

ویژگی های صمیمیت

در ازدواج0 300x225 - افزایش صمیمیت در ازدواج

روابطی که با صمیمیت همراه هستند، دارای ویژگی های مشترک زیادی هستند که عبارتند از:

 • اعتماد متقابل، نوعی احساس امنیت برای زن و شوهر. در این شرایط به هیچ عنوان نمی خواهید به همسر خود آسیب بزنید و اگر ناخواسته صدمه ببینید، سعی نمی کنید متقابلا و به عمد آن را تلافی کنید.
 • از طریق لمس کردن می توانید عشق و محبت خود را به پارتنر خود نشان دهید. تماس محبت آمیز در ساخت محبت و بیان احساسات ضروریست.
 • پذیرش نوعی تایید بی قید و شرط در رابطه است. هیچ کس کامل نیست، اما پذیرش طرف مقابل به معنای پذیرش تمام نقاط قوت و نقاط ضعف اوست. اگر احساس می کنید روی نقاط ضعف پارتنر خود تمرکز کرده اید، بهتر است دید خود را تغییر دهید و نقاط قوت وی را نیز در ذهن خود مرور کنید.
 • راحت صحبت کردن در مورد مسائل مختلف، که شامل بیان صادقانه افکار و احساسات و همچنین گوش دادن دقیق به یکدیگر است. علائم یک رابطه ضعیف عبارتند از تردید داشتن برای بیان رویدادهای روز یا عدم تمایل به گوش دادن به صحبت ها و احساسات پارتنر.
 • عذرخواهی کردن راه حلی برای اشتباهاتی است که زن و شوهر در مقابل یکدیگر و به ناخواسته دچار می شوند. تشخیص اشتباهات، قبول مسئولیت آنها، ابراز پشیمانی به خاطر صدمات ناشی از آنها و پیشگیری از بروز مجدد آنها همگی برای مرمت کردن یک رابطه آسیب دیده ضروری هستند.
 • بخشش نیز راهی است که می توان از طریق آن جلوی هرگونه عصبانیت را گرفت. بهتر است به همسر خود اجازه اشتباه کردن بدهید. مشاهده قدرت و ضعف و اشتباهات در کنار یکدیگر رابطه را کامل می کند.

در ازدواج 300x243 - افزایش صمیمیت در ازدواج

 • حد و مرزها و محدودیت های مناسبی برای روابط خود تعیین کنید. این محدودیت ها به صورت شخصی ایجاد می شوند یا دو نفره در مورد آنها تصمیم گرفته می شود. به عنوان مثال در یک رابطه زمانی که همسر شما درخواستی بر خلاف ارزش ها و اعتقادات شما دارد، درخواست وی را رد کنید. اگر بر اثر این مسئله ارتباط شما دچار مشکل شد بهتر است به مشاور مراجعه کنید.

کلام آخر اینکه صمیمیت مسئله مهمی در ازدواج و روابط زناشویی است و دارای سطوح مختلفی است، از جمله صمیمت جسمی، جنسی، روحی، ذهنی و مالی و غیره. افزایش صمیمیت باعث استحکام رابطه خواهد شد.

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

[toggle title=”تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله” state=”open” ]

شیبانی0 300x220 - افزایش صمیمیت در ازدواج

دکتر فرشاد شیبانی

متخصص روانشناس بالینی، زوج درمانگر و مدرس دانشگاه

 

روانشناس زوج درمانی

دکتر زهرا بابایی

متخصص روانشناسی بالینی، زوج درمانگر

 

photo 2016 08 24 13 00 50 300x300 - افزایش صمیمیت در ازدواج

دکتر سینا قاسمی

روانپزشک و روان درمانگر، متخصص زوج درمانی و اختلالات جنسی

 

 

 

لینک منبع

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - افزایش صمیمیت در ازدواج

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

بدون نظر
 1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: