افزایش خطر تومور مغزی در استفاده از تلفن همراه

cell phone2

محتوای صفحه (قابل کلیک)

استفاده طولانی مدت از هر  تلفن همراه با افزایش خطر گلیوما همراه است، شایع ترین نوع تومور مغزی،  گلیوما بوده است.

مطالعه جدید نشان می دهد که خطر ابتلا به گلیوما در میان کسانی که با استفاده از یک تلفن بدون سیم رابط  برای بیش از 25 سال او نیز در میان کسانی که استفاده از تلفن های همراه و یا بی سیمی قبل از سن 20 سال آغاز کرده اند بیشتر بوده و حدود  سه برابر شده است.

افزایش های اخیر در سراسر جهان استفاده از ارتباطات بی سیم است در قرار گرفتن در معرض بیشتر به میدان های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی (RF-EMF) است. مغز هدف اصلی از RF-EMF است که زمانی که این تلفن همراه با بالاترین قرار گرفتن در معرض در همان سمت از مغز که در آن گوشی قرار داده شده است استفاده می شود.

این مطالعه  داده های جدید از دو مطالعه مورد-شاهدی بر روی شواهد تومور بدخیم مغزی را تایید کرد.

اولین مطالعه  شامل بیماران سن 20 تا 80 سال  در سالهای 1997-2003 بررسی شده اند و دومین  شامل افراد 18 تا 75 سال بین سال های 2007 و 2009 که مورد مطالعه قرار گرفتند.

گروه مورد و شاهد از همان جنس و سن تقریبی به طور تصادفی از جمعیت  یکسان انتخاب شدند.

تجزیه و تحلیل شامل 1498 مورد از تومور بدخیم مغزی. متوسط سن 52 سال بود. بسیاری از بیماران (92٪) تشخیص گلیوم، و بیش از نیمی از گلیوم  ها (50.3٪) از انواع بدخیم ترین درجه آستروسیتوما IV (گلیوبلاستوم مولتی فرم) بود.

تجزیه و تحلیل خطر افزایش گلیوما در ارتباط با استفاده از بیش از 1 سال از هر دو تلفن همراه و بی سیمی را نشان داد. بالاترین خطر برای کسانی که با طولانی ترین زمان برای استفاده از تلفن همراه بیش از 25 سال بود.

جدول. خطر گلیوما با استفاده از  تلفن همراه و بی سیم را نشان میدهد:

تلفن نسبت استفاده از شانس (95 درصد)
استفاده از تلفن همراه> 1 سال : خطر ابتلا 1.3 (1.1-1.6)
استفاده از تلفن های بی سیم> 1 سال : خطر ابتلا 1.4 (1.1-1.7)
استفاده از تلفن همراه> 25 سال: خطر ابنلا 3.0 (1.7-5.2)

خطر بیشتر در استفاده از  تلفن های بی سیمی است. نسبت شانس به طور پیوسته با افزایش ساعات استفاده  افزایش یافته است.

علاوه بر این، خطر ابتلا به بالاترین در میان شرکت کنندگانی که برای اولین بار از تلفن همراه (نسبت شانس، 1.8) و یا تلفن های بی سیم (نسبت شانس، 2.3) قبل از سن 20 سالگی  مورد استفاده قرار گرفت، دیده شد.
تکامل مغز

کودکان و نوجوانان بیشتر به  امواج RF-EMF حساس هستند. این نسبت  به دلیل استخوان نازک تر جمجمه و سر کوچکتر و هدایت عالی در بافت مغز آنهاست.از سوی دیگر مغز هنوز هم در حال توسعه  است تا حدود سن 20 سالگی و تا آن زمان نسبتا آسیب پذیر است.

[divider]

 

 

 

 

 

متخصص مغز و اعصاب

♦  دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - افزایش خطر تومور مغزی در استفاده از تلفن همراه

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: